powrót do aktualności

14.01.2012

ZIN ZIN PRESS: PODSUMOWANIE 2011 I PLANY 2012

Ubiegły rok należał chyba do najmniej aktywnych - jeśli chodzi o nowe publikacje - na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zin Zin Press zrealizował tylko jeden nowy projekt (,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią"). Ważnym osiągnięciem była natomiast sprzedaż licencji i publikacja na łamach ,,Dziennika Bałtyckiego" albumu ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku". Po raz pierwszy album ZZP został zakupiony przez gazetę codzienną (w ubiegłych latach trzykrotnie przez miesięcznik).

Wydane wcześniej albumy sprzedawały się na zadowalającym poziomie, może z wyjątkiem ,,Anna chce skoczyć" i trylogii ,,Alois Nebel", wspólnych przedsięwzięć Zin Zin Press i Centrali, wobec czego dalsza współpraca w ramach Biblioteki Centrali została zawieszona, jeszcze w 2010 r. Definitywnie wyczerpał się nakład albumu ,,1981: Kopalnia Wujek". W ciągu 5 lat sprzedano 3 tys. egz. tego komiksu. Najlepiej sprzedającym się tytułem okazał się komiks ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku". Od daty premiery 1 września 2010 r. sprzedano 3,2 tys. egz. (nakład wynosił 4 tys. egz.). Komiks zarobił też, jak wyżej wspomniano, poprzez sprzedaż licencji. Drugi wynik osiągnął ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi" - 2,3 tys. sprzedanych egz. z nakładu 2,5 tys. (od daty premiery w kwietniu 2010 r.).

Ubiegły rok przyniósł dotkliwe ciosy finansowe dla wydawnictwa. W związku z nierozliczaniem się hurtowni PW PAKT (zaległości sięgają już kilkudziesięciu tysięcy zł, poza tym cały czas nie zwróciła długu hurtownia Matras) w tym roku ZZP będzie kierować na rynek tylko niewielkie części nakładów, do czasu wyjaśnienia sytuacji, lub zastąpienia tego dystrybutora przez inny, uczciwy podmiot. ZZP nadal współpracuje z trzema większymi dystrybutorami (Merlin.pl, Olesiejuk i Gildia.pl) oraz ze sklepami specjalistycznymi. Wydawnictwo planuje uruchomienie sklepu internetowego i rozbudowę alternatywnej sieci sprzedaży.


ZZP nadal będzie poruszać się w obszarze komiksów historycznych związanych z rocznicami ważnych wydarzeń z historii Polski. W pierwszej kolejności uaktywni serię KEW (Kroniki Epizodów Wojennych) i wyda albumy opisujące bitwy Września 1939 r. (obrona Kępy Oksywskiej, bitwa pod Krojantami), a także wznowi album ,,Westerplatte. Załoga śmierci".

Trwają prace nad koncepcją albumu o Marianie Rejewskim - jednym z odkrywców szyfru Emigmy. ZZP skupi się nad tematami dotyczącymi historii Wielkopolski. Na bazie albumu ,,Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919" planowane jest stworzenie 4-albumowej serii obejmującej dzieje bohaterów tego pierwszego albumu z okresu Powstania (1918-1919 - przeprojektowanie i wydanie go ponownie), z wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, z okresu międzywojennego (m.in. uczestnictwo Wielkopolan w powstaniach śląskich) oraz z Września 1939 r.

Zin Zin Press zamierza też wspierać swoje komiksy animacjami, zarówno adaptacjami (nadal planujemy stworzenie filmu animowanego na podst. albumu ,,1981: Kopalnia Wujek"), jak i formami animowanych prezentacji (podobnie jak w przypadku ,,Wolna Piolska 650 metrów pod ziemią"). (wit)


powrót do aktualności