powrót do aktualności

04.09.2012

info

 

PREMIERA KOMIKSU O WESTERPLATTE NA WESTERPLATTE - RELACJA

Album komiksowy ,,Westerplatte. Załoga śmierci" miał swoją oficjalną premierę 1 września na Westerplatte. Już od godzin porannych można było nabyć komiks na stoisku zorganizowanym przy ruinach dawnych koszar. Promocyjna cena publikacji wynosiła tego dnia 30 zł (cena okładkowa 39,90 zł), a dodatkową atrakcją były - dostępne tylko przez kilka godzin - dedykacje autorów oraz okolicznościowe stemple z dnia premiery wraz z numerującym pierwszą partię egzemplarzy. Kolejka kupujących i oczekujących na wpisy i pieczątki nie malała przez kilka godzin. Ogromne zainteresowanie komiksem sprawiło, że kilkuset odwiedzających tego dnia Westerplatte opuściło to historyczne miejsce z zakupionym albumem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też książkowe opracowania historyczne dotyczące bohaterów obrony Westerplatte, wraz z premierową książka Krzysztofa Zajączkowskiego ,,Wokół tajemnic Westerplatte". Warto zaznaczyć, że na codzień publikacje takie nie są dostępne na terenie Westerplatte.

Od rana autorzy komiksu - scenarzysta Mariusz Wójtowicz-Podhorski i rysownik Krzysztof Wyrzykowski prezentowali swoje dzieło w bezpośredniej transmisji z Westerplatte na antenie TVP 3 Info. Podczas prezentacji albumu dla publiczności o godz. 12.00 o komiksie opowiadali: Witold Tkaczyk, wydawca z Zin Zin Press oraz autorzy Mariusz Wójtowicz-Podhorski i Krzysztof Wyrzykowski, który zaprezentował też kilka oryginalnych plansz publikacji.

Dodatkową atrakcją było wyjątkowe, publiczne zaprezentowanie fragmentu odzyskanej porcelanowej zastawy z Westerplatte z 1939 r. Opowiadał o niej dr Waltemar Tlaga z firmy Alarmtech Polska, który wespół z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, organizatorem premiery, działają na rzecz odzyskania oryginalnych przedmiotów, sprzętów i uzbrojenia z Westerplatte oraz na rzecz stworzenia Muzeum Westerplatte. Obecnie muzeum to nie istnieje, ponieważ władze samorzadowe i państwowe budują w innej lokalizacji Muzeum II Wojny Światowej. Szczególne zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności wywołała prezentacja filiżanki, noszącej ślady po bombardowaniu lotniczym Westerplatte z 2 września 1939 r. w postaci wielu ciemnych kropek będących efektem wytworzonej wtedy przez wybuchające bomby bardzo wysokiej temperatury, ponad 1000 stopni Celcjusza.

Galeria

powrót do aktualności