powrót do aktualno¶ci

26.02.2013

info

 

GDZIE TYTUS SPĘDZI FERIE ZIMOWE?

Od 31 stycznia do 31 marca trwały będa ferie Tytusa i jego przyjaciół w Muzeum w Raciborzu! Każdego kto chce spotkać najsłynniejsza komiksowa małpkę organizatorzy zapraszaja na ulicę Gimnazjalna 1. Będzie tam można obejrzeć wystawę ,,Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”. Wernisaż o godzinie 17.00. Otwarcia dokona oraz prelekcję na temat historii komiksu wygłosi dr Tomasz Marciniak.

Na wystawie mnóstwo ciekawostek: pamiatki, gadżety, oryginalne plansze (m.in. z czwartej ‘wojskowej’ księgi!), pierwsze rysunki satyryczne Papcia Chmiela, poczatkowe odcinki komiksu o Tytusie ze ‘Swiata Młodych’, oryginalne wydania ksiag o TRiA, wydawnictwa okolicznosciowe, plakaty, a na planszach ekspozycyjnych całe spektrum wiedzy na temat bohaterów. I mnóstwo humoru. Niespodzianka będa także fragmenty z innej wystawy cyklu ‘Cztery pory roku z satyra i komiksem’, pt. ‘Religia według komiksu’, gdzie dowiemy się ‘w co wierzy Tytus’…!

1. Fragmenty ze słowa wstępnego do wystawy:
Sa dwie wersje narodzin postaci Tytusa. Jedna opowiada o rozlanej plamie tuszu (ty - tusz), która autorowi skojarzyła się z postacia szympansa. W drugiej natomiast poznajemy Tytusa jako małpkę doswiadczalną. Był to komiks pt. ,,Romek i A'Tomek", traktujacy o podróży w kosmos. I w tej właśnie historii nasz człekokształtny kolega zadebiutował w drukowanym magazynie.
Ale nie było łatwo. Trzeba pamiętać, że czasy te były dla komiksu wyjatkowo trudne. Połowa lat 50. XX wieku. Srodek ery komunizmu, którego założenia odnosnie kultury, odrzucały komiks jako brudny ideowo i niemoralny owoc zgniłego kapitalizmu. […] Nie dziwi więc sytuacja, kiedy redaktorzy Swiata Młodych - harcerskiej gazety, płynacej ,,z pradem" wytycznych Partii, unikali publikowania […] historyjek obrazkowych. W końcu, w 1957 roku nadarzyła się uzasadniona okazja. Wtedy własnie ZSRR wystrzelił pierwszego Sputnika w kosmos. A już rok wczesniej redaktor Chmielewski narysował 10 odcinków komiksu o tematyce kosmicznej. Schował je oczywiście do szuflady. Teraz była szansa. Wszystko pasowało: i kosmos, i zwierzę doswiadczalne (jak słynna, wystrzelona zaraz później, suka Łajka). Ale bohater Chmielewskiego był, niestety, małpa (choć w częsci już uczłowieczona)... Czy to wypada?
Zdecydowano się, choć ze strachem, na druk. Czytelnicy zasypali redakcję listami o ciag dalszy. A podobno i dziesięcioletni syn ważnego członka Wydziału Prasy KC PZPR również wstawił się za Tytusem. Zatem - udało się! […]

Wojtek Łowicki
kurator wystawy
oraz autor cyklu
Cztery pory roku z satyra i komiksem

powrót do aktualno¶ci