powrót do aktualności

20.03.2014

info

 

WYSTAWA RELIGIA W KOMIKSIE OTWARTA W RYPINIE

Od 20 marca do 12 kwietnia w centrali Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ul. Warszawska 20, można obejrzeć wystawę Religia w komiksie, przygotowaną przez Wojciecha Łowickiego.

Wszyscy, cały świat, a z pewnoœcią i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie sš zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coœ do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.

Dzięki tej wystawę zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraŸni komiksowych artystów, którzy, czerpiąc z tradycji i historii, starajš się tworzyć rzeczy uniwersalne.
Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych œwiatów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to - cytujšc socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka - reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego. Będš też i niespodzianki - dedykacje skierowane do widzów. Organizatorzy poprosili kilkoro twórców o oryginalne, specjalnie na te okazję przygotowane plansze. Będzie je można również podziwiać na ekspozycji.

Wystawa czynna od 20 marca do 12 kwietnia w centrali Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ul. Warszawska 20.

Wernisaż 20 marca 2014 roku o godz. 17.00 w Sali Wystaw i Promocji Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ul. Warszawska 20. Specjalnym gościem będzie dr Tomasz Marciniak, który opowie o komiksie, zwłaszcza o komiksach wykorzystujących wątki religijne.

Wojtek Łowicki
kurator wystawy
oraz autor cyklu
Cztery pory roku z satyra i komiksem

powrót do aktualności