powrót do aktualności

01.08.2014

info

 

WYSTAWY W CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA Z OKAZJI 25. MFKIG 2014

WYSTAWY

Lucky Luke - rewolwerowiec szybszy od własnego cienia

Lucky Luke został wymyślony przez belgijskiego rysownika Morrisa (Maurice De Bevere) już w 1946 roku. Pomysł takiej postaci - rewolwerowca szybszego od własnego cienia - był wypadkową fascynacji amerykańską muzyką i - przede wszystkim - westernami. Dwa lata póŸniej Morris sam wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Stara się dostać do pracy w studio Disney’a. Po niepowodzeniu spędza jeszcze sześć lat w Nowym Jorku, gdzie zgłębia historię Dzikiego Zachodu. Znajduje w niej wiele inspiracji dla swoich licznych opowiadań oraz kolejnych bohaterów (np. braci Daltonów). Tam też spotyka twórców Mad Magazine, dzięki którym odkrywa siłę parodii. W końcu poznaje scenarzystę René Goscinnego (1926-1977). Razem stworzą złoty tandem. W sumie Morris narysuje 89 albumów poświęconych przygodom Lucky Luke’a. Goscinny będzie współtworzył 42 spośród nich.


Wspomnienia

Mariano Lirman urodził się w 1970 roku w Buenos Aires w Argentynie. Od 1976 do 1980 roku studiował na Fine Arts Incentives i brał udział w warsztatach Elsy Bugdadi. W latach 1988-1990 był uczniem rzeŸbiarza Luisa Jimeneza. W 1989 roku, po kilku latach studiów reklamy na Uniwersytecie w Palermo, rozpoczął studia architektoniczne na Uniwersytecie w Belgrano w Argentynie, które ukończył w 1995 roku. W 1997 roku, po długiej podróży po świecie, znalazł się w San Jose w Kostaryce. Od tamtej pory pracuje i mieszka ze swoją rodziną w Kostaryce. Malarstwo towarzyszyło mu całe życie. W 2010 roku zdobył rozgłos i od tamtej pory sztuka stała się jego głównym zajęciem, zaczął prezentować swoje prace. W 2011 roku zaprezentował swoje prace na Festiwalu Tanga EMAI (San Jose, Kostaryka). Jego prace na stałe wiszą w kilku restauracjach: Buenos Aires Attitude czy Novillo Alegre (Kostaryka), a także były pokazywane w różnych galeriach w Kostaryce.


Pieces Book, czyli rekordowy album komiksowy

Pierwsza edycja Pieces rozpoczęła się w Polsce w 2006 roku z inicjatywy założyciela Galerii IllustrateYourself.com, Jakuba Mazeranta. Na przestrzeni 8 lat (dwóch edycji) w przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 160 artystów z 30 krajów świata! Pierwsza księga z tej serii zdobyła Swiatowy Rekord Guinnessa w kategorii “Most contributors to a published comic book” (Największa ilość twórców zaangażowanych w stworzenie albumu komiksowego). Pieces jest jedynym w swoim rodzaju, eksperymentalnym projektem graficzno-komiksowym. Projektem tworzącym swoistą platformę kreatywnego dialogu międzykulturowego. Komiks rozpoczyna jeden kadr, przedstawiający grupę postaci w określonym otoczeniu. Wykreowana sytuacja graficzna jest tylko pretekstem do dalszego rozwoju historii. Tak przygotowaną pracę (kadr) otrzymuje kolejny artysta uczestniczący w projekcie. I tak dalej...


Tajfun - 30 lat polskiego super agenta

Niemal każdy z twórców komiksu ma wykreowanego przez siebie, chara­kterystycznego bohatera. Swoistą ikonę, symbol. Wróblewski ma Binio Billa, Morris Lucky Luke’a, Papcio Chmiel Tytusa, a Tadeusz Raczkiewicz, którego prezentujemy na tej ekspozycji, Tajfuna. Tajfun ma wszystkie cechy klasycznego bohatera. Jest pracownikiem tajnej organizacji rządowej, wykorzystuje z powodzeniem wschodnie sztuki walki, pokazuje się w towarzystwie uroczych dziewcząt. Tak jak w latach 80., kiedy seria jego przygód święciła największe sukcesy, tak i dziś przyciąga nowych czytelników. Zwłaszcza, że Raczkiewicz nadal rysuje przy­gody tego wąsatego bohatera.

(fb)

powrót do aktualności