powrót do aktualności

31.12.2010


lupa

 

ZIN ZIN PRESS PODSUMOWUJE I PLANUJE

Rok 2010 Zin Zin Press zalicza do udanych. Wydawnictwo opublikowało samodzielnie dwa albumy komiksowe oraz wykonało kolejne dwa dla wydawców zewnętrznych. Opracowano też materiały do kolejnych tytułów. W roku 2011 wydawnictwo planuje dalsze albumy komiksowe opisujące najnowszą historię Polski, komiksy dla dzieci oraz film animowany. (wit)

Więcej tutaj
21.12.2010
20.12.2010

 

EMILIA DZIUBAK WYGRAŁA KONKURS CITTRU

Pierwszą nagrodę i kontrakt w wysokości 24 tys. zł w konkursie CITTRU na stworzenie cyklu 12 pasków komiksowych ,,Z życia naukowca" otrzymała Emilia Dziubak za pracę ,,Doświadczenia". Prace laureatki opublikowane zostaną w czasopiśmie NIMB, na stronach CITTRU oraz w specjalnym kalendarzu na rok 2012. (cittru, wit)

Szczegóły tutaj
20.11.2010

 

KONKURS NA CYKL PASKÓW KOMIKSOWYCH Z ŻYCIA NAUKOWCA

W październiku Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) w Krakowie ogłosło konkurs na serię dwunastu humorystycznych pasków komisowych pod tytułem „Z życia naukowca”.
Do wygrania kontrakt o wartości 24 000 zł brutto. Ostateczny termin zgłaszania prac upływa w wtorek 30 listopada 2010 roku o godz. 16.00, a więc czasu jest już niewiele. (wit, uj)

Szczegóły tutaj

 

BALCEROWICZ EDUKUJE PRZEZ KOMIKS – EFEKTY KONKURSU FOR

Dlaczego warto brać udział w wyborach? Przychodzi baba do lekarza, czyli o problemach finansów publicznych w Polsce, Sam sobie szefem czyli o korzyściach z prowadzenia własnej firmy – lekcje na takie tematy poprowadzą nauczyciele w polskich szkołach w oparciu o nowe scenariusze, przygotowane przez metodyków z Ośrodka Rozwoju Edukacji we współpracy z ekonomistami FOR. Scenariusze powstały na bazie komiksów i animacji, które wygrały II edycję konkursu zorganizowanego przez Fundację FOR wraz z Bankiem Zachodnim WBK. (wit, for)


Więcej informacji tutaj
lupa


 

WYSTAWA KOMIKSÓW Z OKRESU PRL W RZESZOWSKIM IPN

Od 22 listopada rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej prezentować będzie wystawę „Komiks w [PRL] w komiksie”. Pokazane są na niej komiksy ze zbiorów Wojciecha Jamy, Jana Platy-Przechlewskiego, Biblioteki Narodowej i NSZZ "Solidarność" Region Rzeszowski, które w swojej treści mają nawiązania do polityki, historii, rzeczywistości i kultury PRL. Ekspozycja usytuowana będzie wokół budynku IPN, przy ulicy Słowackiego 18 w Rzeszowie. Towarzyszy jej prezentacja części zbiorów Wojciecha Jamy (oryginalne plansze komiksowe, gadżety związane z komiksami PRL-u). Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 22 grudnia 2010 r. (wit, mk)


Pełna informacja o wystawie tutaj
NOWY KOMIKSOWY ADRES W WARSZAWIE – STUDIO KOMIKS 23

Tej jesieni na komiksowej mapie Warszawy pojawił się nowy komiksowy adres - Studio Komiks 23 na Inżynierskiej 3. To klubokawiarnia, czynna codziennie, w której można czytać i kupować komiksy (w zasadzie pełna oferta wydawnicza polskich wydawnictw), a jednocześnie napić się kawy, piwa, czy coś zjeść. Z kolei w weekendy (czwartek - niedziela) Studio organizuje ciekawe imprezy tematyczne, nie tylko komiksowe. Odbyła się już bitwa komiksowa i giełda komiksów, której organizatorzy chcieliby nadać bardziej regularny charakter (co miesiąc).

Więcej informacji na facebooku (są tam zdjęcia unikalnych komiksowych wnętrz) pod linkiem.

Studio Komiks 23 szuka też kontaktu z osobami, które mają fajne pomysły i chciałyby zorganizować jakąś komiksową imprezę, albo są młodymi twórcami komiksu i szukają możliwości wydawniczych. Zaprasza do współpracy - jest otwarte na wszelkie jej formy!:
kontakt
(wit, sk23)
17.11.2010

lupa


 

WYSTAWA ILUSTRACJI I KOMIKSÓW OLI SPANOWICZ W WEJHEROWIE

19 listopada br o godz. 18.00 w wejherowskim ratuszu otwarta zostanie wystawa ilustracji i komiksów Aleksandry Spanowicz. Artystka jest absolwentką poznańskiej PWSSP, znaną z ambitnych realizacji i publikacji komiksowych, m.in. komiksowej adaptacji prozy Bolesława Leśmiana (,,Buty", 2007) oraz noweli ,,W imieniu Rzeczypospolitej..." (scen. Bartosz Kurc) zamieszczonej w antologii ,,11/11=Niepodległość" (2007). W 1994 r. zdobyła Grand Prix na konkursie Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu (obecnie Międzynarodowy festiwal Komiksi i Gier) w Łodzi za pracę ,,Miasto nocą". Ilustruje książki dla dzieci i młodzieży. (wit, jpp)

 

JASIŃSKI I TRYSTUŁA ZGARNĄ 10 TYS. ZŁOTYCH ZA HEWELIUSZA

Rozstrzygnięto konkurs na komiks o Janie Heweliuszu ogłoszony przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku z okazji Roku Jana Heweliusza 2011. Zwycięzcami zostali Krzysztof Trystuła (rysunek) oraz Maciej Jasiński (scenariusz) z Bydgoszczy, autorzy projektu komiksu ,,Uczeń Heweliusza". Otrzymają oni nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł. Na podstawie nagrodzonego projektu powstanie 48-stronicowy album, który zostanie wydany w przyszłym roku i zaprezentowany podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu GDAK w czerwcu 2011 r. Na konkurs nadesłano 16 prac, z czego 3 zostały odrzucone ze względów formalnych. (wit, mj, wimbpg)

Dwie przykładowe plansze zwycięskiego komiksu oraz więcej szczegółow konkursowych tutaj
09.11.2010


lupa


 

POZNAŃSKA DYSKUSYJNA AKADEMIA KOMIKSU JUŻ DZIAŁA

20 października zainaugurowała swoją działalność Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu. Drugie spotkanie w ramach PDAK odbędzie się 17 listopada (środa) o godz. 18.00 w sali 82 Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40. Dr Bernadetta Matuszak-Loose wygłosi wykład ,,Na straży antyfaszystowskiego muru. O istnieniu komiksu w NRD". Temat ten jest w Polsce mało znany, zatem tym bardziej atrakcyjny dla wszystkich
zainteresowanych. (wit)

Cały program Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu na pierwszy semestr tutaj
04.10.2010


lupa


 

OSTATNIE DNI POKOJU W LISTACH POCZTOWCÓW GDAŃSKICH

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Oddział Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2, zaprasza do odwiedzenia wystawy W sierpniu wszystkie żony wyjechały. Sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku w listach polskich urzędników pocztowych, która zostanie uroczyście otwarta we wtorek, 5 października br.

Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent miasta Gdańska, a patronat instytucjonalny - konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec.

Zin Zin Press we współpracy z Pocztą Polską SA wydał pod koniec sierpnia br. album komiksowy Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku opisujący walkę gdańskich pocztowców zaatakowanych o świcie 1 września 1939 r. przez Niemców.
(wit)
29.09.2010


lupa
 

PROMOCYJNE CENY KOMIKSÓW ZIN ZIN PRESS NA FESTIWALU W ŁODZI

Podczas najbliższego XXI. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi na stoisku wydawnictwa Zin Zin Press w hali Textilimpexu można będzie zakupić najnowsze i starsze albumy komiksowe po bardzo atrakcyjnych cenach:

- "1940. Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi" za 20 zł (cena normalna 29,90 zł)
- "Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" za 10 zł (cena normalna 19,90 zł)
- "Piątka" za 15 zł (cena normalna 29,99 zł)

Poza tym starsze tytuły - "
Eryk ostatni Szrama 2", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" oraz "Likwidator. Autozdrada" kosztować będą jedynie 5 zł.

Za "1956 Poznański Czerwiec" (oprawa miękka) zapłacić należy 10 zł (cena normalna 19,90 zł), a ten sam album w oprawie twardzej kosztować będzie 15 zł (cena normalna 24,90 zł).

Trylogia "Alois Nebel" będzie do zakupienia po 50 zł (cena normalna 3 x 29,90 zł = 89,70 zł), a osobne tomy po 20 zł.

Wszystkich chętnych zapraszamy na stoisko Zin Zin Press w hali Textilimpexu, gdzie można będzie spotkać autorów współpracujących z wydawnictwem.
(wit)
27.09.2010


lupa
 

ZIN ZIN PRESS NA XXI MFKIG ŁÓDŹ 2010

Wydawnictwo Zin Zin Press i jego autorzy będą aktywnie obecni podczas najbliższego XXI. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w dniach 1-3 października 2010 roku.

Oto plan spotkań, które odbędą się w sobotę, 2 października 2010 r.:

Godz. 14.00-15.00, sala 221
spotkanie z autorami komiksów historycznych wydanych lub opracowanych przez Zin Zin Press (,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi", ,,Piatka", ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku") - prowadzenie Maciej Jasiński

Tematyka spotkania zapewne wyjdzie poza wymienione trzy tytuły i będzie dotyczyć także kilku innych wydanych ostatnio komiksów o polskiej historii.

Na spotkaniu przedstawiony będzie także materiał premierowy dotyczący nowego projektu Zin Zin Press.

Godz. 15.30-17.00, sala 304
Komiks historyczny - warsztaty i autografy z autorami komiksów historycznych wydanych lub opracowanych przez Zin Zin Press.

Swoją obecność zapowiedzieli: Krzysztof Gawronkiewicz, Jerzy Ozga, Jacek Michalski, Wojtek Nawrot, Jacek Przybylski, Krzysztof Różański, Krzysztof Wyrzykowski (rysownicy), Tomasz Nowak (scenarzysta) i Witold Tkaczyk (scenarzysta i wydawca).

Oprócz tego przez cały czas trwania festiwalu można będzie spotkać autorów współpracujących z Zin Zin Press na stoisku wydawnictwa w hali Textilimpexu. (wit)

Zobacz oficjalna stronę festiwalu: www.komiksfestiwal.com
19.09.2010Partner spotkania autorskiego:


 

PREMIEROWE SPOTKANIE Z AUTORAMI ALBUMU PIERWSI W BOJU W EMPIKU GDAŃSK GŁÓWNY

1 września 2010 r. po południu, po uroczytej premierze albumu Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku w historycznym budynku Poczty Polskiej w Gdańsku autorzy komiksu - pomysłodawca i scenarzysta Mariusz Wójtowicz-Podhorski, rysownik Jacek Przybylski oraz autor okładki Krzysztof Wyrzykowski - spotkali się z czytelnikami i podpisywali komiksy w EMPiK-u Gdańsk Główny na ul. Podwale Grodzkie 8. Rozmowę z artystami prowadziła Iwona Demska, dziennikarka Radia Plus.

Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku opowstał pod mecentatem Poczty Polskiej SA. Patronat honorowy nad publikacją objęły: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte; patronat medialny: portal Kampania Wrześniowa www.1939.pl, miesięcznik Komandos, miesięcznik Odkrywca.
(wit)

Zdjęcia tutaj


Mecenas komiksu i organizator uroczystej premiery:


 

FOTORELACJA Z GDAŃSKIEJ PREMIERY ALBUMU PIERWSI W BOJU

Oto fotograficzny zapis premiery najnowszego komiksu wydanego przez Zin Zin Press Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, która miała miejsce 1 września 2010 r. wewnątrz historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku.
Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku opowstał pod mecentatem Poczty Polskiej SA. Patronat honorowy nad publikacją objęły: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte; patronat medialny: portal Kampania Wrześniowa www.1939.pl, miesięcznik Komandos, miesięcznik Odkrywca.
(wit)

Zdjęcia tutaj
18.09.2010Mecenas komiksu i organizator uroczystej premiery:


 

UDANY EKSPERYMENT - RELACJA Z GDAŃSKIEJ PREMIERY ALBUMU PIERWSI W BOJU

1 września 2010 r. wewnątrz historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku miała miejsce oficjalna premiera najnowszego komiksu wydanego przez Zin Zin Press Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Na spotkaniu w salach Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku obecni byli m. in. biskup senior archidiecezji gdańskiej Tadeusz Gocłowski, prezes Poczty Polskiej SA Andrzej Polakowski - gospodarz uroczystości, przedstawiciele Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku, przedstawiciele oddziału regionalnego Poczty Polskiej SA w Gdańsku, przedstawiciele Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz autorzy i wydawca komiksu. Licznie przybyli też przedstawiciele mediów.

Po południu autorzy komiksu - pomysłodawca i scenarzysta Mariusz Wójtowicz-Podhorski, rysownik Jacek Przybylski oraz autor okładki Krzysztof Wyrzykowski - spotkali się z czytelnikami i podpisywali komiksy w EMPiK-u Gdańsk Główny.

Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku opowstał pod mecentatem Poczty Polskiej SA. Patronat honorowy nad publikacją objęły: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte; patronat medialny: portal Kampania Wrześniowa www.1939.pl, miesięcznik Komandos, miesięcznik Odkrywca.
(wit)

Więcej tutaj
01.09.2010Mecenas komiksu: 

SPOTKANIE Z AUTORAMI KOMIKSU O OBRONIE POCZTY POLSKIEJ - 1 WRZEŚNIA 2010 R., GODZ. 16.00, EMPIK GDAŃSK GŁÓWNY

1 września o godz. 16.00 autorzy komiksu Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku - pomysłodawca i scenarzysta Mariusz Wójtowicz-Podhorski, rysownik Jacek Przybylski oraz autor okładki Krzysztof Wyrzykowski spotkają się z czytelnikami i będą podpisywać komiksy w EMPiK-u Gdańsk Główny na ul. Podwale Grodzkie 8.
Wcześniej, o godz. 11.30 w historycznym budynku urzędu Gdańsk 1, w którym aktualnie mieści się Muzeum Poczty Polskiej, odbędzie się uroczysta premiera komiksu.
Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku opowstał pod mecentatem Poczty Polskiej SA. Patronat honorowy nad publikacją objęły: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte; patronat medialny: portal Kampania Wrześniowa www.1939.pl, miesięcznik Komandos, miesięcznik Odkrywca.
(wit)
28.08.2010
 

1 WRZEŚNIA UROCZYSTA PREMIERA KOMIKSU O OBRONIE POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU

Uroczysta premiera komiksu Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku odbędzie się w 71. rocznicę tamtych wydarzeń, 1 września 2010 r. o godz. 11.30 w historycznym budynku urzędu Gdańsk 1, w którym aktualnie mieści się Muzeum Poczty Polskiej. Na premierę zaproszono blisko 100 gości. Do zgromadzonych przemówią: prezes Poczty Polskiej SA Andrzej Polakowski, dyrektor oddziału regionalnego Poczty Polskiej SA w Gdańsku oraz Witold Tkaczyk, wydawca z Zin Zin Press.

Wcześniej, od godz. 10.30, będą trwały uroczystości rocznicowe pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku na placu Obrońców Poczty Polskiej przed gmachem muzeum.

Natomiast tego samego dnia o godz. 16.00 autorzy komiksu - pomysłodawca i scenarzysta Mariusz Wójtowicz-Podhorski, rysownik Jacek Przybylski oraz autor okładki Krzysztof Wyrzykowski spotkają się z czytelnikami i będą podpisywać komiksy w EMPiK-u Gdańsk Główny na ul. Podwale Grodzkie 8.

Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku opowstał pod mecentatem Poczty Polskiej SA. Patronat honorowy nad publikacją objęły: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte; patronat medialny: portal Kampania Wrześniowa www.1939.pl, miesięcznik Komandos, miesięcznik Odkrywca. (wit)


Mecenas komiksu: Patroni honorowi:

Patroni medialni:

 

ROZMOWY Z KOORDYNATORAMI PROJEKTU KOMIKSU O OBRONIE POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU

Na łamach najnowszego Magazynu Poczta Polska Dwutygodnika Pracowników Poczty Polskiej ukazały się rozmowy z koordynującymi projekt komiksu Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku - Piotrem Pyrką z Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej SA oraz Witoldem Tkaczykiem, wydawcą z Zin Zin Press.

Magazyn Poczta Polska wewnętrzne czasopismo Pocztowców ukazuje się od 1994 r. i adresowany jest do niemal stutysięcznej grupy pracowników firmy. Dużym powodzeniem cieszy się dział historyczny, w którym odkrywane są karty z pocztowej przeszłości. (wit)

Pełne teksty obu rozmów tutaj
23.08.2010

 

PIERWSI W BOJU. OBRONA POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU JUŻ ZA KILKA DNI

Do druku trafił właśnie najnowszy komiks historyczny wydawnictwa Zin Zin Press - Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Na kilkudziesięciu czarno-białych planszach autorzy Mariusz Wójtowicz-Podhorski (pomysłodawca i scenarzysta) oraz Jacek Przybylski (rysownik) przedstawili niezwykle dramatyczne wydarzenia, jakie zapoczątkowały II wojnę światową, kiedy to pocztowcy w imię obrony wolności zajmowanego przez siebie skrawka Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku, stanęli do walki przeciwko zorganizowanym, silnym jednostkom niemieckim.

Prace nad komiksem rozpoczęły się na początku tego roku, jednak pełną parą ruszyły wiosną, po ukończeniu przez Zin Zin Press albumu 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi. Okładkę albumu zaprojektował Krzysztof Wyrzykowski.

Publikacja wydana w nakładzie 4 tys. egzemplarzy pod mecenatem Poczty Polskiej SA trafi
do sprzedaży w ostatnich dniach sierpnia.

Uroczysta premiera Pierwszych w boju odbędzie się w 71. rocznicę obrony, a więc 1 września 2010 r. o godz. 11.30 w historycznym budynku urzędu Gdańsk 1, w którym aktualnie mieści się Muzeum Poczty Polskiej.

Patronat honorowy nad publikacją objęły: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte; patronat medialny: portal Kampania Wrześniowa www.1939.pl, miesięcznik Komandos, miesięcznik Odkrywca. (wit, ton)

Więcej tutaj


Mecenas komiksu: Patroni honorowi:

Patroni medialni:27.05.2010

 

KOMIKSY TRZEBA UMIEĆ RYSOWAĆ - ROZMOWA Z MARVANO

Z Marvano, twórcą komiksowej adaptacji Wiecznej wojny i Wiecznego pokoju - książek Joe Haldemana oraz autorskich serii Dallas Barr i Berlin, o najnowszych publikacjach, komiksach historycznych i prawach rynku, rozmawia Tomasz Nowak.

Tomasz Nowak: Ukazał się w Polsce twój komiks Berlin - historia osnuta wokół wydarzeń II wojny światowej, a następnie Zimnej Wojny. Wiem, że dla ludzi Zachodu Berlin i jego mur mają w tym kontekście znaczenie symboliczne. Czy dlatego właśnie osadziłeś akcję w tym mieście?

Marvano: Po prawdzie Berlin był przez lata miastem kluczowym dla Zimnej Wojny. Ta nazwa powracał cały czas w różnych kontekstach. Żadne inne miasto nie ma dla tego konfliktu tak symbolicznego znaczenia jak właśnie Berlin. Oczywiście, było to po części wynikiem jego geograficznego usytuowania - kapitalistyczna wyspa pośród komunistycznego oceanu. No i ten odgradzający ją mur. Z mojego punktu widzenia Berlin stanowił kwintesencję ówczesnej podzielonej Europy.

Pełen tekst rozmowy tutaj
 

"KOMIKS LEPSZY NIŻ FILM" - AUTORZY "1940 KATYŃ" NA TARGACH I W TELEWIZJI

Twórcy albumu "1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi" - scenarzyści: Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk oraz rysownik Jacek Michalski - byli gośćmi Warszawskich Targów Książki, które odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki w dn. 14-16 maja 2010 r.. Preludium do wizyty na targach stanowił poranny piątkowy występ na antenie TVP1, w programie "Kawa czy herbata?" (14 maja). (wt, tn)

Więcej tutaj
13.05.2010

 

ZIN ZIN PRESS NA TARGACH I W TELEWIZJI

W piątkowy ranek, na antenie TVP1, w programie Kawa czy herbata? (początek godz. 6.10) pojawią się twórcy komiksu 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi. Będą opowiadać m.in. o kulisach powstania albumu. Telewidzowie, którzy zadzwonią do programu otrzymają również kilka egzemplarzy komiksu.

Zin Zin Press zaprasza również na Warszawskie Targi Książki do Pałacu Kultury i Nauki w dn. 14-16 maja 2010 r., gdzie będzie obecny z komiksem 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi na stoisku Domu Wydawniczego Rebis (nr B02). (tn, wit)

Więcej tutaj
27.04.2010

lupa

lupa

 

ALOIS NEBEL ZAGOŚCI NA POZNAŃSKIM DWORCU GŁÓWNYM PKP

W ramach festiwalu "madeinpoznan" zaprezentowana zostanie ekspozycja "Pociąg do komiksu - komiks pod specjalnym nadzorem" - wielkoformatowa wystawa komiksu "Alois Nebel". Trylogia o specyficznym czeskim kolejarzu była hitem wydawniczym na czeskim rynku komiksowym. W Polsce ukazała się w ramach serii "Biblioteka Centrali" stworzonej przez CENTRALĘ i Zin Zin Press. Wystawa zagości w holu poznańskiego Dworca Głównego PKP. Jak podaje "Polska - Głos Wielkopolski" wernisaż wystawy odbędzie się 27 kwietnia o godz. 20.00. Ekspozycja, przygotowana przez Fundację Tranzyt - CENTRALA, potrwa do 30 kwietnia br. Wstęp wolny. (wit)

Więcej informacji tutaj
26.04.2010

 

KOMIKS O POZNAŃSKIEJ PIĄTCE WKRÓTCE W KSIĘGARNIACH

Na początku maja w sprzedaży pojawi się album komiksowy "Piątka". To opowieść z czasów II Rzeczpospolitej i okupacji niemieckiej. Jej akcja rozpoczyna się w Poznaniu, bowiem głównymi bohaterami jest pięciu młodych mężczyzn, wychowanków poznańskiego oratorium salezjańskiego, w których zwykłe, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna. Za działalność konspiracyjną cała Piątka została aresztowana i, przechodząc szlak siedmiu ciężkich więzień i obozów, ostatecznie zgilotynowana 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie. Papież Jan Paweł II zaliczył oratorian w poczet błogosławionych 13 czerwca 1999 r. (wit, tn)

Więcej tutaj
Przykładowe plansze do obejrzenia tutaj
24.04.2010

 

POWSTAJE KOMIKS O OBRONIE POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU

W połowie kwietnia wydawnictwo Zin Zin Press podpisało umowę z Pocztą Polską SA na stworzenie komiksu opisującego bohaterską obronę Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 roku. Album planowany jest jako drugi tom serii "Kroniki epizodów wojennych" - pierwszym był "Westerplatte - załoga śmierci". Trudu napisania scenariusza, który przedstawi niezwykle dramatyczne wydarzenia z początku II wojny światowej, kiedy polscy pocztowcy w imię obrony skrawka Polski w Wolnym Mieście Gdańsku stanęli do nierównego boju z przeważającymi siłami atakujących Niemców, podjął się Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Rysunki wykona Jacek Przybylski, a okładkę zaprojektuje Krzysztof Wyrzykowski. W albumie zamieszczone będą teksty opisujące historię Poczty Polskiej, a także zdjęcia archiwalne. Publikacja ukaże się w sierpniu br. nakładem wydawnictwa Zin Zin Press. Prezentujemy projekty okładki i pierwszej planszy. (wit)
23.04.2010

 

KATYŃ 1940. ZBRODNIA NA NIELUDZKIEJ ZIEMI

Komiks opowiadający o zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach - jeńcach wojennych - wiosną 1940 r. trafi do księgarń pod koniec kwietnia. Ukazania wielu aspektów związanych z tą zbrodnią podjęli się dwaj scenarzyści - Witold Tkaczyk i Tomasz Nowak oraz trzej rysownicy - Krzysztof Gawronkiwicz, Jacek Michalski, Jerzy Ozga. Powstały komiks, oddający poprzez czarno-białe rysunki niezwykle głęboko nastrój opowieści, liczy ponad sześćdziesiąt stron. To, czego nie udało się pomieścić w komiksie dopełnia liczące ok. pięćdziesięciu stron posłowie dr Tadeusza Kisielewskiego, autora m.in. książek Katyń. Zbrodnia i kłamstwo, Zamach, Gibraltar i Katyń. Całość uzupełniają kolorowe plansze z mundurami i uzbrojeniem przygotowane przez Wojciecha Nawrota. (tn, wit)

Więcej tutaj

11.04.2010

 

KOMIKS O ŚWIĘTEJ FAUSTYNIE W ,,MAŁYM GOŚCIU NIEDZIELNYM"

Komiks ,,Faustyna. Krótka historia małej dziewczynki, która została wielka świętą" ukazał się jako dodatek do majowego numeru ,,Małego Gościa Niedzielnego", który własnie trafia do sprzedaży. Pomysładawcą jest Tomasz Wiącek, scenariusz napisał Marcin Kobierski, a rysunki wykonali Mieczysław Sarna i Jacek Przybylski. Za realizację projektu odpowiadał Zin Zin Press. Komiks ukazuje się w nakładzie 110 tys. egz. (wit)

Więcej tutaj
06.04.2010

 

 

KOMIKS O ZBRODNI KATYŃSKIEJ - OSTATNIE PRACE

Dobiegają końca prace nad komiksem ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi". Publikacja ukaże się w trzeciej dekadzie kwietnia br. Cały album liczy sobie 120 stron, w tym 62 strony zajmuje komiks, resztę - tekst dr Tadeusza A. Kisielewskiego traktujący szeroko temat zbrodni katyńskiej, fotografie archiwalne oraz plansze z umundurowaniem i uzbrojeniem armii polskiej, niemieckiej i sowieckiej.

Publikacja powstaje dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej oraz we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PKO BP. (wit)

Więcej tutaj

31.03.2010

 

ZMARŁ KRZYSZTOF TEODOR TOEPLITZ

30 marca br. w wieku 77 lat zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz, historyk sztuki, scenarzysta (m.in. serial ,,Czterdziestolatek", reż. Jerzy Gruza), dziennikarz (m.in. redaktor naczelny tygodnika satyrycznego ,,Szpilki"). 25 lat temu opublikował pierwszą w Polsce książkę krytyczną o komiksie - "Sztuka komiksu". (wit, źródło: tokfm, ks)

Więcej o KTT - tutaj

21.03.2010

lupa
 

"EPIZODY Z AUSCHWITZ" - WYSTAWA

Wernisaż wystawy komiksów z serii "Epizody z Auschwitz" połączony z prapremierą najnowszego epizodu pt.
"Ofiara" odbędzie się 26 marca 2010 roku o godz. 19.00 w 1949 Club na os. Urocze 12 w Krakowie. Oprócz fragmentów najnowszego komiksu, na wystawę trafią plansze z opublikowanych już epizodów pt. "Miłość w cieniu Zagłady" i "Raport Witolda" oraz z "Nosicieli Tajemnicy", czwartego albumu serii, którego premiera planowana jest w drugiej połowie roku. (wit, źródło: mg)

Więcej tutaj
mgn

 

BALCEROWICZ NAGRADZA GETLERA, JURY KONKURSU FOR I BZ WBK - BOGACZA, GAJEWSKIEGO I LIPUTA

9 marca br. rozstrzygnieto konkurs na komiks i animację o tematyce ekonomicznej, którego organizatorem była Fundacja FOR oraz Bank Zachodni WBK. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac, a pula nagród wyniosła 35 tys. zł. Grand Prix za najlepszy komiks otrzymali Łukasz Bogacz i Roman Gajewski, a za najlepszą animację - Przemysław Liput. Jurorzy przyznali też swoje indywidualne nagrody. Prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady fundacji FOR, nagrodził pracę Piotra Getlera. Uroczysta gala na zakończenie konkursu odbyła się w księgarni Traffic w Warszawie. (wit, źródło: for)

Pełna informacja o wynikach konkursu tutaj
10.03.2010

 

BYDGOSKA SOBOTA Z KOMIKSEM JUŻ 27 MARCA

27 marca w Bydgoszczy odbędzie się kolejna edycja imprezy komiksowej, tym razem pod nieco zmienionym tytułem "Bydgoska Sobota z Komiksem". Tego dnia w bydgoskim ratuszu oraz Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej spotkać będzie można miedzy innym panią Magdalenę Bochniak (córkę legendy komiksu Jerzego Wróblewskiego), Sławomira Kiełbusa, Maciej Simińskiego czy Michał Śledzińskiego. Warsztaty komiksowe poprowadzi Karol "KRL" Kalinowski, autor "Łaumy", uznawanej przez wielu krytyków za komiks roku 2009. Podczas imprezy zaplanowano również wystawę prac bydgoskich artystów, wykład prof. Jerzego Szyłaka oraz projekcję filmu "Shogun Assassin" w ramach kultowego już cyklu "Wiadro krwi z kosmosu". (wit, źródło: km)
28.02.2010

 

ALOIS NEBEL NA SREBRNYM EKRANIE

Premiera pełnometrażowego filmu animowanego "Alois Nebel" planowana jest w marcu br. - poinformował AQQ Joachim Dvořák z wydawnictwa Labirynt z Pragi, wydawca komiksowej trylogii o niezwykłym kolejarzu. Fabuła filmu w części różni się od wersji komiksowej. W Polsce trylogię "Alois Nebel" wydał Zin Zin Press.

Więcej tutaj
22.02.2010

 

STALOWA WOLA - MIASTO KOMIKSÓW - PODSUMOWANIE

Stalowa Wola, rodzinne miasto Grzegorza Rosińskiego, które w 2009 roku świętowało 70-lecie swego powstania, zorganizowała warsztaty i konkurs komiksowy. Wiosną i latem ubiegłego roku odbyło się kilka edycji spotkań komiksowych dla młodzieży w Stalowej Woli, Rzeszowie i Jarosławiu z udziałem rysowników Jakuba Woynarowskiego i Wojciecha Birka. Ogłoszony wówczas konkurs został rozstrzygnięty latem, a nagrodami w nim były: udział w warsztatach prowadzonych przez Jakuba Woynarowskiego, Wojciecha Birka, Przemysława Truścińskiego i Tomasza Leśniaka oraz publikacja nagrodzonych prac na bilboardach tzw. galerii zewnętrznej umieszczonych na terenie Stalowej Woli.

Szczegóły tutaj
28.01.2010

 

CENTRALA MA TRZY LATA!

Zapraszamy na komiksowe urodziny projektu CENTRALA - Central Europe Comics Art. Nie raz, nie dwa, góra trzy razy do tej pory mogło się to zdarzyć, a zdarza się właśnie teraz - w najbliższy czwartek 28 stycznia, w Poznaniu (a gdzie indziej?) w Klubokawiarni Meskal (a gdzie indziej?) od godziny 20.00 (a od której?). (wit, źródło: centrala)

Szczegóły tutaj
26.01.2010

lupa
 

SATYRA POLITYCZNA W ZIN ZIN PRESS

Pierwszą publikacją Zin Zin Press w roku 2010 jest książka autorstwa Sławomira Kmiecika "Niezłe szopki. Polska polityka na wesoło 1999-2009". Ten 255-stronicowy tom to pierwsze na polskim rynku opracowanie na temat satyrycznych szopek politycznych w Polsce, zawierające - poza częścią historyczną i teoretyczną - także oryginalne, wierszowane szopki polityczne, w których bohaterami są najbardziej znani polscy politycy. (wit)

Więcej o książce tutaj, a o jej autorze tutaj
18.01.2010

lupa
 

ELEMENT CHAOSU JAKUBA REBELKI W JELENIEJ GÓRZE

W piątek 22 stycznia o godzinie 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Rebelki "Element chaosu". Kuratorem wystawy: jest Piotr Machłajewski. Projekt zrealizowano ze środków Miasta Jelenia Góra. Wystawa potrwa do końca lutego 2010 r. (o-wit)

Więcej tutaj
lupa
 

CENTRALA WYDA BIBLIOGRAFIĘ KOMIKSÓW MARKA MISIORY

W ramach Biblioteki Centrali ukaże się "Bibliografia komiksów wydanych w Polsce w latach 1905 (1859) - 1999" opracowana przez Marka Misiorę. Praca zawiera dane bibliograficzne 2770 albumów komiksowych, 2250 komiksów wydrukowanych w gazetach, 41 książek traktujących o komiksie i 233 artykułów o komiksie z gazet i czasopism. Premiera Bibliografii będzie miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA w Poznaniu, 4-7 lutego 2010 r. (wit, źródło: centrala)

Więcej tutaj
06.01.2010 

ZIN ZIN PRESS OPUBLIKUJE KOMIKS O ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Opowieść graficzna będzie miała swą premierę w kwietniu tego roku, w 70. rocznicę tragedii. Scenariusz komiksu stworzyli Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk, plansze opracują graficznie: Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Michalski i Jerzy Ozga (trzy wstępne plansze jego autorstwa do obejrzenia tutaj), który zaprojektuje także okładkę. Za opracowanie graficzne (layout) albumu odpowiedzialny jest Wojciech Nawrot. On też narysuje plansze przedstawiające uzbrojenie i sprzęt wojskowy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej z lat 1939-1940. Redakcją całości zajmie się Piotr Gociek.
Tekst historyczny, który dopełni całość wydania, napisze dr Tadeusz A. Kisielewski, autor publikacji o II wojnie światowej, m. in. ,,Katyń. Zbrodnia i kłamstwo" (Rebis, 2008). Uzupełnią go zdjęcia archiwalne. Dodane zostaną też kalendarium wydarzeń oraz słownik wybranych terminów znajdujących się w albumie.
Publikacja powstaje dzięki dofinansowaniu Narodoewgo Centrum Kultury w ramach Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej. (wit)

Więcej tutaj
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

2009 2008 2007 2005-2006 2003-2004