Informacje na temat strony oraz magazynu AQQ:

Przeczytaj redakcyjny 'wstępniak'


02.12.2014

info

 

WIGILIA W OKOPACH. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014

Komiks opowiada historię krwawej bitwy I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi pod Łowczówkiem, trwającej od 22 do 25 grudnia 1914 r., a więc także w wigilię i Swięta Bożego Narodzenia. Brygadą, podczas nieobecności Józefa Piłsudskiego, który przebywał na rozmowach politycznych we Wiedniu, dowodził szef sztabu ppłk. Kazimierz Sosnkowski.

Oddziały legionowe wykonały powierzone im przez dowództwo armii austro-węgierskiej, w ramach której działały, zadanie zdobycia i utrzymania pozycji na wzgórzach 342 i 360 w okolicach Łowczowa i Łowczówka nad rzeką Białą. Pułki legionowe odparły 16 ataków nieprzyjaciela, wzięły do niewoli kilkuset żołnierzy armii carskiej, po czym, na skutek wycofania się sąsiednich jednostek CK armii pod naporem Rosjan, zagrożone okrążeniem, wycofały się we wzorowym porządku.

Więcej informacji po kliknięciu tutaj
02.12.2014

info

 

Sonda z Witoldem Tkaczykiem

W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi 2014 Filip Bąk, prowadzący audycję Prosto z Kadru w Radio Afera, przeprowadził cykl wywiadów m.in. z wydawcą Zin Zin Press - Witoldem Tkaczykiem.

Rozmowę można znaleŸć tutaj(fb)
22.09.2014

info

 

WYSTAWY W CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA Z OKAZJI 25. MFKIG 2014

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282, główne wejście do Muzeum od ul. Milionowej 9) można zwiedzić wystawy 25. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Wśród ekspozycji znajdą się Lucky Luke - rewolwerowiec szybszy od własnego cienia, Tajfun - 30 lat polskiego super agenta, Pieces Book, czyli rekordowy album komiksowy oraz Mariano Lirman - Wspomnienia.

Więcej informacji po kliknięciu tutaj
03.09.2014

info

 

WYSTAWY: FANTASTYKA W KOMIKSIE, KOMIKS W FANTASTYCE ORAZ FUNKY KOVAL ZONE

4 września o godz. 18.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Mszczonowskiej 43a w Skierniewicach) odbędzie się wernisaż dwóch wystaw: Fantastyka w komiksie. Komiks w fantastyce Wojciecha Łowickiego i Funky Koval Bogusława Polcha. Odbędzie się również spotkanie z artystą Edwardem Lutczynem. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Fantastyczna jesień. Więcej można przeczytać tutaj oraz tutaj(fb).
03.09.2014

info

 

KOMIKS W MIESCIE - MIASTO W KOMIKSIE: OBRAZKOWY PRZEWODNIK PO DOLNYM MIESCIE

10 września o godzinie 17:00 w Gdańsku odbędzie się druga edycja akcji Komiks w mieście - miasto w komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście. Więcej szczegółów na stronie projektu. (FB)
03.08.2014

info

 

KOMIKS W GALITSYNA ART SCHOOL

Tomasz Marciniak będzie prowadzić zajęcia poświęcone komiksowi w warszawskiej Galitsyna Art School! Założycielka szkoły, Tetiana Galitsyna jest światowej sławy artystką, znaną m. in. z perfekcyjnie opanowanej techniki malowania piaskiem oraz widowiskowych show. Jest zwyciężczynią Mam Talent 2013. Być może zajęcia (w wersji dla dorosłych oraz dla dzieci) zaczną się już w sierpniu! (wł)
01.08.2014

info

 

WYSTAWA: KAJKO I KOKOSZ - NAJDZIELNIEJSI WOJE MIRMIŁA

14 sierpnia o godzinie 18:00 w Galerii Satyrykon (ul. Rynek 36 w Legnicy) odbędzie się wernisaż wystawy: Kajko i Kokosz - najdzielniejsi woje Mirmiła, którą zwiedzać można już od 8 sierpnia, aż do 6 września. Wystawa, której kuratorem jest Wojciech Łowicki jest częścią cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem.

Więcej informacji po kliknięciu tutaj
19.07.2014

info

 

RELACJA Z IV FESTIWALU KOMIKSÓW I PLANSZOWYCH GIER HISTORYCZNYCH

17-18 maja w Warszawie odbył się IV Festiwal Komiksów Historycznych. Był powiązany z Nocą Muzeów...

Tekst oraz fotorelacja po kliknięciututaj
17.07.2014

info

 

SWIATOWY DZIEŃ BATMANA W ŁODZI

Wydawnictwo DC Comics ogłosiło środę 23 lipca „Dniem Batmana”. W tym roku przypada 75. rocznica „urodzin” prawdopodobnie najbardziej popularnej postaci z komiksów i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci popkultury wszechczasów. Postać Batmana została stworzona przez Boba Kane'a i Billa Fingera.

Swiatowy Dzień Batmana odbędzie się 23 lipca w Łódzkim Centrum Komiksu przy ulicy Piotrkowskiej 28 w Łodzi. Początek o godzinie 13:00

Cały program po kliknięciu tutaj
17.07.2014

info

 

DZIEŃ BATMANA W POZNANIU

Serwis BatCave wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich fanów na specjalny dzień z okazji jubileuszu postaci Batmana. 25 lipca będzie pełen atrakcji dla sympatyków postaci Mrocznego Rycerza, w tym między innymi:

- premiera polskiej edycji książki „Bill the Boy Wonder: The Secret Co-Creator of Batman” autorstwa Marca Tylera Noblemana, która opowiada pełną historię zapomnianego współtwórcy postaci Batmana

- seria prelekcji poświęcona najróżniejszej tematyce związanej z postacią Mrocznego Rycerza,

- konkursy z atrakcyjnymi nagrodami,

- specjalnie przygotowana czytelnia komiksów z Batmanem w roli głównej,

- warsztaty rysunkowe dla dzieci i młodzieży,

- stoiska sklepów z komiksami.

Dzień Batmana odbędzie się 25 lipca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Ratajczaka 38/40. Wstęp bezpłatny. Początek o godzinie 12:00.

Pełen program po kliknięciu tutaj
17.07.2014

info

 

BAŁTYCKI FESTIWAL KOMIKSU 2014

Między 27 do 29 czerwca odbyła się kolejna edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu

Już po raz siódmy miał miejsce dla fanów historii obrazkowych na Bałtycki Festiwal Komiksu.

Główna część Festiwalu odbył się 27 i 28. czerwca w gdańskiej Bibliotece Manhattan oraz 29. czerwca w Gdańskiej Szkole Artystycznej – oba miejsca znajdują się na tym samym piętrze Centrum Handlowego Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82.

Więcej szczegółów po kliknięciu tutaj
29.05.2014

info

 

RELACJA TELEWIZYJNA Z IV FESTIWALU KOMIKSÓW I HISTORYCZNYCH GIER PLANSZOWYCH

Kilkuminutową relację z Festiwalu, który odbył się w Warszawie 17-18 maja br. można obejrzeć pod tym adresem . Do kamery wypowiedzieli się organizatorzy, autorzy komiksów, wydawcy i publiczność. Impreza powiązana była z Nocą Muzeów - od soboty wieczora królowały tam planszowe gry historyczne. Festiwal organizowany jest Przez Instytut Pamięci Narodowej i Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. (wit, ak)
21.05.2014

info

 

FESTIWAL KOMIKSOWA WARSZAWA

Od 22 do 25 maja w ramach V WARSZAWSKICH TARGÓW KSIAŻKI na stadionie narodowym odbyła się kolejna edycja Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Jedyny festiwal w stolicy, na którym poznasz bogaty świat narracji obrazem. Spotkania z polskimi i zagranicznymi twórcami, warsztaty, czytelnia i wiele innych atrakcji.

Organizowany jest od 2010 roku przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe przy współpracy ze stowarzyszeniem twórców „Contur” i Warszawskimi Targami Książki.

Więcej szczegółów po kliknięciu tutaj
07.05.2014

info

 

DZIEŃ DARMOWEGO KOMIKSU

Pierwsza edycja Dnia Darmowego Komiksu odbyła się 10 maja w Poznaniu.

Impreza miała miejsce w Sali wykładowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38-40)(fb)

Więcej szczegółów po kliknięciu tutaj
07.05.2014

info

 

IV FESTIWAL KOMIKSÓW I PLANSZOWYCH GIER HISTORYCZNYCH

Kolejna edycja Festiwalu odbęyła się w Warszawie 17-18 maja br. Był powiązany z Nocą Muzeów. Impreza organizowana jest Przez Instytut Pamięci Narodowej i Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/23 w Warszawie, gdzie odbędzie się Festiwal. Rozpoczęcie o godz. 11.30. (wit, ak)

Więcej szczegółów po kliknięciu tutaj i na www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl
24.04.2014

info

 

WYSTAWA GDZIE W RZESZOWIE MIESZKA KULTURA?

29 kwietnia o godz.18:00 w RIK (ul. Jagiellońska 24 w Rzeszowie) odbędzie się wernisaż wystawy komiksów Gdzie w Rzeszowie mieszka kultura? Na wystawie będzie można zobaczyć pracę takich twórców jak: Ewelina Cieśla, Gabriela Chmielowiec, Kacper Chmielowiec, Maciej Kwaśnik, Tadeusz Petynia, Kamil Socha, Marta Puchalska i Małgorzata Opałka. Autorka grafiki promo - Marta Puchalska. Antologię powarsztatową w wersji on-line przygotowuje Dominik Szcześniak. (fb)
24.04.2014

info

 

BYDGOSKI KONWENT KOMIKSU I GIER 2014

Kapitan Żbik w Bydgoszczy

Pełen program oraz wszystkie atrakcje po kliknięciu tutaj
09.04.2014

info

 

Konkurs na komiks: Miasto i para

Z okazji Dni Fantastyki 2014 organizatorzy przygotowali konkurs na komiks. Tematem jest interpretacja hasła Miasto i para. Zwycięską pracę wyłoni jury, w skład którego wchodzą: Wojciech Birek (przewodniczący pracy sędziów), Joanna Karpowicz, Filip Wiśniowski (Wydawnictwo Bazgrolle) oraz Krzysztof Gawronkiewicz. Termin nadsyłania prac mija 1 czerwca, a regulamin konkursu można znaleŸć tutaj (fb)
30.03.2014

info

 

Konkurs na komiks związany z Janem Karskim

Ośrodek Rozwoju i Edukacji zaprasza nauczycieli, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie komiksowym Jan Karski – Sprawiedliwy wśród Narodów świata.

Wszelkie informacje odnośnie konkursu, można znaleŸć pod tym adresem:www.ore.edu.pl(fb)
30.03.2014

info

 

Konkurs na komiks inspirowany literaturą rosyjską

Po zeszłorocznym sukcesie konkursu literackiego, którego pokłosiem była antologia Sopot, czwarta rano, w ramach tegorocznego Festiwalu Literacki Sopot odbędzie się konkurs na komiks inspirowany literaturą rosyjską.

Nagrodzone prace zostaną wydane w pokonkursowej antologii, a zgłoszenia oceni jury w składzie: Magdalena Grzebałkowska, Sebastian Frąckiewicz, Jacek Staniszewski, Przemysław Truściński. Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie przyjmuje prace do 6 czerwca 2014 r.

Wszelkie informacje odnośnie konkursu, można znaleŸć pod tym adresem: http://www.literackisopot.pl (fb)
20.03.2014

info

 

WYSTAWA RELIGIA W KOMIKSIE OTWARTA W RYPINIE

Od 20 marca do 12 kwietnia w centrali Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ul. Warszawska 20, można obejrzeć wystawę Religia w komiksie, przygotowaną przez Wojciecha Łowickiego.

Wszyscy, cały świat, a z pewnością i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.(wit)

Pełna informacja po kliknięciu tutaj
28.01.2014

info

 

WAGROWIECKIE SPOTKANIA KOMIKSOWE

8 lutego w Galerii MDK (ul. Kościuszki 55 w Wągrowcu) odbędą się Wągrowieckie Spotkania Komiksowe. Gośćmi specjalnymi będą: Filip Bąk (Prosto z Kadru), Wojciech Nelec (BatCave), Paweł Zych (Infamis, Bestiariusz słowiański) i Łukasz Kowalczuk (Small Press). Poza spotkaniami i wykładami będą również warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury, które poprowadzi Szymon Teluk. (fb)
28.01.2014

info

 

GDZIE TYTUS SPĘDZI FERIE ZIMOWE?

Od 31 stycznia do 31 marca trwały będa ferie Tytusa i jego przyjaciół w Muzeum w Raciborzu! Każdego kto chce spotkać najsłynniejszą komiksową małpkę organizatorzy zapraszają na ulicę Gimnazjalną 1. Będzie tam można obejrzeć wystawę ,,Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”. Wernisaż o godzinie 17.00. Otwarcia dokona oraz prelekcję na temat historii komiksu wygłosi dr Tomasz Marciniak.

Na wystawie mnóstwo ciekawostek: pamiątki, gadżety, oryginalne plansze (m.in. z czwartej ‘wojskowej’ księgi!), pierwsze rysunki satyryczne Papcia Chmiela, początkowe odcinki komiksu o Tytusie ze ‘Swiata Młodych’, oryginalne wydania ksiąg o TRiA, wydawnictwa okolicznosciowe, plakaty, a na planszach ekspozycyjnych całe spektrum wiedzy na temat bohaterów. I mnóstwo humoru. Niespodzianka będą także fragmenty z innej wystawy cyklu ‘Cztery pory roku z satyrą i komiksem’, pt. ‘Religia według komiksu’, gdzie dowiemy się ‘w co wierzy Tytus’…! (info wl)

Pełna informacja po kliknięciu tutaj
12.01.2014

info

 

SZYŁAK O PROBLEMACH Z "POWIESCIA GRAFICZNA"

18 grudnia gosciem Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu był profesor Jerzy Szyłak, który zaprezentował problematykę zwiazaną z terminem "powieść graficzna". Dzięki pracy Filipa Bąka (Prosto z Kadru) w internecie pojawiło się nagranie ze spotkania.(wit)

Wykład można obejrzeć tutaj
12.01.2014

info

 

WILCZE TROPY #3 MŁOT

Pojawił się trzeci tom serii: Wilcze Tropy. Autorami są: Sławomir Zajączkowski (scenariusz) oraz Krzysztof Wyrzykowski (rysunek). Wydawcą jest Instytut Pamięci Narodowej.(wit)
12.01.2014

info

 

KOMIKS I RADIO – KONKURS STRIPBURGERA

Redakcja międzynarodowego zina Stripburger zaprasza rysowników do nadsyłania komiksów na temat radia.

Medium to, choć swiat wciąż się zmienia, cały czas istnieje i ma się dobrze. Radia słuchamy jadąc samochodem, będąc w barze czy restauracji, w warsztacie samochodowym, czy u fryzjera. I oczywiście w domu, na przykład jedząc posiłek, popijając kawę i szykując się rano do pracy. Redakcja Stripburger prosi twórców o nadsyłanie komiksów i rysunków, które pokażą wasze doswiadczenia związane ze słuchaniem radia, nawet jesli prace będą bardzo krytyczne. Wiadomosć za: Szczepan Sadurski i Wojtek Łowicki (wit)

Więcej na temat konkursu tutaj
03.01.2014

info

 

KOMIKS, MITY, RELIGIE – W BWA W KROSNIE

BWA w Krośnie (ul. Kolejowa 1) i Wojtek Łowicki zapraszaja na wystawę z cyklu ,,Cztery pory roku z satyrą i komiksem” - „Mity i religie w komiksie”. Ekspozycja czynna będzie od 3 do 24 stycznia 2014 roku.

Wszystko, cały swiat, a może i cały wszechświat obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane sa potomnym przez nieskończoną ilosć pokoleń. Jedni wierza i składaja modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni watpia, nie sa zdecydowani, zaprzeczaja istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy maja coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjatku nie stanowia. Dzięki tej wystawę zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się usmiechniemy, czasem zamyslimy, a nade wszystko poznamy bogaty swiat wyobraŸni komiksowych artystów, którzy, czerpiac z tradycji i historii, staraja się tworzyć rzeczy uniwersalne.

Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejacych (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie zwiazane z Kosciołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to - cytujac socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka - reakcja na odczuwalna, szczególnie przez młodzież, ówczesna ingerencję Koscioła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego. Będa też i niespodzianki - dedykacje skierowane do widzów. Organizatorzy poprosili kilkoro twórców o oryginalne, specjalnie na te okazję przygotowane plansze. Będzie je można również podziwiać na ekspozycji. (wj, oprac. wit)
19.04.2013

info

 

LIGATURA 2013 W POZNANIU

Do niedzieli 21 kwietnia potrwa w Poznaniu czwarta edycja festiwalu komiksowego Ligatura. Pierwszymi punktami programu były wernisaże wystaw - polski komiks kobiecy i anarchistyczny oraz prezentacja twórców z Holandii i pokaz filmu o amerykańskim Comics-Con.

Pełen program imprezy tutaj
05.03.2013

info

info

 

BYDGOSKA SOBOTA Z KOMIKSEM PO RAZ CZWARTY

23 marca w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki (ul. Królowej Jadwigi 14) w Bydgoszczy odbędzie się czwarta już edycja Bydgoskiej Soboty z Komiksem, organizowana przez Urząd Miasta Bydgoszczy. W tym roku tematem przewodnim imprezy są komiksy dla dzieci. Autorem plakatu jest Tomasz Wróblewski.
Specjalnie na Bydgoską Sobotę z Komiksem przygotowana została publikacja „Buszujący w Bydgoszczy” - zawierająca krótkie komiksowe historie związane ze znanymi artystami związanymi z Bydgoszczą. W tym gronie znaleźli się: Pola Negri – gwiazda kina niemego, której udało się podbić Hollywood; Jeremi Przybora - poeta, pisarz, aktor, współtwórca „Kabaretu Starszych Panów”; Leon Wyczółkowski – malarz, którego imię nosi Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, znane z bogatej kolekcji obrazów artysty oraz Jerome David Salinger, amerykański pisarz, autor głośnej książki „Buszujący w zbożu”. Okładkę publikacji stworzył jest Jacek Michalski.
Podczas imprezy zapowiedziano premiery komiksów ,,Ostatnie dni Stefana Zweiga" – pierwsza publikacja Wydawnictwa Komiksowego, magazynu ,,Awantura 2.0" (premierę zapowiadano już rok temu), drugiego wydania "X2" Daniela Grzeszkiewicza i Dariusza Cybulskiego, ,,Doomboy" Tony'ego Sandovala i ,,Nieskończona miłość, którą do ciebie czuję i inne historie" Paolo Monteiro. Sandoval i Monteiro mają pojawić się w Bydgoszczy.
Tegoroczne warsztaty komiksowe dla dzieci w wieku 6-96 lat - ,,Jak zostać genialnym twórcą komiksowym w czterdziestu prostych krokach" poprowadzi Tomek Samojlik twórca licznych komiksów dla dzieci. Poza częścią teoretyczną przewidziana jest też praktyka: w czasie trwających prawie 2 godziny zajęć każdy z kursantów stworzy swój własny, niepowtarzalny, składający się z trzech paneli komiks. Pierwsza Bydgoska Sobota z Komiksem została zorganizowana w 2010 roku. Gromadzi twórców i animatorów sztuki komiksu z całego kraju. Spora ich grupa mieszka, działa, tworzy w Bydgoszczy - stąd nie bez powodu taka właśnie impreza odbywa się w mieście nad Brdą. (o-wit)

Program imprezy tutaj.
26.02.2013

info

 

NARYSUJ KOMIKS KOPERNIKAŃSKI - KONKURS

Fundacja CBO oraz Urząd Miasta Torunia ogłosiły konkurs na komiks związany z Mikołajem Kopernikiem pt.: KOMIKS ORBITALNY 540 ROCZNICA URODZIN ASTRONOMA.
Prace można nadsyłać do 30 czerwca br.Za zwycięstwo w konkursie przewidziana jest nagroda w wysokości 500 zł.
Konkurs dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Regulamin konkursu tutaj
22.02.2013

info

 

MUZEUM SZTUKI W ŁODZI WYDA KOMIKS O KRÓLU UBU

Z przesłanej AQQ przez MSŁ informacji wynika, że jeszcze w lutym Muzeum wyda komiks ,,Ubu" autorstwa Franciszki Themerson. Będzie to pierwszy komiksy wydany przez tą instytucję. Powstały w latach 50. i 60. „Ubu” Franciszki Themerson jest utworem surrealistycznym i groteskowym, podobnie jak jego literacki pierwowzór (,,Ubu Król czyli Polacy" Alfreda Jarry'ego, francuskiego dramatopisarza przełomu XIX/XX w.). Wydanie komiksu zapowiada obszerną wystawę poświęconą parze niezwykle oryginalnych artystów awangardowych. „Themersonowie i awangarda” w ms2 już od 22 lutego.

Więcej tutaj
info

 

NARYSUJ KOMIKS O GEN. MACZKU - PONOWNIE

Rzeszowski oddział IPN ogłosił nabór w konkursie na rysownika komiksu o gen. Maczku. Gotowy scenariusz - oparty na wspomnieniach żołnierzy 10 Brygady Kawalerii (jedna z dwóch zmotoryzowanych dużych jednostek wojska polskiego podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r.) – należy rozrysować na ok. 50 planszach. Tematyka dotyczy walk brygady w Wojnie Obronnej 1939 r., choć jej długa historia ma swój ciąg dalszy także w następnych latach II wojny światowej, aż do jej zwycięskiego zakończenia. Swoje kandydatury należy zgłaszać do 28 lutego br.

Początkowo autorem rysunków do tego komiksu był Maciej Mazur. Do scenariusza Sławomira Zajączkowskiego (pisze większość fabuł komiksowych dla IPN-u) powstało kilka pierwszych plansz, prezentowanych w ub. roku. Nie sa znane powody, dlaczego rysownik nie kończy tego komiksu. W listopadzie ub. roku, po prezentacji kadrów wykonanych przez Mazura rzeszowski IPN wydał oświadczenie, że nie maja one charakteru finalnego, i że ,,...zanim komiks trafi do druku rysunki będą jeszcze wiele razy dopracowywane oraz poprawiane w zależności od uwag konsultantów...".

Na zdjęciu: generał Stanisław Władysław Maczek (1892-1994). Fot. Internet

Szczegółowe informacje tutaj

Artykuł dotyczący komiksu z pierwszymi gotowymi kardami autorstwa Macieja Mazura można znaleźć na stroinie internetowej Newsweeka
08.01.2013

info

 

NOWY TERMIN PREMIERY FILMU TAJEMNICA WESTERPLATTE

Jak poinformowała firma ITI Cinema, film "Tajemnica Westerplatte" w reż. Pawła Chochlewa (także autor scenariusza), będzie miał swoją premierę 15 lutego br. Wielokrotnie przekładany termin premiery pozwala sceptycznie podejść i do tej daty. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 2009 r., były przerywane i potem kontynuowane w nowych miejscach i z nowymi aktorami. Przez te lata jego realizacja wzbudzała liczne spory polityków, historyków i artystów. Majora Sucharskiego - dowódcę WST na Westerplatte - gra Michał Żebrowski (zastąpił w tej roli Bogusława Lindę), a jego zastępcę - kpt. Dąbrowskiego - Robert Żołędziewski. W pozostałych rolach występują m.in.: Mirosław Baka, Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Kuba Wesołowski, Mirosław Zbrojewicz, Przemysław Cypryański, Andrzej Młynarczyk, Jan Englert i Borys Szyc.
Film - podobnie jak wznowiony we wrześniu ub. roku komiks Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego (wyd. Zin Zin Press) - koncentruje się na konflikcie kadry dowódczej WST (szczególnie kpt. Dąbrowskiego) z mjr. Sucharskim podczas 7 dni bohaterskiej obrony placówki. Po komiksie (I wyd. w 2004 r.), będzie to też drugie dzieło artystyczne, które przedstawi wiarygodny przebieg obrony WST - w dniach 2-6 września 1939 r. kierował nią kpt. Dąbrowski.
19.12.2012

info

 

RUSZYŁA STRONA INTERNETOWA JACKA MICHALSKIEGO

Stronę można znaleźć pod adresem www.jacekmichalski.pl Otwiera ją - pojawiający się na krótko przed menu - szkic obrazka, który znalazł się na okładce 20 numeru AQQ (tuszował Andrzej Janicki). Jacek Michalski od wielu lat należy do czołówki krajowych twórców komiksu. Jest członkiem bydgoskiego Studia Komiks Polski, realizuje się zarówno w komiksie, jak i w ilustracji i animacji. Wypracował indywidualny, rozpoznawalny styl. Od lat współpracuje też z Zin Zin Press - zarówno jako twórca wielu średnich i krótkich komiksów publikowanych na łamach AQQ, jak i autor, lub współautor albumów komiksowych, m. in. ,,Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi", ,,1956: Poznański Czerwiec", ,,1981: Kopalnia Wujek", ,,11/11=Niepodległość", ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi", ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią". Obecnie pracuje nad komiksem poświęconym rycerstwu epoki średniowiecza.
21.11.2012

KOMIKSOWO I NAUKOWO W POZNANIU

21 i 22 listopada w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu odbędzie się sesja naukowa "Komiks wobec zjawisk kultury popularnej". Wygłoszonych zostanie niemal 30 referatów na różne tematy - od pozycji komiksu wśród przedstawień i zjawisk służących rozrywce po artystyczna recepcję tego gatunku, a gośćmi sesji będą przedstawiciele kilkunastu krajowych uczelni wyższych oraz osoby związane z rynkiem komiksu.
24.10.2012

info

 

JAROSLAV RUDIŠ NA TARGACH KSIĄŻKI W KRAKOWIE

W piątek, 26 października o godz. 16.00 w Czułym Barbarzyńcy (ul. Powiśle 11) w Krakowie, w ramach 16. Targów Książki odbędzie się spotkanie z Michalem Vieweghiem i Jaroslavem Rudiąem, dwoma popularnymi czeskimi pisarzami. Rudią jest autorem scenariusza do komiksowej trylogii Alois Nebel (rys. Jaromir 99) wydanej w Polsce przez Zin Zin Press w l. 2007-2008. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska z Instytutu Książki.
Michal Viewegh, najpopularniejszy współczesny pisarz czeski. Napisał kilkanaście książek, z czego sześć ukazało się dotychczas w Polsce: Uczestnicy wycieczki, Cudowne lata pod psem, Powieść dla kobiet, Wychowanie dziewcząt w Czechach, Sprawa niewiernej Klary oraz Zapisywacze ojcowskiej miłości. Tłem dla jego dzieł są współczesne Czechy, które opisuje z dużą dozą ironii i humoru. W Pradze odbyły się dwie edycje festiwalu poświęconego twórczości Michala Viewegha, jego powieści zostały także przeniesione na deski czeskiego teatru. Adaptacja filmowa jednej z książek pisarza - Mężczyzna idealny - miała swoją premierę także w Polsce.
Jaroslav Rudią, czeski prozaik, dziennikarz, scenarzysta, autor komiksów. Za swoją debiutancką powieść Niebo nad Berlinem (2002) zdobył Nagrodę Jiřího Ortena (czeska nagroda literacka dla młodych pisarzy). Akcja rozgrywająca się w metrze, wśród motorniczych, pasażerów, a także bezdomnych i ulicznych muzyków. Zekranizowana w 2005 roku. Wraz z Jaromirem 99 (Jaromírem Švejdíkem) jest twórcą trzyczęściowej powieści graficznej Alois Nebel (2003-2005, polskie wydanie 2007-2008), na której podstawie w 2011 r. powstał film animowany. Po polsku ukazały się Niebo pod Berlinem (2007) oraz Grandhotel (2011).

Zobacz też:
http://www.conradfestival.pl/
12.10.2012

III FESTIWAL KOMIKSÓW HISTORYCZNYCH - 7 CZERWCA 2013

Trzecia edycja Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbędzie się 7 czerwca 2013 r. - poinformowała serwis AQQ Anna Klimowicz, współorganizatorka imprezy. Festiwal uświetni otwarcie wystawy prac Krzysztofa Wyrzykowskiego, jednego z czołowych rysowników komiksów historycznych.
Organizatorzy zamierzają ogłosić konkurs dla uczniów szkół podstawowych na przedstawienie w formie komiksowej jednego z wybranych epizodów z historii najnowszej Polski. Finał konkursu i przyznanie nagród odbyłyby się podczas festiwalu. Planowane są też warsztaty rysunku komiksowego dla młodzieży, a dla nauczycieli zajęcia w jaki sposób wykorzystywać komiksy na różnych lekcjach – głównie historii i języka polskiego.
03.10.2012

infoinfoinfo

 

KOMIKS HISTORYCZNY NA FESTIWALU W ŁODZI

Podczas XXIII MFKiG w Łodzi odbędzie się spotkanie (sobota, 6 października, godz. 10.00, sala 304) prezentujące najnowsze komiksy historyczne wydane przez Zin Zin Press: Westerplatte. Załoga śmierci (wyd. II), Tajemnice DAG Bromberg, tom 1: Szpieg w Bydgoszczy oraz wydany w grudniu, a niedostępny w szerokiej sprzedaży album Wolna Polska 650 metrów pod ziemią. Temat spotkania: Jak komiksem opowiadać o historii – na przykładzie albumów Westerplatte. Załoga śmierci i Tajemnice DAG fabrik Bromberg z udziałem Macieja Jasińskiego, Jacka Michalskiego, Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Komiksy (nowe i archiwalne) w bardzo atrakcyjnych cenach, z rabatami do 50%, będzie można nabyć na stoisku Zin Zin Press w hali Textilimpexu.

Autorzy komiksów historycznych Zin Zin Press będą je podpisywać w sobotę między godz. 14.00 a 15.15 (strefa autografów hali Textilimpex).
(o-wit)
info

 

SYMPOZJUM KOMIKSOLOGICZNE I W ŁODZI I W SIECI

Podczas XXIII MFKiG w Łodzi (niedziela, 7 października, godz. 11.00 w sali konferencyjnej Hotelu Grand, ul. Piotrkowska 72) odbędzie się kolejne, dwunaste już, spotkanie badaczy komiksu (komiksologów) z całego kraju. To jedyne, tak szeroko zakrojone i dotyczące literatury komiksowej, spotkanie w Polsce, na którym badacze tej dziedziny mogą skonfrontować i zaprezentować szerokiej publiczności efekty swojej pracy.Tematem bieżącego sympozjum jest: Komiks fantastyczny w Polsce a polska fantastyka komiksowa – związki, wpływy i różnice w efektach kreowania obrazkowej SF-ery realizacji marzeń. Sympozjum Komiksologiczne współorganizowane jest przez Uniwersytet Łódzki i Stowarzyszenie Twórców „Contur”.

Tymczasem ruszyła właśnie witryna internetowa Sympozjum Komiksologicznego, na której można znaleźć wszelkie informacje dotyczące poprzednich sympozjów, a także temat i zakres aktualnej sesji komiksologów. Prace nad jej uruchomieniem - jak podaje Krzysztof Skrzypczyk, główny organizator Sympozjów - trwały ponad rok, i nadal wiele jest tam do zrobienia. Jednak już w tej chwili strona oferuje wiele informacji, zdjęć i filmów z poprzednich edycji Sympozjum. Wykonaniem i prowadzeniem strony zajął się Tomasz Jama.
(ks, o-wit)
21.09.2012

info

 

NAJSILNIEJSZY PRZYCZÓŁEK KOMIKSU W POLSCE

Takim mianem nazwał Łódź i odbywający się tam rokrocznie od 1991 r. festiwal komiksu jego obecny dyrektor, wcześniej współorganizator i aktywny uczestnik imprezy, Adam Radoń. W przeddzień XXIII Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier warto dowiedzieć się jak powstawała największa w kraju, a być może i w tej części Europy, impreza poświęcona sztuce komiksu oraz jakie są plany jej rozwoju w przyszłości.

W wywiadzie udzielonym Annie Pawłowskiej z Dziennika Łódzkiego rok temu Radoń wspomina początki swojej fascynacji komiksem, kształtowanie się środowiska twórców i miłośników tego gatunku w Polsce, pierwsze imprezy, wystawy, konkursy. Wczesne lata istnienia festiwalu (wtedy jeszcze nosił miano konwentu) nie były łatwe, impreza z mozołem budowała swój wizerunek, popularność, program. Ilość odwiedzających festiwal twórców i miłośników z roku na rok rosła, tak jak rosła ranga festiwalu. Do dzisiaj jego motorami napędowymi są: konkurs, wystawy, goście i strefa targowa.

Po ponad 20 lat funkcjonowania festiwalu, kiedy okrzepł krajowy rynek komiksu, czas już najwyższy na budowę dużej, stałej instytucji zajmującej się tym gatunkiem twórczości. Radoń wraz ze współpracownikami zabiega o utworzenie w Łodzi Centrum Komiksu, wzorowanego na podobnej belgijskiej instytucji działającej w Brukseli.

Tegoroczny XXIII Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się w dniach 5-7 października br.
18.09.2012

WESTERPLATTE TO BITWA NIEWYKORZYSTANYCH SZANS - TWIERDZI MARIUSZ WÓJTOWICZ-PODCHORSKI W WYWIADZIE DLA DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO

17 września w ,,Dzienniku Bałtyckim" ukazał się obszerny wywiad z Mariuszem Wójtowiczem-Podhorskim, prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, pomysłodawcą i scenarzystą komiksu ,,Westerplatte. Załoga śmierci", którego drugie wydanie ukazało się 1 września br. Ukazując całą skomplikowaną sytuację walczących, znawca dziejów obrony Westreplatte wypunktowuje wiele interesujących, nieznanych szerej faktów z historii umacniania WST oraz przebiegu walki. Wskazuje przy tym, iż skuteczna obrona mogła trwać dłużej - nie brakowało ani wody, ani amunicji, a żołnierze byli przygotowani na walkę do końca. Także strategicznie obrona placówki była uzasadniona - wiązała znaczne siły niemieckich agresorów.
13.09.2012

info

 

KOMIKS WOJENNY O DAG FABRIK BROMBERG JUŻ W SPRZEDAŻY.

Nakładem Zin Zin Press ukazała się własnie pierwsza część komiksu Macieja Jasińskiego (scen.) i Jacka Michalskiego (rys.) z serii "Tajemnice DAG Fabrik Bromberg" zatytułowana "Szpieg w Bydgoszczy".

Jest to opowieść z czasów II wojny światowej, opisująca wydarzenia jakie miały miejsce na terenie bydgoskich zakładów materiałów wybuchowych. Głównym bohaterem komiksu jest fikcyjna postać brytyjskiego szpiega, jednak cała fabuła oparta jest na faktach. Są zatem przedstawione akcje sabotażu dokonywane przez działaczy AK pracujących na terenie fabryki, jak i spektakularne akcje pomocy w ucieczce i przerzutu do Gdyni, a stamtąd do Szwecji zbiegłych z pobliskiego obozu brytyjskich pilotów. Album uzupełnia tekst historyczny o ludziach, którzy uratowali pilotów z rąk niemieckich oprawców. Kolejny odcinek serii będzie nosił tytuł "Na tropie Wundewaffe". Całość zaplanowana jest na 5 części.

Więcej tutaj
04.09.2012

info

 

PREMIERA KOMIKSU O WESTERPLATTE NA WESTERPLATTE - RELACJA

Album komiksowy ,,Westerplatte. Załoga śmierci" miał swoją oficjalną premierę 1 września na Westerplatte. Już od godzin porannych można było nabyć komiks na stoisku zorganizowanym przy ruinach dawnych koszar. Promocyjna cena publikacji wynosiła tego dnia 30 zł (cena okładkowa 39,90 zł), a dodatkową atrakcją były - dostępne tylko przez kilka godzin - dedykacje autorów oraz okolicznościowe stemple z dnia premiery wraz z numerującym pierwszą partię egzemplarzy. Kolejka kupujących i oczekujących na wpisy i pieczątki nie malała przez kilka godzin. Ogromne zainteresowanie komiksem sprawiło, że kilkuset odwiedzających tego dnia Westerplatte opuściło to historyczne miejsce z zakupionym albumem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też książkowe opracowania historyczne dotyczące bohaterów obrony Westerplatte, wraz z premierową książka Krzysztofa Zajączkowskiego ,,Wokół tajemnic Westerplatte". Warto zaznaczyć, że na codzień publikacje takie nie są dostępne na terenie Westerplatte.

więcej tutaj
TYLKO DO 7 WRZEŚNIA KOMIKS O WESTERPLATTE ­- TANIEJ!

Tylko do 7 września komiks ,,Westerplatte. Załoga śmierci" (I tom serii Kroniki Epizodów Wojennych) można zamówić taniej bezpośrednio u wydawcy po promocyjnej cenie 29,90 zł wraz z wysyłką! Jeśli dodatkowo zamówiony zostanie album ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" (II tom serii Kroniki Epizodów Wojennych) cena za oba komiksy wraz z ich wysyłką wyniesie tylko 39,90 zł. (wit)

Szczegółowe informacje o promocji tutaj.
27.08.2012

info

 

PREMIERA KOMIKSU O WESTERPLATTE ­- 1 WRZEŚNIA NA WESTERPLATTE

Komiks "Westerplatte. Załoga śmierci" będzie miał swą premierę 1 września o godz. 12.00 w ruinach dawnych koszar na Westerplatte. Będzie można zakupić album (od rana) po promocyjnej cenie 30 zł (cena okładkowa 39,90 zł) i tylko tego dnia otrzymać dedykacje autorów wraz ze stemplem numerującym pierwszą partię egzemplarzy (od godz. 12.30).

Szczegółowe informacje o komiksie tutaj
info

 

KOMIKS O WESTERPLATTE WYDRUKOWANY

W piątek, 24 sierpnia, podpoznańska drukarnia Graphus Pach zakończyła druk komiksu "Westerplatte. Załoga śmierci". Album będzie miał swą premierę 1 września o godz. 12.00 w ruinach dawnych koszar na Westerplatte, a w sprzedaży dostępny będzie od 31 sierpnia w księgarniach internetowych, a od 3 września w pozostałych księgarniach na terenie całego kraju.

Zdjęcia z druku komiksu tutaj
24.08.2012

info

 

NOWA OKŁADKA DRUGIEGO WYDANIA "WESTERPLATTE. ZAŁOGA ŚMIERCI"

Przedstawiamy nową okładkę II wydania komiksu "Westerplatte. Załoga śmierci". Jej autorem, podobnie jak pierwszej wersji, jest Krzysztof Wyrzykowski. Album o objętości 128 stron (100-stronicowy komiks i suplement historyczny), poprawiony i uzupełniony ukaże się w przyszłym tygodniu nakładem Zin Zin Press. Uroczysta premiera albumu - 1 września na Westerplatte.

Poniżej podstawowe dane o komiksie:

Westerplatte. Załoga śmierci
Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Data wydania polskiego: 1 września 2012 r.
Wydanie drugie
Liczba stron: 128 (w tym 100 stron komiksu i 28 stron suplementu historycznego)
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 978-83-62449-03-3
Cena z okładki: 39,90 zł
20.08.2012

info

 

OKŁADKA DRUGIEGO WYDANIA "WESTERPLATTE. ZAŁOGA ŚMIERCI" SIĘ ZMIENIA

Przedstawiamy szkic do zmienionej okładki II wydania komiksu "Westerplatte. Załoga śmierci". Jej autorem jest Krzysztof Wyrzykowski. Album o objętości 128 stron (100-stronicowy komiks i suplement historyczny), poprawiony i uzupełniony ukaże się pod koniec sierpnia nakładem Zin Zin Press.
31.07.2012

info

 

 

DRUGIE WYDANIE "WESTERPLATTE. ZAŁOGA ŚMIERCI" ZA MIESIĄC

Pod koniec sierpnia nakładem Zin Zin Press ukaże się drugie wydanie komiksu Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego (scen.) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (rys.) "Westerplatte. Załoga śmierci". Album o objętości 124 stron (100-stronicowy komiks i suplement historyczny) zostanie poprawiony i uzupełniony. Zmieniona zostanie też okładka. Pierwsze wydanie albumu ukazało się w 2004 r. i wzbudziło sporą sensację oraz duże zainteresowanie mediów i czytelników. Nakład komiksu wkrótce się wyczerpał i przez lata był on pozycją wielce poszukiwaną. Premiera drugiego wydania komiksu lekko wyprzedzi premierę nowego filmu poświęconego obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej - "Tajemnica Westerplatte".
ALBUMY ZIN ZIN PRESS W FORMIE E-KOMIKSÓW

Już we wrześniu w formie e-komiksów pojawi się kilka pierwszych albumów Zin Zin Press. Będą to komiksy powstałe kilka lat temu, których nakłady bądź się już wyczerpały, bądź ulegną wyczerpaniu w najbliższym czasie - m.in. "Eryk ostatni Szrama 2" Filipa Myszkowskiego, "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" (Jasiński & Wyrzykowski), "1956: Poznański Czerwiec" (Jasiński, Tkaczyk, Żwikiewicz & Michalski), czy "1981: Kopalnia Wujek" (Jasiński & Janicki i Michalski). Planowane są kolejne tytuły - komiks o papieżu Janie Pawle II oraz dłuższe nowele komiksowe, które ukazały się na łamach Magazynu Komiksów AQQ. Za przygotowanie i dystrybucję e-komiksów Zin Zin Press odpowiedzialna jest firma ThinkLab z Warszawy. (wit)
13.06.2012

info

info

 

KONKURS FUNDACJI GARGANO

Fundacja Gargano organizuje konkurs literacki, w którym jedną z kategorii jest komiks (pozostałe to: proza, poezja, literatura dziecięca). Tematem konkursu są 4 cnoty kardynalne: męstwo, sprawiedliwość, umiarkowanie, roztropność. Prace o objętości do 30 stron należy nadsyłać do 20 lipca br. Gala z wręczeniem nagród odbędzie się w ECCC (Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury) w Warszawie-Falenicy w dniu 29 września (sobota) 2012, zaś omówienie prac nastąpi w listopadzie podczas specjalnych warsztatów dla zwycięzców. (wit)

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny tutaj, lub na stronie
info
 

WYSTAWA PRAC WOJCIECHA NAWROTA W KOŚCIAŃSKIM RATUSZU

12 czerwca (wtorek) br. o godz. 17.00 w Galerii 25 w ratuszu w Kościanie odbędzie się wernisaż wystawy prac Wojciecha Nawrota. Autor, absolwent poznańskiej ASP, znany jest m. in. ze współpracy z Zin Zin Press - narysował albumy komiksowe ,,Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919" (do spółki z Jackiem Michalskim) oraz ,,Piątka". Wystawa zatytułowana ,,Wyprawa" czynna będzie do 12 lipca br. (wit)

Szczegóły na stronie
29.05.2012

info
info
 

ZIN ZIN PRESS NA II FESTIWALU KOMIKSÓW HISTORYCZNYCH

Podczas drugiej edycji Festiwalu Komiksów Historycznych wydawnictwo Zin Zin Press zaprezentuje wystawę plansz kilku opublikowanych w ostatnich latach albumów historycznych (m. in. ,,Solidarność 25 lat - Nadzieja zwykłych ludzi", ,,Powstanie Wielkopolskie 1918-1919", ,,11/11=Niepodległość", ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi"). Na wystawie zobaczyć będzie można także niezrealizowane jeszcze, lub będące w toku realizacji komiksy. Plansze udostępnione zostały przez Urząd Miasta Bydgoszczy.

O godz. 12.15 Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk przedstawią edukacyjne aspekty komiksów historycznych.

Zaraz po tym wykładzie, o godz. 13.00 Artur Piotrowski z Artur Piotrowski Films opowie o kulisach postawiania komiksu ,,Piątka" (jego scenariusz filmowy adaptował na potrzeby komiksu i zrealizował zespół autorów Zin Zin Pres - Wojciech Nawrot, Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk) oraz o pracy nad filmem.

Festiwal odbędzie się w sobotę 2 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) w godz. 10-18. Zin Zin Press jest jednym z podmiotów wspierających jego organizację. (wit)

Cały program festiwalu tutaj
info
 

PROGRAM II FESTIWALU KOMIKSÓW HISTORYCZNYCH

Przedstawiamy program drugiej edycji Festiwalu Komiksów Historycznych, który odbędzie się w sobotę 2 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) w godz. 10-18. (wit)

Program tutaj
Więcej o imprezie tutaj
24.05.2012

KOMIKS GAWRONKIEWICZA I WOJDY "LENA" W INTERNECIE

Na platformie projektowej WebTrip pojawiają się pierwsze komiksowe odcinki serii o Julesie i Romane, parze wyruszającej w romantyczna podróż poprzez Europę. Projekt, wymyślony i zorganizowany przez festiwal komiksowy w Lyonie (Francja), rozpoczął się 18 kwietnia br., a realizuje go 12 artystów z 10 krajów. Każda część pokazuje podróżników w różnych miastach Europy. 10-stronicowy komiks Krzysztofa Gawronkiewicza (rys.) i Denisa Wojdy (scen.) "Lena" pokazuje perypetie Julesa (Julka) w Warszawie. To jak na razie szósty i ostatni odcinek serii jaki zaprezentowano wczoraj na stronie internetowej projektu. Mogą do niego dołączyć także inni twórcy chcący rozwinąć powstające wątki komiksowej opowieści. (wit)

Zobacz stronę projektu tutaj
15.05.2012

info
 

CZY KOMIKS WYJDZIE Z GETTA? - PREMIERA

Wiemy już oficjalnie - 28 maja ukaże się książka Sebastiana Frąckiewicza ,,Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce". W związku z tym odbędzie się kilka spotkań i dyskusji z udziałem autora i jego rozmówców. (wit)
Więcej tutaj
info
 

KOMIKSOWA PROPAGANDA W WĄGROWCU

18 maja br. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu (ul. Opacka 15) otwarta zostanie wystawa ,,Propaganda PRL w komiksie" . Jej autorem jest Wojciech Łowicki, m.in. kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Podczas wernisażu dr Tomasz Marciniak, socjolog i badacz komiksu z UMK w Toruniu, wygłosi wykład ,,Krótka histori komiksu polskiego".
Wystawa czynna będzie do 17 czerwca. (wit)
06 .05.2012

info
 

ZIN ZIN PRESS I AQQ NA FACEBOOKU

Od końca kwietnia działa profil AQQ i Zin Zin Press na facebooku pod adresem
Zapraszamy do dzielenia się opiniami i uwagami. (wit)
PRZEDSTAWIĆ ,,DUSZĘ EUROPY" W KOMIKSIE - KONKURS POLWEN  

18 maja 2012 r. nastąpi rozstrzygniecie konkursu na scenariusz komiksu pod hasłem ,,Dusza Europy - Dokumentacja XX wieku", którego organizatorem jest Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne z Radomia (trwał od 16 października 2011 r. do 16 marca 2012). Temat konkursu wyznaczył przed jego uczestnikami ambitne i trudne zadanie, by stworzyć atrakcyjną opowieść dla młodego czytelnika, której kanwą będą losy Polski i Europy, sploty niezwykłych wydarzeń historycznych i duchowych. Sugerowanym tłem wydarzeń są: objawienia w Fatimie, I wojna światowa, rewolucja bolszewicka, Bitwa Warszawska 1920 roku, Ojciec Pio, Orędzie Bożego Miłosierdzia, II wojna światowa, polska Solidarność, błogosławiony Jan Paweł II. Na zwycięzców konkursu przygotowano 3 dość wysokie nagrody pieniężne (ufundowane przez przedsiębiorstwo Synergia – Sebastian Wach): za I miejsce - 20 tys. zł, za II miejsce - 15 tys. zł i za III miejsce - 5 tys. zł. W jury konkursu zasiadają: Sebastian Wach, Grzegorz Górny, Łukasz Mieszkowski, Franciszek Ledóchowski, Piotr Wojcieszek i Paweł Wilk. (wit)

Więcej szczegółów tutaj
24 .04.2012

info
 

PROGRAM FESTIWALU KOMIKSOWA WARSZAWA

Od 10 do 13 maja br w ramach III Warszawskich Targów Książki (PKiN) odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa. W ramach imprezy m.in. prezentacja komiksów hiszpańskich i portugalskich, spotkania z twórcami (Papcio Chmiel, B. Butenko, G. Rosiński, T. Baranowski, B. Polch, M. Parowski, B. Bolland, I. Baranko, J. Ozga, M. Śledziński, K. Owedyk i in.), premiera albumu kolejnej edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Organizatorami festiwalu są PSK, ST Contur oraz Dom Kultury Śródmieście. (wit)

Pełen program na stronie
20 .04.2012

info
 

LIGATURA 2012 WYSTARTOWAŁA

W czwartek 19 kwietnia rozpoczął się w Poznaniu festiwal komiksowy Ligatura. Jedną z atrakcji pierwszego dnia imprezy był pokaz filmu ,,Alois Nebel". Ta pełnometrażowa animacja powstała w ub. roku na podstawie trylogi komiksowej ,,Alois Nebel" (wyd. polskie Zin Zin Press). Tłumy w kinie ,,Muza" świadczyły o wielkim zainteresowaniu przygodami czeskiego kolejarza. Na miejscu można było nabyć całą trylogię w formie komiksowej. (wit)

Pełna informacja o Ligaturze
info
 

CZY KOMIKS WYJDZIE Z GETTA?

Już w maju naładem wydawnictwa 40000 malarzy ukaże się książka Sebastiana Frąckiewicza ,,Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce". Jest to zbiór kilkunastu rozmów, które dziennikarz odbył z osobami aktywnymi w branży komiksowej w kraju: wydawcami, artystami, badaczami, krytykami (Adam Rusek, Jerzy Szyłak, Bartosz Minkiewicz, Michał Śledziński, Krzysztof Ostrowski, Maciej Sieńczyk, Agata "Endo" Nowicka, Jakub Woynarowski, Łukasz Ronduda, Krzysztof Masiewicz, Monika Powalisz, Witold Tkaczyk, Ryszard Dąbrowski). (wit)

Warto zajrzeć na często aktualizowaną stronę poświęconą książce.
28 .03.2012

info
 

CZAS NA KOMIKS W LESZNIE

Do 5 kwietnia trwa w Galeri w Ratuszu na rynku w Lesznie wystawa ,,Czas na komiks". Prezentowany jest na niej wybór prac dziesięciu współczesnych krajowych artystów zajmujących się tym gatunkiem. ,,Czas na komiks" jest wystawą objazdową, powstałą na zlecenie BWA w Jeleniej Górze. Jej kuratorem jest twórca komiksów Piotr Machłajewski. (wit)

Pełna informacja o wystawie tutaj
26 .03.2012

infoinfo
 

PROGRAM BYDGOSKIEJ SOBOTY Z KOMIKSEM

Podajemy najnowszą wersję programu BSzK. Impreza odbędzie się w sobotę 31 marca (godz. 10.30-19.00) w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy ul. Królowej Jadwigi 14 w Bydgoszczy. Zaplanowano premierę ,,Komiksowego przewodnika po Bydgoszczy". W zorganizowanych podczas imprezy konkursach wygrać będzie można m.in. komiksy wydane przez Zin Zin Press. (wit)

Pełen program imprezy tutaj
info
  PAMIĘCI JEANA GIRAUD - MOEBIUSA

10 marca zmarł Jean Giraud, określany geniuszem komiksu, tworzący także pod pseudonimami Moebius i Gir. Miał 73 lata. Uroczystość pogrzebowa odbyła się 15 marca w bazylice Św. Klotyldy w Paryżu.

Ten francuski artysta był ikoną nowoczesnego komiksu. Przeszedł wielką ewolucję twórczą od czasów rysowania serii ,,Blueberry" po współtworzenie magazynu ,,Metal Hurlat" i komiksy z serii ,,Arzach", projekty scenografii do filmów ,,Obcy", ,,Odchłań", ,,Piąty element". W Polsce gościł w 2008 r. na MFK w Łodzi (na angielskojęzycznej stronie Wikipedii jest fotograficzny portret artysty zrobiony
podczas tej wizyty). W swoim wystąpieniu nie taił, iż przy pracy wykorzystywał narkotyki, wprawiając się w stan twórczego transu.

Na ilustracji obok - okładka francuskiego dziennika ,,Liberation" z rysunkowym portretem Moebiusa autorstwa Enki Bilala. (wit)

Oficjalna strona artysty tutaj

Krótki wywiad z Moebiusem z 2010 r. na włoskim portalu (po francusku) tutaj
09 .03.2012

info
 

KOMIKSY W KRAKOWSKIM MOCAK-U


Jeszcze do 24 kwietnia br. w Muzeum Sztuki Współczesnej (Galeria Beta) w Krakowie trwa wystawa ,,Komiks. Legendy miejskie". Swe prace prezentuje tam kilku artystów działających na pograniczu komiksu i innych sztuk wizualnych: Joanna Karpowicz, Agnieszka Piksa, Mariusz Tarkawian, Jakub Woynarowski i Małgorzata Jabłońska. (wit)

Więcej
24 .02.2012

info
  HISTORIE Z GLIWIC W KOMIKSOWYM OPRACOWANIU

W Gliwicach powstała pierwsza po warszawskiej komiksowa antologia miejska. Autorami ,,Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice" jest kilkunastu młodych i nieco starszych artystów parających się tym gatunkiem. Premiera albumu, którego wydawcą jest Muzeum w Gliwcach - 26 lutego o godz. 16-tej w Willi Caro w Gliwicach. Wcześniej, w godz. 11-13 odbędą się warsztaty tworzenia komiksów - poprowadzą je twórcy antologii. Pomysł na takie przedstawianie i popularyzację historii nie jest nowy, bo już wielokrotnie wcześniej wykorzystywany m.in. w komiksach Zin Zin Press. Jak widać jednak dobrze się sprawdził i jest skutecznie stosowany w coraz większej ilości miast w kraju. (wit)

Więcej tutaj i tutaj.
22.02.2012

info
 

WYSTARTOWAŁ KOMIKSOWY BLOG FRĄCKIEWICZA NA POLITYCE.PL


15 lutego Polityka.pl uruchomiła kolejny blog - tym razem poświęcony komiksowi. Jego autorem jest Sebastian Frąckiewicz, znany z tekstów krytycznych na temat komiksu publikowanych na łamach krajowej prasy i internetu. Blog znajduje się pod tym adresem. (wit)
info
  PROPAGANDOWE KOMIKSY Z CZASÓW PRL-U NA WYSTAWIE W SZCZECINKU

Do 26 lutego zwiedzać można wystawę ,,Propaganda PRL w komiksie" w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Autorem tej wystawy jest Wojciech Łowicki, m.in. kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. O wystawie szeroko informuja lokalne media. W,,Głosie Koszalińskim/Głosie Szczecinka" ukazała się całokolumnowa rozmowa z dr Tomaszem Marciniakiem, socjologiem i badaczem komiksu z UMK w Toruniu. (wit)

Teksty prasowe na temat wystawy i kontekstu powstawania komiksów tutaj i tutaj

 
KOLEJNA BYDGOSKA SOBOTA Z KOMIKSEM JUŻ 31 MARCA

Jak poinformowała nas Aleksandra Garbowska z Wydziału Promocji, Sportu
i Turystyki Urzędu Miasta Bydgoszczy, kolejna edycja Bydgoskiej Soboty z
Komiksem zorganizowana zostanie 31 marca. Ta popularna, ciekawa i licznie
odwiedzana impreza na dobre zagościła już w kalendarzu imprez kulturalnych
miasta nad Brdą. W zorganizowanych podczas imprezy konkursach wygrać
będzie można m.in. komiksy wydane przez Zin Zin Press. (wit)
02.02.2012

info
 

WYSTARTOWAŁ KOMIKSOWY BLOG FRĄCKIEWICZA NA POLITYCE.PL


W styczniu staraniem rzeszowskiego Oddziału IPN ukazał się album „Komiks w PRL, PRL w komiksie”. Wydawnictwo porusza tematykę komiksu wydawanego w okresie istnienia Polski Ludowej i zawierającego treści związane z historią, prowadzoną przez władze propagandą i rzeczywistością tamtych czasów. (wit)

Pełen program tutaj

 
25.01.2012

info
  LEWKON Z FANTASTYKĄ I KOMIKSEM

W sobotę 28 stycznia od godz. 16:00 aż do rana w lęborskiej Bibliotece Publicznej będą trwały trzecie Lęborskie Spotkania z Fantastyką LEWKON 2012. W komiksowej części imprezy – prezentacja komiksu "Ostatni wynalazek", którego akcja toczy się w Lęborku (scen. Dominik Szcześniak, rys. Rafał Trejnis) oraz spotkanie z legendarnym autorem komiksów Janem Plata-Przechlewskim (cykl ,,Wampiurs Wars", będzie prezentowany na specjalnej wystawie). Organizatorami LEWKONU są: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku oraz Lęborski Klub Fantastyki "Runy Czasu". (wit)

Pełen program tutaj
19.01.2012

info
  5 LAT CENTRALI I DŁUGI DEBIUT

Pięć lat temu miała miejsce pierwsza zorganizowana przez Centralę wystawa komiksowa. 18 stycznia 2007 roku w poznańskiej klubokawiarni Meskal zagościli autorzy czeskiej trylogii Alois Nebel: Jaroslav Rudią (scenariusz) i Jaromír99 (rysunki). Efektem tego spotkania było stworzenie przez Centralę i Zin Zin Press serii komiksowej Biblioteka Centrali i wydanie trylogii Alois Nebel po polsku. Dalszy rozwój projektu Centrala zaowocował wydaniami kolejnych nieszablonowych komiksów, wystawami oraz festiwalem Ligatura (pierwsza edycja w 2010 r.). W ubiegłym roku Centrala i Fundacja Tranzyt ogłosiły konkurs Długi debiut - na stworzenie pełnometrażowego (min. 52 strony) komiksu. Pierwszy nabór trwa do 1 marca br., a ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Komiksowej Ligatura (19-22.04.2012).
Regulamin konkursu jest dostępny na stronie Centrali
(wit)
17.01.2012

info
lupa
  PIOTR WYSOCKI W KOMIKSIE I FILMIE

29 listopada 2011 r. w Warce miała miejsce premiera komiksu o Piotrze Wysockim, bohaterze Nocy Listopadowej 1830 r. ,,Piotr Wysocki. Bohater w cieniu historii" - to tytuł kolejnego z serii komiksów historycznych związanych z Warką. Scenariusz napisali Anna i Leszek Owczarczykowie we współpracy z Iwoną Stefaniak. Rysunki wykonał Jacek Przybylski, współpracownik Zin Zin Press (,,Solidarność 25 lat", ,,Faustyna", ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku"). Pod koniec grudnia zaprezentowano też multimedialną wersję komiksu. (wit)

Więcej tutaj

Zobacz też strony:
O Wysockim
Stowarzyszenie Warka
14.01.2012

ZIN ZIN PRESS: PODSUMOWANIE 2011 I PLANY 2012

Ubiegły rok nie należał zbyt udanych. Zin Zin Press zrealizował tylko jeden nowy projekt (,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią") i sprzedał licencję do publikacji na łamach ,,Dziennika Bałtyckiego" albumu ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku". Dotkliwym ciosem finansowym dla wydawnictwa było nierozliczanie się hurtowni PW PAKT dostarczającej komiksy ZZP do sieci salonów EMPiK.
W tym roku ZZP nadal będzie poruszać się w obszarze komiksów historycznych. Planowane są nowe tytuły w serii KEW (Kroniki Epizodów Wojennych), trwają prace nad koncepcją albumu o Marianie Rejewskim - jednym z odkrywców szyfru Emigmy, planowany jest cykl o losach bohaterów Powstania Wielkopolskiego na przestrzeni lat 1918-1939. Zin Zin Press zamierza też wspierać swoje komiksy animacjami. (wit)

Więcej szczegółów tutaj
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

2011 2010 2009 2008 2007 2005-2006 2003-2004