Stereotyp kobiety izolującej się od „męskiej rozrywki”.

Stereotyp kobiety izolującej się od „męskiej rozrywki”.

Zadajmy sobie na początek pytanie- Czy powszechnie istniejący stereotyp kobiety ograniczonej w swych rozrywkach do komedii romantycznych, nie jest przesadą? Kino fantasy, thrillery, kryminały. Nic, co kobieta uzna za interesujące? Bzdura!
Pewne podziały istnieć muszą, świat jest tak skonstruowany, że nie da się żyć całkowicie w równości. Czy nie jest jednak wielce niesprawiedliwym wadliwie przyjęty podział na rozrywkę kobiecą i męską? Oto jak on się prezentuje. Mężczyźni lubią rozmaitość, kojarzącą się z dobrą jakością- dobre kino, dobre książki etc. Kobiety natomiast głównie marzą o niebieskich migdałach, wzdychając do romansów. Widzimy nieprawidłowości? Świetnie!

Mówi się, że każdy człowiek jest indywidualnością, więc czy nie jest bezsensownym rozumowanie w postaci szufladkowania? Odpowiedzmy sobie na to pytanie.
Zacznijmy od tego nieszczęsnego kina. Przyjęły się dwie opcje. Albo oglądamy tylko marne produkcje wymienione wcześniej albo oglądamy coś więcej, prawdopodobnie by zaimponować swoim mężczyznom. Czy naprawdę tak dużym zaskoczeniem będzie szczera entuzjastka komiksów, wszelkich produkcji Marvela, której ulubionym reżyserem jest Quentin Tarantino?! Obudźcie się, Panowie. Nie przywłaszczajcie sobie dobrych cech i nie snujcie spekulacji, że wszystko, co robimy, robimy dla Was.

A co z literaturą? Wybrykiem natury będzie dziewczyna posiadająca na półce fantastykę i kryminały zamiast „harlekinów” i serii utopii dla kur domowych o bogatym „Greju”?
Kobieta romantyczna, o rozwianych włosach, bujająca w obłokach i szlochająca do poduszki, to lekko tworzący się archaizm.
Każdy szanujący się człowiek lubi poszerzać swoje horyzonty, uczyć się całe życie. Pamiętajmy, że dobra fantastyka nauczy nas rozwijać wyobraźnię. Budowanie nowego świata w głowie jest cool!
Dobry kryminał nauczy nas szukania prawdy, analitycznego i krytycznego myślenia i szukania rozwiązań. Czyż nie każdy z nas chciałby zostać Sherlockiem?!

Nie dajmy się wplątać w świat krzywdzących stereotypów o kobietach. Jeśli teraz został obalony choć jeden z nich, niech będzie to sukces.