Historia i opis życia Picasso

Historia i opis życia Picasso

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze. Wychowywał się w Hiszpanii. Był to syn Jose Ruize i Marii Picasso Lopez. Ojciec Pablo był rysownikiem i właśnie ojciec był jego nauczycielem rysunku. To właśnie ojciec wykrył w nim talent.

Dzieciństwo Picasso

Jego dzieciństwo już było bardzo malownicze. Mianowicie młody Picasso naprawdę malował już od najmłodszych lat. W 1895 roku Picasso przeprowadził się do Barcelony, gdzie zaczął studiować w Akademii Sztuk Pięknych Św. Ferdynanda. Z kolei potem kształcił się w Madrycie, by wyjechać do Francji, gdzie Paryż był jego domem. Tam od początku zamieszkał w dzielnicy poetów i malarzy. Warto dodać, że niektóre dzieła w różnorakiej formie można zobaczyć w miejscu niedaleko Krakowa – więcej informacji w dziale kulturalnym na www.malopolski.pl.

Twórczość Picasso

Pierwsze dzieła Picasso zdradziły, że artysta ma sporo wspólnego z twórczością van Gogha i Lauteca. W latach 1900-1904 namalowane obrazy przez artystę były utrzymywane w tonacji niebieskiej, a potem nazywany był ten czas okresem twórczości w tematyce błękitnej. Ten czas błękitny skupiał się na prostych ludziach. Twórczości z reguły przedstawiają ludzi z cyrku. W 1903 roku powstał obraz ”Życie”, „Stary gitarzysta” czy „Prasowaczka”. Jego obrazy były rysowane pewną ręką, gdzie kontur był pięknie wyciągany. W latach 1904-1905 nastąpiła u niego zmiana w kolorystyce. Teraz malowano w kolorze różowym, co wiązało się ze zmianą stylistyki na delikatniejszą, a tam już Picasso fascynował się Afryką.

W1907 powstał obraz „Panna z Awigonu” i ten obraz był realistyczny z deformacją, który przedstawiał pięć kobiet. To znany obraz z kobietami, gdzie trzy z nich są realistyczne, a dwie z nich mają twarze przypominające maski afrykańskie. Potem w latach dwudziestych Picasso wyjechał do Włoch, no i tam Picasso zafascynował się stylem klasycznym, gdzie powstały obrazy  takie jak : „Czytająca”, „Źródło”. Rok 1926 dla Picasso to był rok z surrealizmem.