Czytanie książek odchodzi do lamusa

Czytanie książek odchodzi do lamusa

Stan czytelnictwa w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Z jednej strony korzyści z czytania wydają się być wystarczająco oczywiste i zachęcające, z drugiej jednak niewiele osób decyduje się, aby je czerpać. Badania Biblioteki Narodowej dowodzą, że ponad 63% Polaków w ciągu roku nie sięga po ani jedną książkę.

Czytanie książek przegrywa w walce z Internetem

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i postępu technologicznego social media biją książki na głowę. Według badań przeprowadzonych przez Gemius wynika, że polscy internauci spędzają w sieci średnio 2 godziny i 6 minut dziennie. Skąd taki dysonans?

Odpowiedź jest oczywista. Obecnie uzależnienie od Internetu stało się powszechnym zjawiskiem nie tylko wśród młodzieży, ale także dorosłych i starszych osób. Często stanowi prostą i szybką ucieczkę od rzeczywistości, która jest niemal na wyciągnięcie ręki. Wystarczy sięgnąć po telefon. Surfowanie w sieci to niewymagająca rozrywka, która jest łatwodostępna i wszechobecna.

Spójrz też, jak możesz ułatwić sobie czytanie lektur.

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie rozwija naszą wyobraźnię, a także znacznie poszerza zasób słownictwa. Regularne sięganie po książki poprawia jakość stylu pisania i wypowiedzi. Co istotne, dodatkowo poprawia pamięć, skupienie i koncentrację, a także stymuluje pracę mózgu. Książki pozwalają nam lepiej poznać i zrozumieć świat, co w rezultacie wpływa na kształtowanie światopoglądu i zasobów wiedzy.

Czytanie książek wiąże się długą listą nieocenionych korzyści. Warto jest głębiej się nad tym zastanowić i przy najbliższej okazji wybrać się do księgarni lub biblioteki.