Czas miłośników literatury

Czas miłośników literatury

Kiedyś historyjki i opowiadania, a nawet całe rodowe sagi, przekazywane były ustnie. A później wynaleziono druk, a wraz z nim pojawili się miłośnicy książek. Niektórzy lubili po prostu ich ciężar, zapach, piękne, skórzane oprawy. A inni lubili czytać, chłonąć opowieści, identyfikować się z bohaterami.

Obecnie świat pędzi do przodu i wiele osób przyznaje, że na czytanie po prostu nie ma czasu. Cóż – widocznie nie próbowali najnowszych osiągnięć w dziedzinie rozpowszechniania literatury. Dostęp do książek jest teraz powszechny, łatwy i coraz wygodniejszy.

Papierowe książki to oczywistość. Jednak w czasie ostatnich lat dołączyły do nich e-książki, czyli elektroniczne wersje naszych ulubionych historii. E-book wyświetla się na specjalnym urządzeniu, którego ekran coraz bardziej przypomina zwykły papier – nie męczy wzroku ani zbyt jaskrawym światłem, ani częstotliwością odświeżania monitora, ani w końcu w żaden inny, typowy dla zwykłych ekranów sposób. Dodatkowo, możliwość delikatnego podświetlenia umożliwia czytanie nocą, bez konieczności zapalania dodatkowych źródeł światła. Jest to wygodne, gdy czytamy w łóżku czy w nocnym autobusie lub pociągu.

Każdy prawdziwy miłośnik literatury powinien zainteresować się targami książki w Gdańsku https://gdanskinfo.pl/gdanskie-targi-ksiazki-juz-w-ten-weekend/.

Dla tych, którzy nie mają czasu na czytanie wynaleziono coś jeszcze. Jeśli prowadzisz samochód, jedziesz na rowerze, czy po prostu idziesz ulicą i czytanie papierowej książki, czy e-booka jest trudne lub niemożliwe, możesz założyć słuchawki i posłuchać, jak ktoś czyta tę książkę za Ciebie i dla Ciebie – na głos. W ten sposób możesz słuchać opowieści, zamiast śledzić tekst wzrokiem. Obecnie książki w wersji audio (audiobooki) dostępne są jako pliki do ściągnięcia, lub do słuchania online poprzez specjalistyczne aplikacje. Wykupujesz abonament niczym w bibliotece i korzystasz z dobrodziejstw współczesnego świata.

Kiedy więc następnym razem sięgniesz po wymówkę, by wytłumaczyć czemu nie czytasz, dobrze się zastanów. I znajdź możliwość, by obcować z literaturą. To popłaca!