powrót do aktualności

29.05.2012

info
 

PROGRAM II FESTIWALU KOMIKSÓW HISTORYCZNYCH

Przedstawiamy program drugiej edycji Festiwalu Komiksów Historycznych, który odbędzie się w sobotę 2 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). Organizatorami tej nowej na mapie kulturalnej Polski imprezy są Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej im. J. Kurtyki "Przystanek Historia", Muzeum Powstania Warszawskiego i Narodowe Centrum Kultury. Festiwal objęty został honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy.

Celem imprezy jest prezentacja i zwiększenie popularności jednej z najbardziej uniwersalnych i nowoczesnych form twórczości, jaką jest komiks. W tym przypadku chodzi o nowy, od kilku lat bardzo dynamicznie rozwijający się w Polsce gatunek - komiks historyczny. Jego rozwój jest wyrazem panującej ostatnio mody na poznawanie historii i przedstawianie jej w oryginalny, nietypowy sposób, który trafia do masowej wyobraźni, szczególnie młodszego i śerdniego pokolenia. Ten rozwój spowodowany jest także większym zainteresowaniem mecenatów kulturalnych instytucji państwowych i samorządowych, które - zresztą słusznie - upatrują w takiej formie przedstawiania historii duży potencjał artystyczny i edukacyjny.

Gośćmi honorowym festiwalu będą jeden z wybitnych współczesnych polskich ilustratorów publikacji historycznych Marek Szyszko (w przeszłości autor kilku komiksów) oraz znany i ceniony historyk prof. Jerzy Eisler, który otworzy festiwal. Impreza jest też okazją do spotkania osób związanych twórczo lub naukowo z komiksem: rysowników, scenarzystów, historyków, pisarzy, wydawców, filmowców i teoretyków komiksu.
Udział w II FKH wezmą: prof. Jerzy Eisler, dr Bartłomiej Janicki, Jacek Komuda, Tomasz Kołodziejczak, Marcin Krzanicki, dr Tomasz Łabuszewski, dr Tomasz Marciniak, Maciej Mazur, Tomasz Mering, Tomasz Nowak, Maciej Pałka, Maciej Parowski, Artur Piotrowski, Monika Powalisz, Zygmunt Similak, Mateusz Szlachtycz, Marek Szyszko, Martyna Taniguchi, Witold Tkaczyk, Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski, Robert Zaręba. (wit)

powrót do aktualności