powrót do aktualności

27.08.2012

info

 

INFORMACJA PRASOWA

PREMIERA KOMIKSU O WESTERPLATTE 1 WRZEŚNIA

Już za kilka dni nakładem Zin Zin Press ukaże się komiks Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego (scen.) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (rys.) "Westerplatte. Załoga śmierci". Album o objętości 128 stron (100-stronicowy komiks i suplement historyczny) jest paradokumentalnym zapisem 7 dni bohaterskiej obrony WST oraz okresu bezpośrednio ją poprzedzajacego. Komiks opowada też krótko o wcześniejszych dziejach półwyspu. Plansze graficzne uzupełniają zdjęcia archiwalne, teksty ujawniające nieznane szczegóły obrony Westerplatte, przedstawiające dzieje tego miejsca na przestrzeni od okresu powojennego do dzisiaj, a także plany, mapy, wizualizacje obiektów obronnych, opisy broni, kalendarium wydarzeń i inne.


Głównymi atutami fabularnymi albumu są jego paradokumentalny charakter, wyczucie dramaturgii, czytelność i znaczna objętość, a przede wszystkim przedstawienie prawdziwej historii obrony WST, czyli odkłamanie mitu o wyłącznym dowództwie mjr Sucharskiego i oddanie sprawiedliwości faktycznemu dowódcy obrony w dniach 3-6 września 1939 r. - kpt. Dąbrowskiemu, który przejął dowództwo na skutek załamania psychicznego majora. Fabuła Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, znawcy tematu, autora obszernego opracowania książkowego „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia” (2009), skonstruowana na podstawie zgromadzonych dokumentów, ukazuje też, że w sprawie długości obrony istniały zasadnicze rozbieżności wśród dowodzących. To bardzo dramatyczne sceny, nie mniej niż obrazy samej walki. Podobnie ostre spory, dotyczące ataku, toczyły się wśród oficerów niemieckich, będących pod presją wyższego dowództwa i samego Hitlera, nalegającego na jak najszybsze zdobycie Westerplatte. Album opisuje więc precyzyjnie nie tylko działania obrońców, ale także dokładnie przedstawia działania atakujących. Komiks nie wygładza ani języka obrońców, ani zachowań szeregowych żołnierzy. Działali w warunkach skrajnie trudnych, większość nie znała wojny, stąd objawy paniki i strachu wśród kilku z nich są zrozumiałe, nie ujmują jednak nic z bohaterstwa całej załogi.


Niezaprzeczalną zaletą komiksu są czarno-białe rysunki wykonane przez Krzysztofa Wyrzykowskiego, grafika specjalizującego się w komiksie, jednego z najlepszych rysowników parających się trudną tematyką historyczną. Komiks o Westerplatte był jego pełnoalbuowym debiutem. Narysowanie 100 plansz komiksu do dzisiaj jest w Polsce ewenementem. Od tego czasu artysta stworzył kilkanaście komiksów historycznych oraz okładek (m. in. o zabójstwie księdza Popiełuszko, Łupaszce, Korfantym, żołnierzach wyklętych).

Uroczysta premiera komiksu będzie miała miejsce na Westerplatte 1 września o godz. 12.00 w ruinach dawnych koszar. Odbędzie się wtedy konferencja prasowa autorów i wydawcy. Natomiast o godz. 12.30 przewidziano prezentację komiksu dla publiczności (komiks będzie dostępny w sprzedazy od rana po promocyjnej cenie 30 zł). Będzie można otrzymać autografy autorów, a każdy zakupiony tego dnia egzemplarz opatrzony zostanie unikalnym numerem kolekcjonerskim. Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Pierwsze wydanie albumu ukazało się w 2004 r. i wzbudziło sporą sensację oraz duże zainteresowanie mediów i czytelników. Wielu krytyków twierdzi, że od tego tytułu rozpoczęła się w Polsce moda na komiksy historyczne. Nakład publikacji wkrótce się wyczerpał i przez lata była ona pozycją wielce poszukiwaną, osiągająca na aukcjach wysokie ceny.

Drugie wydanie albumu zostało poprawione i uzupełnione. Otrzymało też nową okładkę. Album ukazuje się w szczególnym momencie - 5 sierpnia zmarł bowiem ostatni uczestnik obrony Westerplatte mjr Ignacy Skowron. Jego apel o wsparcie społecznej inicjatywy budowy Muzeum Westerplatte jest opublikowany w komiksie.

Premiera drugiego wydania komiksu zbiega się z premierą nowego filmu poświęconego obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej - "Tajemnica Westerplatte", wpisując się tym samym w gorącą artystyczno-historyczną dyskusję na temat polskiej historii i sposobów jej przedstawiania.

---------------------------------------------------

Westerplatte. Załoga śmierci


Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Data wydania polskiego: 1 września 2012 r.
Wydanie drugie
Liczba stron: 128 (w tym 100 stron komiksu i 28 stron suplementu historycznego)
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 978-83-62449-03-3
Cena z okładki: 39,90 zł

------------------------------------------

opinie w mediach

Pod względem dbałości o historyczne detale „Westerplatte. Załoga śmierci” to ewenement nie tylko na skalę krajowego komiksu, ale wręcz na skalę światową.
Gazeta Wyborcza, 2004


Każdy kadr tego komiksu jest zgodny z historycznie ustalonymi faktami.
Przekrój, 2004


Jest to pozycja wyjątkowa, o ogromnych wartościach poznawczych, a co najważniejsze o formie przystępnej dla każdego.

Odkrywca, 2004


Mówienie współczesnym językiem o Polsce i patriotyzmie udaje się niewielu, na przykład twórcy komiksu „Westerplatte. Załoga śmierci”.
Wprost, 2004


Dzięki komiksowej formie prawdziwa historia Westerplatte trafiła do szerokiego grona czytelników.
Newsweek, 2005

"Westerplatte. Załoga Śmierci" pozostaje niedoścignionym wzorem komiksu wojennego, jeśli chodzi o zawartość faktograficzną, merytoryczną i edytorską.
Magazyn Miłośników Komiksu "KZ"


Rekonstrukcja jest tak dokładna i wierna, że można określić komiks mianem publikacji historycznej. Współcześnie trudno o równie drobiazgową relację, która jednocześnie byłaby tak przystępna. Wkład pracy ogromny, więc i efekty zachwycające. Autorzy „Westerplatte” otworzyli nowy dział w historii komiksu w naszym kraju i wyznaczyli nową jakość.
Gildia.pl Komiks


„Westerplatte. Załoga śmierci” jest wynikiem połączenia wysokiego profesjonalizmu w dziedzinie grafiki komiksowej i głębokiej wiedzy o podjętym temacie. Podczas lektury mamy wrażenie, że znajdujemy się w samym środku przedstawionego świata. Guliwer


Komiks „Westerplatte. Załoga śmierci” wśród Bestsellerów tygodnika Wprost (2004).

------------------------

wypowiedzi uczestników obrony i historyków

My wszyscy obrońcy Westerplatte dosyć długo utrzymywaliśmy w tajemnicy postępowanie mjra Sucharskiego podczas walk. Utrzymywanie tej tajemnicy było wyłącznie wynikiem prośby kmdra Dąbrowskiego, ażeby faktów tych nie ujawniać. ppor. Zdzisław Kręgielski, d-ca placówki „Przystań”, 1956

Większa część naszego społeczeństwa stale jeszcze obronę Westerplatte wiąże tradycyjnie z osobą mjr. Henryka Sucharskiego jako jej niezłomnego dowódcy. Tymczasem prawda o tym, kto rzeczywiście dowodził na Westerplatte jest inna. Do obowiązków historyka zaś należy dążenie do prawdy i jej ujawnianie, nawet gdyby miała być bolesna i trudna do zaakceptowania. dr kmdr Rafał Witkowski, Rocznik Gdyński, 1991

Załamany psychicznie mjr Sucharski, po odparciu pierwszych ataków z braków jakiejkolwiek nadziei na odsiecz, pragnął zakończyć nierówny bój, podczas gdy jego oficerowie chcieli się bronić do wyczerpania wszelkich możliwości. Wobec tak zasadniczej różnicy zdań faktyczne dowództwo przejął zwolennik kontynuowania walki, kpt Franciszek Dąbrowski. prof. Paweł Piotr Wieczorkiewicz, Kampania 1939 roku, Warszawa 2001.

Sztywny, nadmiernie oficjalny Sucharski wydał się Melchiorowi Wańkowiczowi trochę podejrzany. Wyznał kiedyś, że dręczą go wątpliwości, że podejrzewa, jakoby Sucharski coś ukrywał, że nie był w pełni szczery. Janusz Roszko, Polityka, 1993

Rzekomy rozkaz utrzymania się na Westerplatte przez 12 godzin to mit wykreowany przez Sucharskiego na potrzeby obrony jego postawy we wrześniu 1939 roku. ppor. Zdzisław Kręgielski, d-ca placówki „Przystań”, 1981

Zaopatrzenia, broni i amunicji wystarczyłoby [Polakom] na trzy-cztery tygodnie walk. Wodę pobierano za pomocą pompy ze studni w koszarach. ppłk Carl Henke, d-ca kompanii szturmowej saperów, 1939

--------------------


o autorach

Mariusz Wójtowicz-Podhorski – ur. w 1973 r. w Gdańsku. Historyk obrony Westerplatte, uznany ekspert w tej dziedzinie. Pomysłodawca i współautor (scenariusz) paradokumentalneych komiksów wojennych „Westerplatte. Załoga śmierci” (wyd. 2004) oraz „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” (2010). Autor 700-stronicowej monografi i bitwy „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia”. Prezes działającego od 2003 r. Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, mającym na koncie wiele spektakularnych sukcesów, w tym m.in. zainicjowanie rozpoczęcia intensywnych prac zmierzających do nadania temu miejscu wyglądu z 1939 r. oraz zbudowania Muzeum Westerplatte, wytropienie i sprowadzenie do Polski zabytkowych armat wz. 02 i wz. 36 Bofors, uratowanie od wywiezienia z kraju unikatowego Polskiego Fiata 508/II z 1934 r. czy odnalezienie przedwojennego bezcennego serwisu porcelanowego z kasyn ofi cerskiego i podofi cerskiego z Westerplatte. Pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. rewitalizacji Westerplatte w l. 2006-2008. Kierownik Muzeum Westerplatte – oddziału Muzeum Historii Polski od listopada 2007 do października 2008. Miłośnik techniki wojskowej i historii II w.ś. Spadochroniarz, płetwonurek, motorowodniak, instruktor strzelectwa. Wielokrotny uczestnik szkoleń prowadzonych przez instruktorów wojskowych jednostek specjalnych z kraju i zagranicy. Organizator i uczestnik także wielu ekstremalnych ekspedycji. Jedna z jego trekkingowych samotnych wypraw przez Saharę wyróżniona została w konkursie „Podróżnik Roku” Magazynu „Podróże”. Za inicjatywę i działania wychowawcze dla młodych pokoleń Polaków, dbanie o prawdę, tradycje narodowe i historyczne, kultywowanie pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy, ratowanie pamiątek narodowych i zabytków Pomnika Historii Westerplatte, Mariusz Wójtowicz-Podhorski został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także odznaczenia m.in.: odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, medal Wojewody Pomorskiego „Sint Sua Praemia Laudi” i odznakę honorową 200-lecia 4. Pułku Piechoty z Kielc. Żonaty, ma dwóch synów.


Krzysztof Wyrzykowski – ur. w 1975 r. w Bydgoszczy. Rysownik, ilustrator oraz grafi k projektatnt. Absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafi ka. Podczas nauki w liceum zetknął się z twórcami Studia Komiks Polski, co wywarło znaczący wpływ na rozwój jego talentu. Debiutował w 1997 roku komiksami Pomarańczowy deszcz, Los Lobos, Marionetki, Dies Irae oraz Idioci w magazynie komiksowym „Kontra”, który współtworzył i współredagował. Jego projekt komiksu Idioci zdobył w 2006 roku trzecią nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Autor warstwy grafi cznej opowieści „Westerplatte. Załoga Śmierci”, (scen. Mariusz Wojtowicz-Podhorski), który wywołał znaczne poruszenie wśród czytelników i w mediach. Specjalizuje się w opracowaniach grafi cznych komiksów historycznych. Ważniejsze komiksy i okładki: 2011 - Wolna Polska - 650 metrów pod ziemią (okładka), 2011 - Wilcze tropy - 2 - „Orlik” (rysunek), 2011 - Wilcze tropy - 1 - „Zygmunt” (rysunek), 2010 - Wyzwolenie? 1945 (rysunek), 2010 - Kroniki epizodów wojennych - 2 - Pierwsi w boju (okładka), 2010 - Korfanty (rysunek), 2009 - Łupaszka - 1939 (rysunek), 2008 - Strefa Komiksu - 10 - Apokalipsa, cz. 1 (rysunek, scenariusz), 2008 - Słynni Polscy Olimpijczycy - 6 - Bogdan Wenta (kolor, rysunek), 2008 - Słynni Polscy Olimpijczycy - 2 - Adam Małysz (rysunek), 2007 - Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności - [w: „Mały Gość Niedzielny”] (rysunek), 2006 - 1981: Kopalnia Wujek (okładka), 2006 - 1956: Poznański Czerwiec - (twarda oprawa) (okładka), 2006 - 1956: Poznański Czerwiec (okładka), 2005 - Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi (rysunek), 2005 - Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności (rysunek), 2004 - Kroniki epizodów wojennych - 1 - Westerplatte: Załoga śmierci (rysunek), 2003 - Kontra - 6 - (1/2003) (okładka).
Żonaty, ma dwie córki.


--------------------


o wydawcy

Zin Zin Press powstał w 1995 r. Jego założycielem jest Witold Tkaczyk.
Początkowo publikował wyłącznie Magazyn Komiksów AQQ (1993-2004, od 2004 r. istnieje strona www.aqq.com.pl).

Wielkim sukcesem Zin Zin Press stał się album Achtung Zelig! Druga wojna (2004) Krzysztofa Gawronkiewicza (rys.) i Krystiana Rosenberga (scen.), opublikowany również za garnicą przez Casterman, oraz wydany w 2005 r. album Solidarność – 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi ze wstępem Lecha Wałęsy. Wydawnictwo specjalizuje się odtąd w trzech obszarach komiksu: fantasy (m.in. ,Ern, Eryk ostatni Szrama 2), czeskiego (m.in. trylogia Alois Nebel) oraz historycznego - najbardziej obecnie popularnego i rozwijanego - (m.in.1956: Poznański Czerwiec, 1981: Kopalnia Wujek, Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena Wolności, 1918-1919 Powstanie Wielkopolskie, Jan Paweł II: Pielgrzymka do Polski 1979, Faustyna). Najnowsze publikacje to 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi, Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku (II tom serii Kroniki Epizodów Wojennych) oraz Wolna Polska 50 metrów pod ziemią.


Witold Tkaczyk jest laureatem kilku istotnych wyróżnień polskiej branży komiksowej (m. in. Nagroda K - Postać Roku 1999, Nagroda TYTUSA - doktorat humoris causa, 2001). W 2010 r. został udekorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową ,,Zasłużony dla kultury polskiej".

powrót do aktualności