powrót do aktualności

22.02.2013

info

 

MUZEUM SZTUKI W ŁODZI WYDA KOMIKS O KRÓLU UBU

Muzeum Sztuki w Łodzi wydaje swój pierwszy… komiks. Powstały w latach 50. i 60. „Ubu” Franciszki Themerson jest surrealistyczny i groteskowy, tak jak jego literacki pierwowzór. Wydanie komiksu zapowiada obszerną wystawę poświęconą parze niezwykle oryginalnych artystów awangardowych. „Themersonowie i awangarda” w ms2 już od 22 lutego.
Ubu Roi z dramatu Alfreda Jarry’ego stał się lejtmotywem twórczości Franciszki na ponad dwadzieścia lat. Najpierw w latach 50. zajęła się rysunkami do dramatu, później projektowała też kostiumy i scenografie do jego wystawienia. Komiks o królu Ubu w wersji angielskiej wydany został w 1970 roku, teraz za sprawą Muzeum Sztuki w Łodzi komiks zostanie opublikowany po raz pierwszy w Polsce. Historia składa się z 90 rysunków. Są zarazem majestatyczne i prymitywne, pierwotnie każdy z nich miał szerokość metra. Franciszka Themerson rysowała je różnymi technikami, czasem grubą kreską, a innym razem cienkim piórkiem czy długopisem. Nic dziwnego, że rysunki nie przypominają komiksów znanych nam dzisiaj - Franciszka i Stefan Themersonowie byli jednymi z najbardziej oryginalnych artystów awangardy, którzy urodzili się w Polsce. Zawsze wymykali się jednoznacznej klasyfikacji, nie lubili szufladkowania i przyklejania etykietek. Kiedyś Stefan Themerson napisał o sobie: „Gramatycznie – wydaje mi się, że w ogóle nie jestem rzeczownikiem. Jestem czasownikiem”. Themersonowie wierzyli w sztukę, która ma moc, by odmienić świat, traktowali ją jako nieustanne poszukiwanie. Wyrażali się w zaskakującej różnorodności form i dziedzin sztuki. Franciszka malowała, ilustrowała książki, projektowała kostiumy i scenografie. Stefan Themerson także miał wiele talentów: tworzył literaturę w 3 językach, pracował z fotografią i filmem, sam zaprojektował stół trickowy, służący do tworzenia filmów. Razem Themersonowie zrealizowali 7 filmów eksperymentalnych i należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych w polskiej sztuce XX wieku.

Otwarcie wystawy „Themersonowie i awangarda” zaplanowano w ms2 w Łodzi na 22 lutego. Ekspozycja będzie ukazywać charakter współpracy między dwojgiem niezwykłych artystów. Themersonowie w latach 30. ubiegłego stulecia zaproponowali bezprecedensową formułę filmu eksperymentalnego. Wyprzedzili tym o kilkadziesiąt lat doświadczenia artystów spod znaku nowych mediów. Wystawa podkreślać będzie różnorodność mediów, jakimi posługiwali się w swojej twórczości. Na zwiedzających czekają projekcje ocalałych filmów Franciszki i Stafana Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego” (1937), „Calling Mr. Smith” (1943), „Oko i ucho” (1944-45), obszerny zbiór związanych z twórczością filmową kolaży i fotogramów Stefana Themersona. Ekspozycja zaprezentuje bogaty wybór prac rysunkowych i malarskich Franciszki Themerson, prace zrealizowane wspólnie przez Franciszkę i Stefana oraz publikacje wydawnictwa Gaberbocchus Press. Pokaźna ilość prac zostanie pokazana w Polsce po raz pierwszy. Wystawa ujawni pokrewieństwa między postawami Themersonów, a postawami innych artystów awangardowych, kojarząc ich dzieła z pracami klasyków awangardy – Jankela Adlera, Raoula Hausmanna i Kurta Schwittersa. Dopełnieniem projektu będą dwie prace współczesne – Jarosława Kozłowskiego i Wojciecha Pusia. Wystawę można będzie oglądać na parterze ms2 do 5 maja. Bilety wstępu: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł. Komiks „Ubu” Franciszki Themerson można będzie kupić w Muzeum Sztuki od 22 lutego.

Informacja prasowa 6 lutego 2013 r.

Osoba kontaktowa:
Kurator wystawy
Paweł Polit,
607 611 901

Więcej tutaj

powrót do aktualności