powrót do aktualności

07.05.2014

info

 

DZIEŃ DARMOWEGO KOMIKSU

PROGRAM:

10.00 – Naruto vs. Bleach - Filip Bąk

Mangi z gatunku shonen charakteryzują się wartką akcją i licznymi scenami walk. W jaki sposób autorzy oddają dynamizm opisywanych zdarzeń za pomocą nieruchomych obrazów? Czy można mówić tylko o naśladownictwie i powielaniu? Prelekcja będzie poświęcona animacji, kadrowaniu, kompozycji plansz i dymkom w shonen-mangach. Te zagadnienia zostaną omówione na przykładzie najpopularniejszych serii z tego gatunku - Bleach oraz Naruto.

11.00 – Złoty wiek komiksu - Wiktor Talaga i Artur Krzyżaniak

Wykład poświęcony debiutom najsłynniejszych postaci komiksu amerykańskiego. Autorzy opowiedzą o narodzinach takich superbohaterów jak Batman, Superman czy Kapitan Ameryka.

12.00 – Żywe Trupy Roberta Kirkmana - droga sukcesu - Filip Bąk

Żywe Trupy to serial komiksowy Roberta Kirkmana, który zdobył światową sławę. Na czym polega sukces tej serii?

13.00 – Bill Finger - zapomniany współtwórca Batmana - Wojciech Nelec

Oficjalnie jako twórca postaci Mrocznego Rycerza widnieje Bob Kane. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to tylko część prawdy. Prawdy, która wiąże się ze smutną historią Billa Fingera, któremu możemy zawdzięczać dużo więcej, niż samemu Kane'owi. Poznaj zapomnianego współtwórcę Mrocznego Rycerza i dowiedz się, jaka historia się z nim wiąże.

14.00 – Dziesięć lat o komiksie – dr Michał Traczyk, zastępca redaktora naczelnego Zeszytów Komiksowych

W 2014 roku minęła dziesiąta rocznica powstania Zeszytów Komiksowych, jedynego w Polsce magazynu popularnonaukowego poświęconego komiksom. To czas sprzyjający wspomnieniom i refleksjom. Prelegent opowie o tym, dlaczego nie było, nadal nie jest i zapewne nigdy nie będzie łatwo oraz o tym, dlaczego było, jest i zawsze będzie warto.

15.00 - Batman - galeria złoczyńców - przybliżenie życiorysów i profili psychologicznych wrogów Batmana - Wiktor Talaga i Artur Krzyżaniak

Wszystkie wykłady będą odbywać się w Sali wykładowej Biblioteki Uniwersyteckiej. Będą prelekcje dla początkujących i dla komiksowych koneserów. Dowiecie się z nich, jak fascynującą jest sztuka komiksu i jak wielu fanów skupia. Każdy z wykładów potrwa 45 minut, a potem przez kwadrans będzie okazja do zadawania pytań.

powrót do aktualności