powrót do aktualności27.12.2004

CKOD W JAROCINIE Z MUZYKĄ I KOMIKSEM

28 grudnia w Jarocinie (Wielkopolska) o godz. 17:00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury wystąpi grupa Cool Kids of Death. W programie:
- projekcja filmu dokumentalnego „Generacja CKOD”,
- wystawa komiksów Krzysztofa Ostrowskiego i Jacka Frąsia (pierwsza wystawa komiksu w Jarocinie!),
- spotkanie z członkami grupy,
- koncert Cool Kids of Death.

Patronat medialny: Fakty Jarocińskie, Toxic

ZAPRASZAMY!

Sebastian Frąckiewicz - Fakty Jarocińskie27.12.2004

ZELIG RECENZOWANY NA GILDII

Portal internetowy Nowa Gildia Komiksu zamieścił recenzję albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” Gawronkiewicza i Rosenberga (Rosińskiego) autorstwa Wodnicy.

„Chłopcu-mężczyźnie śni się zadziwiająca czarno-biała historia, w której pomieszały się lekcje historii o holokauście ze starymi filmami wojennymi, serial o Zorro ze scenariuszem Allena o człowieku-kameleonie Zeligu, a w to wszystko wpakowały się jeszcze produkcje o Świętym i Obcych doprawione zabawą żołnierzykami i chocholą pieśnią” - pisze recenzentka Gildii. Zauważa, że cała opowieść traktuje o „inności, tożsamości i szaleństwie”, w której „zwariowani partyzanci z AL wybierają się na akcję poprzebierani za koty”.

„Achtung Zelig! to także opowieść o pamięci i rozumieniu historii. Sen Gawronkiewicza i Rosińskiego o II wojnie światowej jest zbudowany z ikon pop kultury i wyobrażeń człowieka, który zna ten fragment XX wieku z filmów, książek, komiksów i PRL-owskiej szkoły. To zbiór odrealnionych mitów, w których dzielni polscy żołnierze bez problemów pokonują lepiej uzbrojonych hitlerowców i puszczają ich wolno w samych gatkach” - podsumowuje Wodnica. (wit)

Pełen tekst recenzji tutaj.27.12.2004

SPIEGELMAN POWRACA

Art Spiegelman, twórca legendarnego „Mausa” opublikował swój najnowszy komiks „In the Shadow of No Towers” (W cieniu nieistniejących wieżowców) nawiązujący do tragedii z 11 września 2001 roku. (wit)

Więcej szczegółów w artykule Marion Festraets z L'Express.21.12.2004

„ACHTUNG ZELIG! DRUGA WOJNA” KOMIKSEM ROKU 2004 WEDŁUG TYGODNIKA „PRZEKRÓJ”

„Przekrój” nr 51/52 z 19 grudnia 2004 r. opublikował roczne zestawienie najlepszych wydarzeń w dziedzinie kultury w Polsce. W kategorii „komiks” zwyciężył album Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosenberga (Rosińskiego) „Achtung Zelig! Druga wojna” (wydanie I, marzec 2004, Kultura Gniewu/Zin Zin Press; wydanie II, listopad 2004, Zin Zin Press).

Kolejne miejsca zajęły: „Glinno” - Jacek Frąś (wyd. Kultura Gniewu), „Kot Rabina 1. Bar Micwa” - Joann Sfar, (wyd. POST), „Corto Maltese na Syberii” - Hugo Pratt (wyd. POST), „Hiroszima 1945” - Nakazawa Keiji (wyd. WANEKO).

Klapą roku krytycy (Szymon Holcman, Bartosz Kurc i Mateusz Szlachtycz) wybrali zbiór komiksów polskich autorów „Czowiek w probówce” (wyd. Egmont).

W komentarzu do wyników tej klasyfikacji Szymon Holcman podkreślił, że w kategorii „komiks” - w przeciwieństwie do filmu i płyt - zwyciężyły produkcje rodzime. „...Krajowi autorzy (...) stworzyli albumy dorównujące poziomem zachodniej konkurencji, lub od nich lepsze - pisze Holcman - To niesamowite, biorąc pod uwagę, w jakich warunkach powstają krajowe komiksy. Nasi rysownicy i scenarzyści pomarzyć tylko mogą o honorariach, które na świecie są normą. Zwykle cieszą się, gdy dostają jakiekolwiek pieniądze. A przecież podczas pracy nad albumem trzeba jakoś żyć...”. Obok wybranych przez krytyków pozycji Holcman wyróżnił też „Rewolucje”, „Pattern” i „Fastnachtspiel”. Recenzent z optymizmem patrzy w przyszłość rynku komiksowego w Polsce. Uważa, że mimo upadku prawie wszystkich pism komiksowych, polski komiks rozwija się prawidłowo, próbując znaleźć nowych czytelników i wykorzystując potencjał sprawdzonych tytułów. „...To efekt końca komiksowego boomu i początku małej stabilizacji...” - podsumowuje Holcman. (wit)21.12.2004

RECENZJE STAR WARS: OPOWIEŚCI I STAR WARS-BOBA FETT: POLOWANIE NA BAR-KOODĘ

Aby je przeczytać kliknij tutaj.11.12.2004

BARANOWSKI W (NA) ŁAFFCE

Księgarnia komiksowa i antykwariat "ŁAFFKA" rozpoczyna cykl spotkań z artystami komiksowymi. Pierwszym gościem będzie Tadeusz Baranowski, którego wystawę oryginalnych plansz komiksowych oglądać można od 13 grudnia. Słynny rysownik i scenarzysta, twórca Praktycznego Pana, Orient-mena, Profesorka Nerwosolka, Entomologii, Szlurpa i Burpa, Eskimosa, Wodza i całej plejady znakomitych postaci, osobiście pojawi się w ŁAFFCE podczas imprezy, która odbędzie się 13 grudnia 2004 o godzinie 18.00 przy ul. Polnej 10/14 w Warszawie. Spotkanie prowadzi Mateusz Szlachtycz. Wstęp wolny. (wit)11.12.2004

DRUGIE WYDANIE „ACHTUNG ZELIG! DRUGA WOJNA”

Tak wygląda okładka drugiego wydania komiksu „Achtung Zelig! Druga wojna” Krystiana Rosenberga (Rosińskiego) i Krzysztofa Gawronkiewicza. Nieznacznie różni się ona od okładki pierwszego wydania, co na pewno zauważą wnikliwi czytelnicy i oglądacze. W środku komiksu także niewielkie zmiany. Wszelkie różnice spowodowane są decyzjami autorów i wydawcy o ponownej obróbce graficznej całego materiału.

Tym samym pierwsze wydanie albumu firmowane przez Kulturę Gniewu i Zin Zin Press przechodzi do historii i staje się wydaniem unikatowym, gdyż już nigdy nie pojawi się na rynku w takiej formie. Jest ono jeszcze dostępne w niewielkiej ilości w sieci księgarni Matras oraz szczątkowo w niektórych EMPiK-ach.

Standard wydania i cena komiksu nie ulegają zmianie.

Albumy drugiego wydania „Achtung Zelig! Druga wojna” są już w sprzedaży w niektórych księgarniach, można je zamówić poprzez internet (Merlin, strona wydawcy), a niebawem będą też dostępne w sieci salonów EMPiK-u.

Wyłącznym edytorem drugiego wydania „Achtung Zelig! Druga wojna” jest Zin Zin Press.

Witold Tkaczyk

Zin Zin Press2.12.2004


 

ERYK SZRAMA SIĘ ŚLIZGA

Grudniowy numer magazynu Ślizg publikuje recenzję albumu „Eryk - ostatni Szrama 2” pióra Kuby Demiańczuka. „...No dobra, nie jest to przesadnie ambitny komiks. I wcale taki nie mał być. Jest zabawny, świetnie, dynamicznie narysowany (Myszkowski jest jednym z naszych najciekawszych artystów komiksowych) i czyta się łatwo i przyjemnie. I o to tak naprawdę w tym wszystkim chodziło...” - podsumowuje recenzent Ślizgu. (wit)29.11.2004

BARANOWSKI DLA KONESERÓW KOMIKSU

Tadeusz Baranowski postanowił pożegnać się z kilkoma swoimi sztandarowymi bohaterami (Profesorek Nerwosolek, Entomologia i Praktyczny Pan) wydając dwa ekskluzywne zbiory komiksów ze starymi i nowymi komiksami z tymi postaciami w rolach głównych. Albumy w twardej oprawie i w nakładzie po 550 egz. kosztować będą 190 zł, a oprócz wydrukowanych komiksów dołączone do nich będą: oryginalny rysunek artysty, imienna dedykacja, plyta CD z filmami animowanymi oraz szkice. więcej... (wit)22.11.2004

 

ZELIG W ZNAKU

Miesięcznik Znak w numerze listopadowym opublikował artykuł Michała Grodzica „Komiks wyssany z mlekiem matki”, w którym autor stawia tezę o zwyżkującym poziomie współczesnych polskich komiksów. Fragment tekstu jest poświęcony „Achtung Zelig! Druga wojna”. Grodzic pisze:
„...Nie boją się oni (autorzy - dop. wit) poruszać także ryzykownych i pozornie niekomiksowych tematów takich jak wojna i holocaust. Trzy lata po głośnej dyskusji wywołanej polskim wydaniem Mausa Arta Spiegelmana na naszym rynku ukazał się w oczekiwany od 11 lat (czyli od czasu publikacji pierwszego epizodu na łamach magazynu „AQQ”) Achtung Zelig Krystiana Rosenberga i Krzysztofa Gawronkiewicza - niesamowity, surrealistyczny komiks, którego bohaterami są żydowski chłopiec o twarzy żaby i jego przypominający tyranozaura ojciec. Razem przemierzają okupowaną Polskę. Atmosfera mistycyzmu i tajemniczości sączy się z czarno-białych kadrów, powstaje obraz wojny i holocaustu - w takim ujęciu nieobecny dotąd w polskiej sztuce. Dziwaczna opowieść o Zeligu jawi się jako próba ucieczki od tragicznych wydarzeń historycznych w krainę magii i snu. Historia nieustannie dogania bohaterów, oni jednak potrafią przemienić wrogów w postaci rodem z baśni. A to czyni oprawców niegroźnymi. Dziwny sen zwycięża bolesną rzeczywistość...”

Grodzic wpomina też m. in. cykl komiksowy „Redaktor Szwędak” autorstwa Ryszarda Dąbrowskiego wydany w zbiorku przez Kulturę Gniewu i Zin Zin Press.

Cały tekst dostępny jest w tym miejscu.
(wit)21.11.2004

 

ZAMÓW ZELIGA TANIEJ U WYDAWCY - JEDYNIE ZA 25 ZŁOTYCH

Można już zamawiać drugie wydanie albumu komiksowego „Achtung Zelig! Druga wojna” bezpośrednio u wydawcy za promocyjną cenę 25 zł (wysyłka zwykłą pocztą wliczona). Kwotę taką (lub wielokrotność w przypadku zamówienia 2 i więcej egzemplarzy) należy przesłać zwykłym przekazem pocztowym na adres:

ZIN ZIN PRESS - Witold Tkaczyk
ul. Nowina 15
60-589 Poznań

albo dokonać przelewu bezpośrednio na konto:

ZIN ZIN PRESS - Witold Tkaczyk
ul. Nowina 15
60-589 Poznań
BZ WBK nr rach.: 03 1090 1463 0000 0000 4601 6292

Można też dodatkowo poniformować o dokonaniu wpłaty, lub przelewu wysyłając wiadomość na adres: twitek@glos.com.
Za każdym razem proszę pamiętać o podaniu swego imienia i nazwiska oraz dokładnego adresu, pod który ma zostać dostarczony komiks. Oferta jest ważna do 31 grudnia 2004 r.

Do pierwszych 50 zamówień wydawca dołączy gratis archiwalny nr 2 Magazynu Komiksów AQQ z 4 planszami pierwotnej wersji „Achtung Zelig!”.

Witold Tkaczyk
Zin Zin Press18.11.2004

 

DRUGIE WYDANIE ,,ACHTUNG ZELIG! DRUGA WOJNA" WYDRUKOWANE

Niniejszym mam przyjemność poinformować, iż właśnie został ukończony druk drugiego wydania albumu Gawronkiewicza i Rosenberga (Rosińskiego) „Achtung Zelig! Druga wojna”. Komiks pojawi się w sprzedaży za kilka dni we wszystkich dotychczasowych księgarniach i salonach prasowych, w sieciach EMPiK i Matras, w ksiegarni internetowej Merlin.com.pl oraz w sprzedaży wysyłkowej bezpośrednio u wydawcy via strona internetowa www.aqq.com.pl.

Ogromna popularność tego komiksu, poparta zarówno entuzjastycznymi opiniami krytyki (recenzje, nagrody Koraka), jak i ogromnym zainteresowaniem czytelników (czego ukoronowaniem jest Grand Prix publiczności MFK w Łodzi), spowodowała, iż nieomal cały dwutysięczny nakład albumu zniknął z półek księgarń. Wobec utrzymującej się popularności dzieła i dobrej, mimo upływu kilku miesięcy od premiery, sprzedaży komiksu, autorzy i wydawca zdecydowali o ponownym wprowadzeniu tytułu na rynek.

Decyzją autorów wydanie drugie jest nieznacznie zmienione w stosunku do pierwszego. Są to zmiany trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka, ale dla uważnego czytelnika, a zwłaszcza oglądacza, łatwe do wykrycia. Cały materiał graficzny został poddany ponownej obróbce komputerowej.

Tym samym pierwsze wydanie albumu firmowane przez Kulturę Gniewu i Zin Zin Press przechodzi do historii i staje się wydaniem unikatowym, gdyż już nigdy nie pojawi się na rynku w takiej formie. Jest ono jeszcze dostępne w niewielkiej ilości w sieci księgarni Matras oraz szczątkowo w niektórych EMPiK-ach.

Standard wydania i cena komiksu nie ulegają zmianie.

Wyłącznym edytorem drugiego wydania „Achtung Zelig! Druga wojna” jest Zin Zin Press.

Witold Tkaczyk
Zin Zin Press17.11.2004

 

GAWRONKIEWICZ NA ŻYWO WE WROCŁAWSKIEJ MEDIATECE

4 listopada o godz. 19.00 we wrocławskiej Mediatece mieszczącej się przy Placu Teatralnym 5 miał miejsce wernisaż prac komiksowych Krzysztofa Gawronkiewicza, być może najznakomitszego obecnie polskiego twórcy komiksowego, stojącego u progu międzynarodowej kariery. więcej...30.10.2004


 

GAWRONKIEWICZ WE WROCŁAWSKIEJ MEDIATECE 4 LISTOPADA

„NAPISANE OBRAZEM” to tytuł najnowszej i zarazem największej z dotychczasowych wystaw Krzysztofa Gawronkiewicza, autora ilustracji do takich dzieł jak „Mikropolis” czy „Achtung Zelig! Druga wojna”, która będzie miała miejsce w listopadzie, we wrocławskiej Mediatece.

Zostaną na niej przedstawione oryginalne plansze z komiksów dostępnych na rynku polskim, jak i prace nie prezentowane wcześniej szerszej publiczności.

Wyjątkową okazją będzie możliwość obejrzenia plansz do najnowszego komiksu „Otto Bohater” (autorstwa duetu Janusz/Gawronkiewicz), który w grudniu wydany zostanie przez francuskiego wydawniczego giganta Glenat.

Wystawa ma na celu przedstawienie ewolucji formy obrazu zawartego w dziełach tego niezwykle uzdolnionego, zajmującego się narracją obrazkową artysty - od początkowych szkiców, aż po gotową do druku planszę.

W czasie trwania wystawy dostępne będą również wydane już albumy, co pozwoli każdemu ze zwiedzających skonfrontować efekt finalny z oryginałem.

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z autorem odbędzie się 4. listopada 2004 o godzinie 19.00.


Wystawa: Krzysztof Gawronkiewicz - „NAPISANE OBRAZEM”

Miejsce: Mediateka, Wrocław,Plac Teatralny 5,
www.mediateka.biblioteka.wroc.pl

Wstęp: wolny

Czynna do końca listopada

Informacje: karol78@op.pl

Karol Michalski, (wit)30.10.2004

 

MYSZKOWSKI I INNI WE WROCŁAWSKIM EMPIKU MEGASTORE

W ramach organizowanej w sobotę 6 listopada we wrocławskim EMPiK-u Megastore (Rynek) jednodniowej imprezy „Dolnośląski Konwent Komiksowy” z czytelnikami o godz. 11.00 spotka się Filip Myszkowski, który będzie podpisywał swój najnowszy album komiksowy „Eryk ostatni Szrama 2”. Komiks właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Zin Zin Press i miał swą premierę na XV. MFK w Łodzi.

Imprezę rozpocznie o godz. 10.00 giełda europejskich i amerykańskich komiksów (oprócz wydawnictwa Mandragora pojawią się stoiska, na których wystawione będą komiksy kolekcjonerskie z całego świata - niedostępne w Polsce, numery archiwalne komiksów polskich i zagranicznych). Po spotkaniu z Myszkowskim, któremu będą towarzyszyły warsztaty dla rysowników i scenarzystów, z publicznością spotka się Tomek Leśniak (godz. 12.00) rysownik serii „Jeż Jerzy” i „Tymek i Mistrz”. O godz. 13.30 swój pierwszy komiks z serii „Benek Dampc” promować będzie jego rysownik Robert Służały. O 14.30 warsztaty dla rysowników poprowadzi Przemek Truściński, a o 16.00 z fanami spotkają się Fil i Termos, autorzy serii „Ciach bajera" i komiksu „Sikalafo”. Od 17.00 do 18.00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej atrakcyje przebranie się za bohatera komiksowego i wręczenie nagród, którymi to akcentami zakończy się konwent.

Podczas konwentu będzie można oglądać wystawę prac nadesłanych na konkurs oraz prace profesjonalnych polskich rysowników komiksowych. Będzie można także skonsultować swoje prace z gośćmi konwentu (rysownicy, wydawcy, scenarzyści) w ramach warsztatów.

Szczegółowe informacje o imprezie można uzystać pod numerem tel. (71) 34 34 016. (wit)26.10.2004

CAFE KULTURA O KOMIKSACH PRZESUNIĘTA NA 7 LISTOPADA

Poniższe pismo wyjaśniające w sprawie emisji programu Cafe Kultura poświęconemu komiksowi skierowano do redakcji AQQ:

Przepraszam za dezinformację odnośnie niedzielnej emisji „Cafe Kultura”. Miał być w tym terminie odcinek poswięcony komiksowi, o czym mowiło się już w dniu rejestracji. Widocznie zamawiajacy (TVP2) zmienił plany. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, „Komiks” zostanie wyemitowany w TVP2 w dniu 7 listopada o godz. 22.45.

Andrzej Robak
(wit)22.10.2004

 

TRZECI NUMER MAGAZYNU FANTASTYCZNEGO WKRÓTCE W SPRZEDAŻY

Jak poinformował Robert Zaręba, redaktor naczelny i wydawca Magazynu Fantastycznego, pisma poświęconego literaturze i komiksowi fantastycznemu, trzeci numer MF właśnie opuszcza drukarnię i już niedługo znajdzie się w sprzedaży. więcej...21.10.2004

 

STAN SAKAI PRZY ŚWIECACH W POZNANIU

Stan Sakai, Japończyk od lat mieszkający w USA, twórca bardzo popularnej serii komiksowej o samuraju-roninie Usagi Yojimbo ponad dwie godziny składał autografy na swych albumach komiksowych w poznańskim EMPiK-u Megastore w środę 20 października. Do artysty ustawiło się w kolejce około 200 osób, które cierpliwie czekały na rysunek i podpis tego znakomitego twórcy. więcej...20.10.2004

KOMIKSOWA CAFE KULTURA W NIEDZIELĘ 24 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 23.50, TVP 2

Jak poinformował nas Andrzej Robak, emisja odcinka „Cafe Kultura” poświęconego komiksowi nastąpi 24 października (niedziela), w TVP2 o godz. 23.50. (wit)19.10.2004


 

JURY WYBIERA ZYCHA, PUBLICZNOŚĆ ZELIGA

Na zakończonym 17 października 2004 r. jubileuszowym XV. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi Grand Prix konkursu na najlepszy komiks jury przyznało pracy Pawła Zycha z Poznania „Życie to nie bajka”.

Nagrodę publiczności festiwalowej za najlepszy album komiksowy wydany w Polsce w ciągu ostatniego roku otrzymał „Achtung Zelig! Druga wojna” Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosenberga (Rosińskiego) wydany przez warszawską Kulturę Gniewu i poznański Zin Zin Press.

Szczegółowa relacja tekstowo-zdjęciowa z MFK wkrótce na tej stronie. (wit)14.10.2004

 

ERYK - OSTATNI SZRAMA 2 - PRZYKŁADOWE PLANSZE

Przedstawiamy dwie przykładowe plansze z komiksu Filipa Myszkowskiego „Eryk - ostatni Szrama 2”, który właśnie ukazuje się w sprzedaży.

Spotkanie z autorem komiksu, sztandarowym twórcą magazynu „Produkt”, artystą bardzo popularnym wśród krajowych fanów komiksu i docenianym przez krytyków, odbędzie się podczas XV. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w sobotę, 16 października, o godz. 17.15 w dużym kinie na I piętrze Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18.

O godz. 18.00 w sali 7 na parterze ŁDK Filip Myszkowski będzie podpisywał swe komiksy.

Witek Tkaczyk
Zin Zin Press14.10.2004

GAWRONKIEWICZ I JANUSZ W PARYŻU

Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz są gośćmi honorowymi festiwalu komiksowego „Le palais de la BD”, który odbywa się w Paryżu w Centre des monuments nationaux Conciergerie (2 Bd du Palais 75001 Paris tél. 01 53 40 60 84 - Fax 01 53 40 60 90 www.monum.fr). Na imprezę zostało zaproszonych wielu twórców komiksu, m. in. Andreas i Grzegorz Rosiński, który jest główną gwiazdą tego spotkania. Ma on w Centrum wystawę swoich prac (trwa od 11 października do 7 listopada). Pokazane zostaną też komiksy młodych autorów, którzy nadesłali swe prace na ubiegłoroczny konkurs Arte i Glenat.

Twórcy z Polski, wystąpią w sobotę, 16 października, o godz. 16.30, wraz z Grzegorzem Rosińskim i Bernardem Yslaire, w debacie o komiksie europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem komiksu w Polsce.

Obaj autorzy zawożą do stolicy Francji ukończony komiks „Otto bohater” dla wydawnictwa Glenat. Praca ta zwyciężyła w pierwszym europejskim konkursie na komiks zorganizowanym w ubiegłym roku przez wydawnictwo Glenat i telewizję Arte. Nagrodą jest opublikowanie albumu na rynku francuskim. „Otto bohater” ukaże się we Francji jeszcze pod koniec tego roku.

Z powodu wizyty we Francji Krzysztof Gawronkiewicz nie będzie obecny na MFK w Łodzi.

Szczegóły doryczące imprezy można znaleźć pod adresami:

www.actuabd.com

www.evene.fr

www.arte-tv.com

alphecca.free.fr

(wit)14.10.2004

TEMATYKA ŻYDOWSKA W KOMIKSIE

13 października w synagodze im. Nożyków w Warszawie w ramach VII Dni Kultury Żydowskiej odbyło się spotkanie poświęcone tematyce żydowskiej w komiksie. Zaproszeni zostali: Piotr Bikont, dziennikarz, publicysta, tłumacz komiksu „Maus”, Andrzej Rabenda z wydawnictwa POST, edytor takich komiksów jak „Maus” i „Kot Rabina” oraz Witold Tkaczyk z wydawnictwa Zin Zin Press, edytor m. in. komiksu „Achtung Zelig! Druga wojna”. Właśnie wokół tych trzech komiksów toczyła się dyskusja, którą prowadził Szymon Holcman. Spotkanie odbyło się z aktywnym udziałem publiczności, która pytała o historę powstania komiksów, przyczyny wyboru takich, a nie innych tematów, tajniki tłumaczenia, perypetie związane z tak długim okresem dzielącym wydanie oryginału od polskiego tłumaczenia (w przypadku „Mausa”), symbolikę wystepującą w tych utworach (koty, maski zwierzęce), oddźwięk wśród czytelników i w mediach.
Patronem medialnym VII Dni Kultury Żydowskiej jest dziennik „Rzeczpospolita”. (wit)14.10.2004

KOMIKS W RADIO

14 października w godzinach wieczornych program 3 Polskiego Radia nadał audycję o komiksie. Gośćmi prowadzącego program byli: dr Wojciech Birek i Kamil Śmiałkowski. Rozmowa dotyczyła pozycji komiksu na rynku kultury w Polsce, szans jego rozwoju i nadchodzącego festiwalu komiksu w Łodzi. Wywiadu, wyemitowanego podczas audycji, udzielił radiowej „Trójce” jeden z czołowych twórców komiksu Krzysztof Gawronkiewicz. (wit)14.10.2004

BO WAŻNA JEST NIE ILOŚĆ, LECZ JAKOŚĆ
Relacja z Polconu 2004

Konwent rzuciło w tym roku na kresy - Kresy Zachodnie, rzecz jasna. Skąd ta ironia? Otóż był to chyba najbardziej kameralny Polcon, na którym jak dotąd byłem. Organizatorzy naliczyli 250 uczestników. więcej...14.10.2004

KKK ZARAŻONE ZELIGIEM

Najnowszy numer magazynu komiksowego KKK (dostępny jedynie w wersji internetowej) sporo miejsca poświęcił albumowi „Achtung Zelig! Druga wojna” Gawronkiewicza i Rosenberga (Rosińskiego). Jako najlepszy komiks kwartału marzec - maj 2004 wybrało go aż 5 z 13 recenzentów zapraszanych przez redakcję do oceny nowości. Dwóch krytyków umieściło Zeliga na trzecim miejscu, a jeden na drugim. Przy ocenie albumu krytycy podkreślają, że to „najlepszy polski komiks ostatnich lat” (Bartek Chaciński), że „graficzna strona tego albumu to mistrzostwo świata” (Wojtek Birek), i że jest to „jeden z najciekawszych polskich komiksów wszechczasów” (Sławek „Pookie” Kuśmicki). W recenzji napisanej przez filmoznawcę Jakuba Półtoraka czytamy: „...Koszmar wojny staje się dla autorów »Achtung Zelig!« poligonem doświadczalnym, na którym tworzą oni karykaturę »wojennych« konwencji kultury masowej. (...) »Achtung Zelig!« jest więc przede wszystkim opowieścią o »naszym« obrazie tamtych wydarzeń, »naszym«, to znaczy - utrwalonym w kulturze masowej. Jest zatem wiwisekcją pamięci kulturowej. Autorzy komiksu skutecznie poddają dekonstrukcji konwencje wojenne, by zaraz potem stworzyć nowe, równie stuczne. (...) Dowodzą, że realistyczna i obiektywna rekonstrukcja drugiej wojny jest po prostu niemożliwa...” Na dodatek wywiadu KKK udzielił rysownik, współtwórca „Achtung Zelig!” Krzysztof Gawronkiewicz. Indagowany na okoliczność powstania komiksu powiedział, że pomysł zrodził się z zarysowanej przez Krystiana Rosenberga (Rosińskiego) gazety oraz z lektury opowiadania okupacyjnego. Te dwa fakty zaistniałe w jednym czasie przyniosły w efekcie pomysł na Zeligową historię. Rysownik wcale nie uważa, że okres 10 lat, przez które powstawał ten komiks to czas zbyt długi. Bodźcem, który wpłynął na ostateczne ukończenie dzieła była gra komputerowa „Wolfenstein”. Gawronkiewicz odnosi się też do kwestii licznych porównań „Achtung Zelig!” z „Mausem” i dość niejasno rysuje możliwość powstania następnego tomu tej graficznej opowieści. Pełne teksty z rankingu, recenzji i wywiadu na www.kkkomiks.prv.pl. (wit)8.10.2004

ERYK - OSTATNI SZRAMA 2 NADCHODZI

Za kilka dni ukaże się drugi album Filipa Myszkowskiego przedstawiający przygody młodego Eryka Szramy, nieudacznego Lepskatora oraz Emilii, Tanka i Profesora. Rozpoczęte w „Produkcie” oraz kontynuowane w pierwszym albumie „Eryk - ostatni Szrama” wydanym przez Mandragorę w 2003 roku perypetie bohaterów zdobyły sobie przychylne zainteresowanie wielu czytelników. Tym razem Eryk będzie rozdarty między Dobrem a Złem, pomiędzy drogą prawości i uczciwości, a wiernością przestępczej tradycji rodziny Szramów. Fabuła opowieści pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, czasoprzestrzennych zmian i scen mrożących krew w żyłach. Jednym z wielu atutów komiksu są soczyste, pełne znakomitych powiedzonek i ripost dialogi. Do tego wysmakowana grafika czerpiąca z najlepszych tradycji komiksu polskiego, europejskiego, amerykańskiego i japońskiego. A wszystko to spięte autorskim poczuciem humoru i dystansu do prowadzonej opowieści.

Filip Myszkowski, rysownik i scenarzysta tej serii, jeden z najbardziej profesjonalnych i popularnych twórców komiksu w Polsce, debiutował na łamach Magazynu Komiksów AQQ nowelami o Nocmanie. Potem stał się pierwszoplanowym autorem magazynu „Produkt”, dla którego zresztą stworzył całą serię przygód Emilii, Tanka i Profesora. Cykl rozrósł się już do pokaźnych rozmiarów, tak więc z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością spodziewać należy się wkrótce dalszych tomów przedstawiających perypetie tej wielce oryginalnej grupy bohaterów.26.09.2004

KOMIKSOWA CAFE KULTURA NAGRANA

W piątek, 24 września, przed południem w krakowskim klubie „Pauza”, nagrany został odcinek telewizyjnego programu „Cafe Kultura” poświęcony komiksowi. Ostatecznie jako goście wystąpili: Beata Bełzak, Endo, Rafał Skarżycki, dr Jerzy Szyłak, Witold Tkaczyk i Przemysław Truściński. Program nagrano w dwóch godzinnych blokach, w każdym wystąpiła trójka gości. Po zmontowaniu pokazane zostanie 40 min. zrealizowanego materiału.

Program prowadził prof. Michał Paweł Markowski, literaturoznawca, a na przeciwko gości siedziało przy stolikach ok. 20 młodych osób stanowiących publiczność. Za nimi usadowił się Jerzy Stuhr i w trakcie wypowiedzi zaproszonych wchodził im w słowo i zadawał pytania. Kilka pytań padło również ze strony publiczności.

Tematyka spotkania była bardzo szeroka i obejmowała zarówno sprawy teoretyczne (próby definicji gatunku, język komiksu, sposób odbioru), jak i praktyczne (popularność i dzieje gatunku w Polsce, formy przekazu, najlepsi autorzy i ich dzieła, nakłady, ceny, charakterystyka czytelników, imprezy i wystawy, konkursy, wydawnictwa, komiks rozrywkowy, pornograficzny, zaangażowany, cenzura, związki komiksu z literaturą i filmem).

„Cafe Kultura” to cykliczny program kulturalny w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz produkowany przez TVP SA. Każdy odcinek poświęcony zostaje jednemu tematowi. Program emitowany jest zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca w TVP2 około godziny 22.35. (wit)20.09.2004

MIKROPOLIS W REKLAMIE DANIO

Album „Mikropolis - Moherowe sny” Krzysztofa Gawronkiewicza i Dennisa Wojdy (wyd. Mandragora, 2003 r.) został użyty jako rekwizyt w najnowszej reklamie telewizyjnej Danio (firmy Danone). Emitowany obecnie spot reklamowy rozpoczyna się ujęciem małej dziewczynki czytającej właśnie ten komiks. Jak poinformował Krzysztof Gawronkiewicz, producent reklamy zakupił od autorów i wydawcy prawa do wykorzystania albumu. (wit)19.09.2004

KOMIKSY W TELEWIZYJNEJ CAFE KULTURA

Telewizja Polska S.A. zaprasza młode osoby (najlepiej - studiujące w Krakowie) do uczestnictwa w charakterze publiczności w programie „Cafe Kultura”, którego tematem bedzie komiks. W programie wezmą udział Endo, dr Jerzy Szyłak - teoretyk i twórca komiksu, Beata Bełzak - kurator wystaw komiksowych. Jako goście planowani są również Przemysław Truściński i Michał Śledziński.

Nagranie odbędzie się w dniu 24 września (piątek) w Krakowie w klubie „Pauza” (ul. Floriańska 18/3, I p.) prawdopodobnie w godzinach od 8.00 do 10.30. Dokładna godzina rejestracji programu będzie znana w dniu 22 września.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest zainteresowanie tematem oraz gotowość do zadawania pytań. Osoby, które zadeklarują swoje uczestnictwo, otrzymają telefoniczne potwierdzenie w dniu 22 września.

Rejestracja uczestników i dodatkowe informacje:
tel. 0506 677 792
e-mail: ketuwim@interia.pl

„Cafe Kultura” to cykliczny program kulturalny w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz (autorki takich filmów fabularnych, jak „Ostatni dzwonek”, „Białe małżeństwo” czy „Na koniec świata"). Każdy odcinek programu poświęcony jest jednemu tematowi. Prowadzący Jerzy Stuhr i Michał Paweł Markowski dyskutują o danym zagadnieniu z zaproszonymi gośćmi, a publiczność słucha i zadaje pytania. Program emitowany jest zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca w TVP2 około godziny 22.35.

Andrzej Robak TVP, wit16.09.2004

AUTOR ZELIGA WE WROCŁAWSKIEJ MEDIATECE

Na wystawie prac Krzysztofa Gawronkiewicza, której wernisaż będzie miał miejsce w pierwszym tygodniu listopada br. we wrocławskiej Mediatece, zaprezentowane zostaną m. in. oryginalne plansze komiksowe z albumów „Mikropolis - Moherowe sny” (wyd. Mandragora, Wrocław 2003) oraz „Achtung Zelig! Druga wojna” (wyd. Kultura Gniewu/Zin Zin Press, Poznań - Warszawa 2004). Według Karola Michalskiego, organizatora wystawy, prezentacja zostanie tak skonstruowana, by pokazać zwiedzającemu finalny efekt pracy rysownika. Organizatorzy wystawy pokażą drogę, jaką musi przejść artysta od momentu powstania pomysłu i stworzenia pierwszych szkiców do momentu otrzymania gotowego, wydrukowanego albumu. Widzowie ujrzą jak powstają i jak ewoluują rysunki artysty. Każdy zwiedzający będzie mógł wziąć do ręki wydrukowany komiks, którego oryginalne plansze będzie miał przed sobą, przyjrzeć im się, porównać. Dzięki temu zabiegowi część zwiedzających, szczególnie ta, która się na komiksie dokładnie nie zna, będzie mogła wyrobić sobie, być może odmienne od dotychczasowego, zdanie - tak na rysownika jak i samo medium. (wit)28.08.2004

 

UCZTA PODZIEMIA NA ZAMKU UJAZDOWSKIM

W sobotę 4 września o godz. 17.00 rozpocznie się w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie (aleje Ujazdowskie 6) impreza „Qltura komiksu” prezentująca dokonania autorów publikowanych przez Kulturę Gniewu i Zin Zin Press. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. więcej...28.08.2004

 

MYSZKOWSKI POWRACA ZE SZRAMĄ

Filip Myszkowski kończy właśnie prace nad drugim tomem komiksu opisującego perypetie przestępczej rodzinki Eryka - ostatniego Szramy. Pierwszy tom wydała w marcu 2003 r. Mandragora, drugi ukaże się nakładem Zin Zin Press już jesienią. 60 stron fascynujacej, pełnej niespodzianek opowieści, autor przedstawił w nieco odmiennej od poprzedniego tomu stylistyce. Sztandarowy twórca „Produktu” tym razem postanowił zaskoczyć czytelników nie tylko treścią komiksu, ale i graficznymi eksperymentami, w których doskonale wykorzystuje dokonania rysowników europejskich, amerykańskich i japońskich.24.08.2004

 

"...CO SIĘ CZAI W MOICH ŚCIANACH"

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży nawiązującym do książki pt. Wilki w ścianach - Neila Gaimana i Dave'a McKeana. więcej...27.07.2004

BĘDZIE DWUKROTNIE WIĘCEJ ZELIGA

W związku z tym, że w ciągu czterech miesięcy od dnia premiery wyczerpany został nieolmal cały dwutysięczny nakład albumu komiksowego „Achtung Zelig! Druga wojna” Gawronkiewicza i Rosenberga (Rosińskiego), a jego sprzedaż nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, wydawca podjął decyzję o dodruku tytułu. Kolejne dwa tysiące egzemplarzy komiksu trafi niedługo do ksiegarń i salonów prasowych.

Witold Tkaczyk
Zin Zin Press
wydawca27.07.2004

ZELIGOWY SPISEK GNĘBI SZYŁAKA

Jerzy Szyłak, znany teoretyk, autor kilku książek o komiksach oraz scenariuszy komiksowych, w wypowiedzi udzielonej dziennikarzowi internetowego pisma Webesteem magazine Krystianowi Kujdzie sporo miejsca poświęcił komiksowi „Achtung Zelig! druga wojna”, jego autorom i wydawcy. W rozdziale „o Achtung Zelig! i recenzentach komiksowych” powiedział:

„...Bardzo bawi mnie szum medialny wokół Achtung Zelig! Ten pięknie wydany i znakomicie narysowany komiks jest absolutnie niezrozumiały. Chyba sam Gawronkiewicz nie wie o czym zrobił komiks. Znam metody jego pracy - to jest najczęściej swoiste jam session na kartce papieru. Czasem bywało tak, że Gawronkiewicz prosił scenarzystów aby dopisali mu scenariusz do tego co już narysował. Achtung Zelig! tak właśnie wygląda. Drażni mnie natomiast, że wydawca mówi o tym komiksie dobrze, nic w zasadzie nie mówiąc. Tkaczyk (wydawca Achtung Zelig! (Zin Zin Press) - przyp. KK) produkuje w tej chwili seryjne newsy internetowe, których większość serwisów już nie chce zamieszczać. Są to rzeczy typu: „Achtung Zelig! jest najlepiej eksponowanym komiksem w empiku w Poznaniu”, albo: „o Achtung Zelig! bardzo pozytywnie wypowiedział się Grzegorz Rosiński, który już komiksów nie czyta, ale Achtung Zelig! sobie kupił i mu się podobało”. No cóż, scenarzystą tego komiksu jest bratanek Rosińskiego. Jakby mój bratanek zrobił komiks to też bym kupił i też by mi się podobało, ale jakbym był obiektywnym krytykiem, to bym napisał, że to jest komiks bratanka. Ostatnim newsem jest to, że Achtung Zelig! został zrecenzowany w Nowej Fantastyce. Myślę, że Tkaczyk w swej obiektywności recenzenckiej nie powinien z już opublikowanej recenzji robić kolejnego newsa. Jeszcze ze trzy takie newsy i dojdę do wniosku, że ten komiks w ogóle mu się nie sprzedaje i że jest to rozpaczliwa próba wypchnięcia czegoś za wszelką cenę i odzyskania swoich ciężko zarobionych pieniędzy...”
Cały tekst dostępny jest tutaj.
(wit)6.07.2004

ŚLIZG GAWRONKIEWICZA

Krzysztof Gawronkiewicz udzielił obszernego wywiadu Kubie Demiańczukowi z miesięcznika „Ślizg”. Rozmowa ukazała się w lipcowym numerze (07/103) pisma. Pytany o swój najnowszy komiks „Achtung Zelig! Druga wojna” stworzony wspólnie z Krystianem Rosenbergiem (Rosińskim) opowiedział o początkach powstawania dzieła i o tym, jak niektóre własne pomysły autorzy odkrywali następnie w teledyskach, czy innych komiksach, co zmuszało ich do zmiany fragmentów utworu. Była to prosta konsekwencja fakty, iz dzieło powstawało przez tyle lat. Jedną z inspiracji był dla rysownika radziecki film Elema Klimowa „Idź i patrz”. Efektem tej fascynacji jest postać białego orła pojawiająca się na okładce i na kartach komiksu w momentach, kiedy Zeligowie unikają tarapatów. „...W ogóle wielką inspiracją przy rysowaniu Zeliga były filmy: Blaszany Bębenek chociażby, albo Brazil Gilliama...” mówi Gawronkiewicz. Wymienia też „Tron we krwi” Kurosawy. Sam bardzo chciałby, by opowieść o Zeligu adaptowana została zarówno na film animowany, jak i aktorski. Artysta wypowiedział się też o szansach swego komiksu za granicą. „..Na pewno szansa jest większa niż przed nagrodą (Gawronkiewicz i Janusz zwyciężyli w europejskim konkursie na najlepszy komiks TV Arte i wydawnictwa Glenat; album „Otto Bohater (Esencja)” ukaże się zimą br. - wit). Przede wszystkim trzeba zrobić coś dobrego..” twierdzi. Atutów dzieła upatruje w egzotyce, odejściu od schematów, klasycznym stylu rysowania i niewielkiej na rynku eropejskim liczbie tytułów o tematyce wojennej. (wit)12.06.2004

FANTASTYCZNY ZELIG

Może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale pojawiły się kolejne recenzje albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” (stanowczo było ich ostatnio za mało). Czerwcowa palma pierwszeństwa w tym względzie należy do pism poświęconych fantastyce: Nowej Fantastyki, Science Fiction i Magazynu Fantastycznego. W NF o Zeligu napisał Maciej Parowski. W tekście zatytułowanym „Egzamin z kota” recenzent duży nacisk kładzie na porównanie polskiego komiksu z amerykańskim „Mausem” Arta Spiegelmana, wyliczając jednak więcej różnic niż podobieństw. „...Nie chodzi o koszmarne fakty, jak w „Mausie - pisze Parowski - lecz o to, jak nad nimi zapanować marzeniem i fantazją, jak je oswoić podczas swoistego seansu terapeutycznego...”. Autor tekstu stwierdza, że komiks Gawronkiewiza i Rosenberga nie naśladuje „Mausa”, a próbuje go przekraczać. Uznane dzieło Spiegelmana złamało patetyczną konwencję opowiadania o Holocauście, jednak zachowało wartość dokumentalną. „...W „Zeligu” jest inaczej: realia są tylko fantastycznym pozorem, całość zaś ma charakter surrealistycznego snu...” konstatuje Parowski. Zwraca też uwagę na różne podejście krajowego komiksu i „Mausa” do strony graficznej. Komiks Amerykanina jest „...niezbyt graficznie wyrafinowany (...) oryginalnych efektów estetycznych proponuje niewiele...”, podczas gdy w „Achtung Zelig!” „...kreska i kadr są już zmienne, podążają za nastrojem, za klimatem (...) znajdziemy rysunek uproszczony, bądź przeciwnie - perfekcyjny, są wreszcie klimatyczne, impresyjne kadry na całą planszę i precyzyjny rysunek techniczny...”.

W miesięczniku Science Fiction recenzję albumu o Zeligu napisał Wojciech Birek. Podkreślił zaskakującą konwencję komiksu, uzyskaną poprzez nadanie mu elementów lekkiej, rozrywkowej formy, zauważył pobrzmiewające echa PRL-owskich seriali i komiksów o ludowej partyzantce, liczne aluzje ikonograficzne do motywów i elementów kultury obrazkowej. „...Gawronkiewicz zafundował swoim czytelnikom prawdziwą ucztę dla oczu...” pisze krytyk o rysowniku. Na koniec rozważa szanse Zeliga za granicą: „...Gdyby nie dość hermetyczna fabuła, wróżyłbym Zeligowi stuprocentową karierę międzynarodową. Ze względu na tę niedogodność daję mu jakieś 80% szans, bo jest to tak oczywisty majstersztyk, że powinien trafić do rąk komiksowych smakoszy z zagranicy...”. Z komiksów wydanych w Polsce Birek stawia album Rosenberga i Gawronkiewicza „...na najwyższej półce naszych dokonań...”. Pod względem edytorskim określa publikację jako „...prawdziwe cacko...”.

Już tylko gwoli kronikarskiego obowiązku można odnotować fakt ukazania się obszernej notki o Zeligu, sporządzonej przez współwydawcę (co zaznaczono w tekście), na łamach najnowszego numeru Magazynu Fantastycznego. (wit)7.06.2004

KORAKI DLA ZELIGA

Aż trzy statuetki Koraka przypadły albumowi „Achtung Zelig! Druga wojna” (Kultura Gniewu & Zin Zin Press). Komiks ten zwyciężył w kategoriach: najlepszy album, najlepszy scenarzysta (Krystian Rosenberg-Rosiński) i najlepszy rysownik (Krzysztof Gawronkiewicz). W kategorii najlepszego wydawcy zwyciężył krakowski POST, a honorowego Koraka otrzymał Bogusław Polch (za całokształt dokonań na polu komiksu). Wszystkie te kategorie odnosiły się do komiksów i twórców polskich. W jedynej przeznaczonej dla najlepszego komiksu zagranicznego, który został opublikowany w Polsce, zwyciężyli „Strażnicy” (Egmont Polska). więcej...7.06.2004

DOKTORAT BIRKA

14 czerwca 2004 r. o godzinie 12:00 odbędzie się w sali senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego obrona pracy doktorskiej mgra Wojciecha Birka pt. „Główne problemy teorii komiksu”. Birek od lat zajmuje się zarówno teorią, jak i praktyką komiksu. Narysował kilka większych i mniejszych historii obrazkowych (m. in. „Naznaczony mrokiem”, „Miasto trędowatych”, „Na dworze króla Ćwieczka”), jest tłumaczem z języka francuskiego takich serii jak Thorgal, Yans, Kasta Metabaronów, Incal - Przed Incalem, publikuje teksty krytyczne w wielu czasopismach. Podczas studiów w Łodzi poznał tamtejsze środowisko twórców komiksu (Piorunowskiego, Tomaszewskiego, Truścińskiego i in.). Wielokrotnie był jurorem łódzkiego konkursu komiksowego towarzyszącego festiwalowi, pomaga też w jego organizacji. (wit)7.06.2004

 

MAGAZYN FANTASTYCZNY NR 2

W tym tygodniu ukaże się drugi numer Magazynu Fantastycznego, nowego pisma poświęconego literaturze, komiksowi i zagadnieniom związanym zarówno z fantastyką, jak i historią. Pierwszy numer MF ukazał się w lutym. Wewnątrz nowego wydania, na zwiększonej do 140 stron objętości (ale przy tej samej co uprzednio cenie 6,99 zł) znajduje się 10 fantastycznych opowiadań autorstwa m. in. takich autorów jak: Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Sebastian Uznański, Dawid Kain, Robert Zaręba. Fantasy przeplatana jest hard SF, powaga, groza, majestat zderzają się z żartami, groteskami, kpinami. Każda z nowel zilustrowana jest pracami graficznymi autorów, którzy swoje umiejętności prezentują również w 48-stonicowej wkładce komiksowej. Tam też znajduje się 10 prac, a ich autorzy to: Jacek Brodnicki, Ryszard Dąbrowski, Patryk Cabała, Zygmunt Similak, Paweł Piechnik, Paweł Gierczak, Artur Chochowski. Twórcy przedstawiają różnorodne style graficzne oraz odmienne podejście do tematu - od katastroficznej space-opery, przez krwawe horrory, aż po groteskę i erotykę. W obszernym dziale publicystyki można zapoznać się z portretem polskiego komiksu fantastycznego autorstwa Witolda Tkaczyka, przeczytać rozważania o zakonie Templariuszy (Roberta Zaręby) i bombie atomowej (Andrzeja Pilipuka). W zaświaty zabiera czytelników Wojciech Szyda, a całość dopełnia tradycyjnie blok recenzyjny (Tomasz Nowak - książki, Wiold Tkaczyk komiksy). Nie zabrakło i długiego polemicznego listu czytelnika. Jak pisze we wstępie redaktor naczelny MF Robert Zaręba, ten numer rodził się już w dialogu z czytelnikami, prowadzonym podczas licznych spotkań redakcji na imprezach poświęconych fantastyce, a także w obfitej korespondencji. Nowy „Magazyn Fantastyczny” rozpowszechniany jest w nakładzie 15 000 tys. egz., a dostępny będzie w sieciach Ruch i EMPiK. (wit)29.05.2004

 

INTERKOMIX 04, 29 MAJA 2004 - NOMINACJE I PREMIERY

Na komiksowej imprezie Interkomix 04, która odbywa się 29 maja 2004 r. od 10.30 w klubie „Regeneracja” w Warszawie (ul. Puławska 61) będą miały swoje premiery dwa albumy komiksowe. Pierwszy to zbiór żartobliwych komiksów Tomasza Niewiadomskiego publikowanych na łamach „Nowej Fantastyki” - „Ratman - Marsjanie z globalnej wioski”, wydany przez Nowy Świat. Drugi to przekład komiksowego klasyka autorstwa Hugo Pratta „Corto Maltese. Ballada o Słonym Morzu” opublikowany przez krakowski Post.

Tak jak w ubiegłym roku na Interkomiksie 04 przyznane zostaną prestiżowe nagrody KORAKA (zaprojektowane przez Jerzego Ozgę, który wykonał także plakat imprezy) dla najlepszych autorów i albumów komiksowych wydanych w ciągu ostatniego roku. Jury złożone z twórców i krytyków zajmujących się komiksem, filmem, muzyką, nominowało następujących autorów i tytuły w 5 kategoriach:


Najlepszy rysownik:
1. Krzysztof Gawronkiewicz
2. Przemysław Truściński
3. Tomasz Niewiadomski


Najlepszy scenarzysta:
1. Jerzy Szyłak
2. Krystian Rosenberg (Rosiński)
3. Krzysztof Prosiak Owedyk
4. Rafał Skarżycki


Najlepszy album:
1. Trust - Historia choroby (Truściński)
2. Achtung Zelig! Druga wojna (Gawronkiewicz/Rosenberg)
3. Ekspedycja (Polch/Mostowicz/Górny)
4. Ratman - O obrotach dział niebieskich (Niewiadomski)


Najlepszy krajowy wydawca komiksowy:
1. Egmont Polska
2. Kultura Gniewu
3. Post


Najlepszy album importowy:
1. V jak Vendetta (Lloyd/Moore)
2. Corto Maltese na Syberii (Pratt)
3. Strażnicy (Gibbons/Moore)


Korak honorowy:
Bogusław Polch29.05.2004

WYWIAD Z GAWRONKIEWICZEM

Wywiad z rysownikiem, twórcą komiksów, Krzysztofem Gawronkiewiczem ukazał się 28 maja 2004 r. na łamach „Głosu Wielkopolskiego”, regionalnego dziennika wydawanego w Poznaniu. Z artystą rozmawiał Stefan Drajewski, dziennikarz działu kultury. Gawronkiewicz opowiedział o korzeniach komiksu i jego postrzeganiu w Polsce. Pytany o odbiór najnowszego swego dzieła „Achtung Zelig! Druga wojna” stwierdził, że nie wie, jak komiks odbiera starsze pokolenie, które z tą formą plastyczno-literacką obcuje rzadko, natomiast zaobserwował, że album kupuje wielu młodych czytelników. O samym gatunku twórca powiedział: „Ograniczenia, jakie narzuca forma komiksu, są jego siłą. Autor ma przed sobą papier, ołówek i dwa wymiary. Otwiera to nieograniczone możliwości. I może dlatego największe sukcesy odnoszą ci, którzy na codzień nie zajmuja się komiksem, tym masowym, komercyjnym.”. Cały wywiad można przeczytać tutaj. (wit)27.05.2004

 

INTERKOMIX O4 W WARSZAWIE - WRĘCZENIE NAGRÓD KORAKA ZA NAJLEPSZE KOMIKSY

W sobotę, 29 maja 2004 r., odbędzie się w Warszawie druga edycja imprezy komiksowej INTERKOMIX 04. W klubie „Regeneracja” (ul. Puławska 61) spotkają się twórcy i czytelnicy komiksów. Program imprezy, która rozpocznie się o godz. 10:00, przewiduje:

CZĘŚĆ DZIENNA

 • Targi wydawnictw komiksowych
 • Giełdę archiwalnych komiksów
 • Projekcje filmów komiksowych
 • Wystawy storyboardów kultowego rysownika m.in. kapitana Żbika - Bogusława Polcha
 • Turniej ping-pongowy
 • Konkurs rysunku ulubionych postaci komiksowych (dla najmłodszych)
 • Spotkania z twórcami

Część dzienna imprezy adresowana jest szeroko rozumianej widowni komiksowej. Dla najmłodszych przygotowany będzie konkurs w rysowaniu ulubionych postaci komiksowych oraz zawody w ping ponga.

CZĘŚĆ WIECZORNA

Jednak głównym i podstawowym wydarzeniem INTERKOMIX 04 będzie część druga, wieczorna, przeznaczona wyłącznie dla VIP - ów. Złożą się następujące wydarzenia: uroczysta ceremonia wręczenia statuetek Koraka (tylko zaproszenia) czyli komiksowego odpowiednika filmowego Oskara a następnie VIP - koktail połączony z aukcją oryginalnych plansz komiksowych, z której dochód przeznaczony jest na dofinansowanie szpitala dziecięcego w Wałbrzychu. Wręczenie nagród Koraka odbędzie się w sali kinowej Filmoteki Narodowej - ul. Puławska 61, tuż obok lokalu „Regeneracja”.

Zasady Konkursu:

Nagrody Koraka (zaprojektowane przez znanego rysownika komiksowego Jerzego Ozgę) przyznane zostają w następujących kategoriach:

 • Najlepszy Krajowy Rysownik Komiksowy
 • Najlepszy Krajowy Scenarzysta Komiksowy
 • Najlepszy Krajowy Album Komiksowy
 • Najlepsze Krajowe Wydawnictwo Komiksowe
 • Najlepszy Album Zagraniczny Wydany w Polsce
 • Korak Honorowy - nagroda za całokształt twórczości

Do konkursu są zgłoszone wszystkie albumy komiksowe wydane w Polsce pomiędzy majem 2003, tj. terminem poprzedniej imprezy INTERKOMIX, a początkiem maja bieżącego roku.
O tym komu zostanie przyznana prestiżowa nagroda decyduje Polska Akademia Komiksowa. W jej skład wchodzi kilkunastu akademików - dziennikarzy, recenzentów, rysowników i scenarzystów komiksowych i filmowych (m.in. Alex Kłoś- dziennikarz Gazety Wyborczej, Mikołaj Korzyński - scenarzysta filmowy, Xawery Żuławski - reżyser filmowy, Paweł Dunin-Wąsowicz - literat i wydawca).

Główny organizator imprezy:
Stefan Mateusz Szlachtycz
Tel. (22) 845 53 51, 506 954 116
Szash@2.pl27.05.2004

GRZEGORZ ROSIŃSKI ZACHWYCIŁ SIĘ ZELIGIEM

W obszernym wywiadzie opublikowanym 17 maja 2004 r. na łamach „Dużego Formatu”, kolorowego dodatku do „Gazety Wyborczej”, Grzegorz Rosiński znakomicie ocenił nowy album komiksowy „Achtung Zelig! Druga wojna”. Oto cytat:

Wojciech Orliński: Czyta Pan jeszcze komiksy dla przyjemności?

Grzegorz Rosiński: Nie. Pasjonowałem się nimi, kiedy ich w Polsce nie było. Ale teraz wolę sobie przeczytać książkę dla odpoczynku. I najlepiej, żeby w niej nie było żadnych ilustracji. Ostatnio jednak zachwycił mnie album „Achtung, Zelig!” Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosenberga. Piękna, teatralna, absurdalna opowieść, znakomita graficznie, z niekonwencjonalnym stosunkiem do Holocaustu. Cieszę się, że to się ukazało, bo to wreszcie polski komiks, z którym możemy się śmiało pokazać na świecie...”

Pełen tekst rozmowy tutaj.
(wit)16.05.2004

SPROSTOWANIE

W numerze 31 (1/2004) Magazynu Komiksów AQQ w relacji z XIV. MFK w Łodzi na stronie 45 ukazało się błędnie podpisane zdjęcie. Osobą niosącą karton ze statuetkami „K” nie jest wydawca serii komiksów „Wilq”, ale Karol Konwerski, członek redakcji magazynu KKK. Za pomyłkę przepraszam Karola Konwerskiego, wydawców serii „Wilq” i Czytelników.
Witold Tkaczyk, AQQ16.05.2004

ZELIG W ŚWIATŁACH LAMPY

Drugi numer (maj 2004) miesięcznika „Lampa” wydawanego i redagowanego przez Pawła Dunina-Wąsowicza przynosi znakomitą recenzję albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” pióra poety i malarza Kazika Malinowskiego. „...Autor już dawno wyrobił sobie dobrą markę...” - pisze recenzent o Gawronkiewiczu - „...jego sygnatura to certyfikat jakości, ale Achtung Zelig! nie jest dobry, jest dziełem wybitnym...”. Malinowski uważa, że w przeciwieństwie do artystów-koniunkturalistów, którzy Holcaust wykorzystują dla pozyskania jedynie rozgłosu, mamy tutaj do czynienia z próbą zmierzenia się z wielkim, poważnym tematem poprzez nowatorskie, niebanalne do niego podejście, poprzez sprowadzenie dyskursu na nową płaszczyznę, ,,..gdzie pozostali dyskutanci ze swoimi wyświechtanymi formułkami wielorazowego użycia muszą zamilknąć i chłonąć...”. Recenzent zwraca uwagę, że w komiksie nie ma zadawania śmierci, a wymierzane są jedynie „kuksańce”. Podziwia warsztat Gawronkiewicza porównując plansze z cyklem grafik „Lituania” Artura Grottgera. Sporo w tekście odniesień do Spiegelmanowskiego Mausa. Ale o ile tam była dokumentalna dosłowność skrywana jedynie pod alegorycznymi rysunkami postaci-zwierząt, tutaj opowiadanie następuje poprzez ciąg obrazów, które są „...psychodelicznymi wariacjami na temat Ostatecznego Rozwiązania...”. Według Malinowskiego „...autorzy zdobyli się na odwagę śmiałego, a jednak sublelnego manewrowania po tym obszarze najeżonym bólem, oskarżeniami, pretensjami, na który bezpieczniej po prostu nie wkraczać, siedzieć cicho i słuchać, bo zabranie głosu grozi uwikłaniem w spór i awanturę...”.
(wit)16.05.2004

TRÓJMIEJSKIE SPOTKANIA KOMIKSOWE, GDAŃSK, 8 MAJA 2004

Całkiem spore grono autorów i fanów komiksu zgromadziły zorganizowane po raz pierwszy w Gdańsku przez Akademicki Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Trójmiejskie Spotkania Komiksowe. W przestronnej stołówce UG było i rysowanie na żywo, i aukcja, dyskusje, prelekcje oraz wystawa. więcej...26.04.2004

KRZYSZTOF GAWRONKIEWICZ ZAGOŚCI W SALONACH EMPiK-u

Ceniony rysownik i współautor „Achtung Zelig! Druga wojna” Krzysztof Gawronkiewicz spotka się z czytelnikami i będzie podpisywał swój najnowszy album w 6 salonach EMPiK-u na terenie całej Polski. I tak:

 • EMPiK Kraków Megastore - czwartek, 29 kwietnia, godzina 17:00
 • EMPiK Wrocław Megastore - wtorek, 4 maja, godz. 16:30
 • EMPiK Łódź Galeria - wtorek,11 maja, godz. 17:00
 • EMPiK Poznań Megastore - środa, 12 maja, godzina 17:00
 • EMPiK Gdańsk Alfa - piątek, 14 maja, godz. 17:00
 • EMPiK Junior Megastore, Warszawa - poniedziałek, 17 maja, godz. 17:00 (spotkanie rozpocznie się dyskusją na temat komiksu z udziałem autora, dziennikarzy i krytyków, po którym nastąpi sesja autografów)


 • 26.04.2004

  ZELIG DWA RAZY W DZIENNIKU ŻYCIE

  W sobotę, 24 kwietnia, ukazała się recenzja albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” w dzienniku „Życie”. „...Ze strony na stronę przecierałem oczy ze zdziwienia. Tak lekko opowiedzianego i zaskakującego scenariusza nie powstydziłby się pewnie Enki Bilal...” napisał recenzent „Życia” Michał Szcześniak. „...Gawronkiewicz jest rekordzistą, jeśli chodzi o nagrody na Konwentach Twórców Komiksu w Łodzi. Zdobył ich aż 9. Rosiński z kolei jest debiutantem. Razem stworzyli jednak bardzo zgrany i dojrzały duet. Nie jest przesadą wróżenie im kariery za granicą...” puentuje krytyk. Pełen tekst można przeczytać w tym miejscu.

  Tydzień wcześniej, 17 kwietnia, ta sama gazeta opublikowała rozmowę Michała Szcześniaka z Krzysztofem Gawronkiewiczem. Na pytanie o niemieckich katów Waltera & Egona, których tak boją się żołnierze, rysownik odpowiedział: „...Po odjęciu dwóch liter ich imion otrzymujemy frazę „alter ego”. Walter i Egon będą negatywami Zeligów. W sensie graficznym i symbolicznym uosabiają ich najgorsze cechy...”. Cały wywiad do przeczytania w tym miejscu.  25.04.2004

  RECENZJA ZELIGA W PORTALU ESENSJA

  „Achtung Zelig! Druga wojna” doczekał się obszernej recenzji na stronie internetowej Esensji. Autorem tekstu jest Konrad Wągrowski. Można go przeczytać w tym miejscu.  4.04.2004

  ZELIG W WYBORCZEJ

  W sobotnio-niedzielnym wydaniu „Gazety Wyborczej” (3-4 kwietnia 2004) ukazała się recenzja albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” napisana przez Wojciecha Orlińskiego. Tekst „Surrealistycznie o Holocauście” opowiada o historii powstania komiksu i próbuje dociec korzeni tego dzieła. Dziennikarz „Gazety” trafnie powołuje się na wywiad, jaki rysownik i współautor Zeliga Krzysztof Gawronkiewicz udzielił w ub. roku Marcinowi Hermanowi z portalu „Esensja” - w jednej z wypowiedzi Gawronkiewicz przyznał, że pokolenie 30-latków wychowane jest na filmach i serialach (o kpt. Klossie, czterech pancernych, partyzantce „ludowej”, itp.), które kształtowały w ich odbiorcy „wizję wojny nieprawdziwej”. Recenzja opatrzona jest też ciekawym komentarzem redaktora naczelnego pisma „Midrasz” Piotra Pazińskiego. Obaj autorzy dokonują własnej interpretacji dzieła, zdają sobie jednak doskonale sprawę z tego, że mogą to być jedne z wielu odczytań tej graficznej opowieści.
  Tekst dostępny w Internecie tutaj.
  Komentarz redaktora naczelnego „Midrasza” tutaj.
  (wit)  4.04.2004

  Tak wyeksponowany jest album o Zeligu w poznanskim Empiku Megastore na Placu Wolnosci.  26.03.2004

  ZELIG PĄCZKUJE W SIECI

  Informacje o najnowszym albumie Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosenberga (Rosińskiego) „Achtung Zelig! Druga wojna” pojawiły się na dwóch kolejnych portalach internetowych: Onet.pl oraz Minimal Bros. (wit)  25.03.2004

  ZELIG W WIELKOPOLSCE

  Kolejny materiał prasowy o „Achtung Zelig! Druga wojna” pojawił się tym razem w wdawanym w Poznaniu dzienniku „Głos Wielkopolski” 19 marca 2004. Wielka okładka albumu zdobi front piątkowego dodatku tej gazety „Więcej kultury”. Tak dużego formatu reprodukcja okładki albumu komiksowego nie pojawiła się chyba nigdy w historii polskiego komiksu. Wewnątrz omówienie dzieła Gawronkiewicza i Rosenberga (Rosińskiego). Dodatek będzie rozdawany w sobotę 20 marca na 4. WSK w Warszawie w związku z promocją komiksu. Materiał można obejrzeć tutaj.  25.03.2004

  ZELIG ZNÓW RECENZOWANY

  Dwie nowe recenzje albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” pojawiły się 18 marca na łamach „Przekroju” (będzie dostępny w sieci od poniedziałku 22 marca) oraz stołecznego dodatku „Gazety Wyborczej”. Autorem pierwszego omówienia jest Paweł Dunin-Wąsowicz, który typuje ten komiks jako najważniejsze wydarzenie 4 Warszawskich Spotkań Komiksowych, odbywających się 20 marca w salach kina „Grunwald” przy Al. Niepodległości 141. Drugą
  recenzję napisał Alex Kłoś.  17.03.2004

  OSTATNIE TAKIE AQQ

  AQQ nr 31 będzie miało swoją premierę na 4 WSK w Warszawie 20 marca. Mimo prób nie udało się wydać magazynu wcześniej. W stosunku do poprzednich zapowiedzi nastąpiły zmiany w zawartości. Nie ukaże się starszy komiks Jakuba Rebelki, a na jego miejsce opublikowany będzie krótki żart erotyczny Mazura i Krzętowskiego „Obcy - przebudzenie”. Do tekstów dodaliśmy wspomnienie o zmarłym niedawno prof. Jerzym Skarżyńskim, twórcy m. in. „Janosika”. Tekst Błażeja podsumowujący sytuację komiksu w ub. roku na rynku frankofońskim, dostępny już w internecie, zastąpiliśmy tekstem dr Tomasza Marciniaka o stereotypach Rosjanina w komiksie. Mamy też coś w rodzaju relacji z festiwalu w Angouleme z omówieniem zwycięzcy tegorocznej edycji i zdobywcy Grand Prix - Zepa oraz komentarz uczestnika imprezy - Duńczyka Pawa Mathiasena, redaktora i wydawcy magazynu „Fahrenheit”. Mamy tez aż 13 stron recenzji tego co ukazało się od końca wakacji, aż do teraz, a i tak nie udało nam się omówić wszystkich pozycji. Nowe AQQ liczy sobie 80 stron, nie ma kolorowej „Komixoramy”, ale ma kolorowy plakat-kalendarz formatu A2 z rysunkiem Prosiaka. Cena pozostała bez zmian - 14 zł.

  Ten numer jest ostatnim takim AQQ redagowanym przez Witolda Tkaczyka i wydawanym przez poznańskie Zin Zin Press. Nie wiadomo, czy tytuł będzie się jeszcze ukazywał. Wobec planów potencjalnego nowego wydawcy, który chce uruchomić nowy magazyn komiksowy o profilu fantastycznym, pod dużym znakiem zapytania stoi możliwość przejęcia przez niego pisma krytycznego. Zin Zin Press skupi się teraz na wydaniach albumowych.  15.03.2004

  OBWIESZCZENIE. BEKANNTMACHUNG

  W piatek, 12 marca, w godzinach wieczornych na poznańskiej imprezie poswięconej fantastyce PYRKON została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie okładka albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” wraz z przykładowymi 4 planszami komiksu. Materiały do prezentacji pochodziły z próbnych wydruków wykonanych 4 marca w drukarni Multipress w Krakowie.

  Na spotkaniu poświęconym tej opowieści graficznej Witold Tkaczyk (AQQ/Zin Zin Press) współwydawca (wraz z Kulturą Gniewu) komiksu opowiedział o historii jego powstawania oraz podjął próbę opisu i interpretacji niektórych zawartych w dziele wątków. Odniósł się też do opublikowanej tego dnia recenzji komiksu na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.

  Sam komiks trafi na początku tygodnia do dystrybutora, a stamtąd do sprzedaży w sieci Empików oraz do kilku księgarni komiksowych.

  Oficjalna premiera „Achtung Zelig! Druga wojna” będzie miała miejsce w sobotę, 20 marca, na 4. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych w kinie „Grunwald”, Al. Niepodległości 141. Album będzie sprzedawany tam
  w promocyjnej cenie 25 zł na stoisku Centrum Komiksu na parterze oraz na wspólnym stoisku Kultury Gniewu i Zin Zin Press na VI. piętrze. Będzie też można zdobyć autograf jego twórcy Krzysztofa Gawronkiewicza.

  Achtung Zelig! Druga wojna - Krystian Rosenberg (Rosiński) (sc.), Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) 60 stron A4 extra, cz.-biały, okładka kolor, twarda oprawa, wyd. Kultura Gniewu & Zin Zin Press, Warszawa - Poznań 2004, cena: 29,90 zł.  15.03.2004

  NOWOŚCI KULTURY GNIEWU I ZIN ZIN PRESS NA 4. WSK

       

  www.kultura.com.pl  13.03.2004

  OBWIESZCZENIE. BEKANNTMACHUNG

  Pierwsza prasowa recenzja albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” ukazała się w piątek 12 marca na łamach „Rzeczpospolitej” (str. A11). Jej autorka, Dominika Makówka, podkreśla, iż mimo realistycznego rysunku i użycia retuszowanych zdjęć z czasów wojny, jest to opowieść daleka od realizmu. Komiks określa jako „...postmodernistyczną refleksję o wojnie...”. Zauważa też, iż autorzy bawią się literackimi i graficznymi konwencjami, sięgając do ilustracji Andriollego do „Pana Tadeusza”, filmów „Obcy” Ridleya Scotta i „Zelig” Woody Allena oraz komiksu „Maus” Arta Spiegelmana. Grają również schematami zaczerpniętymi z kultury popularnej - np. historii o Batmanie i innych superbohaterach z lat 30. i 40. XX. w., ujmując je w sposób parodystyczny. Według dziennikarki komiks czerpie z tradycji i mitów trzech narodów: żydowskiego, niemieckiego i polskiego, posługując się zakorzenionymi w myśleniu tych nacji stereotypami. Makówka uważa też, iż w „Achtung Zelig!” nie jest najważniejsza opowiadana historia, a postawy zindywidualizowanych bohaterów. „...Każda z postaci ma świadomość obcości, nieprzystosowania do otoczenia, rozmijania się ze swoim właściwym przeznaczeniem...” pisze autorka omówienia i dodaje „...»Achtung Zelig!« (...) redefiniuje mity i toposy, nie odwołując się do konkretnych zdarzeń. Krzysztof Gawronkiewicz i Krystian Rosenberg (Rosiński) korzystają z baśniowo-pastiszowego wzorca...”. Według Makówki graficzna opowieść o Zeligu jest kolejnym, po antologii „Wrzesień” , przykładem, w którym twórcy młodszego pokolenia opowiadają o wojnie, którą znają tylko z przekazów, własnym językiem.
  Pełen tekst można przeczytać też tutaj. (wit)


  Achtung Zelig! Druga wojna - Krystian Rosenberg (Rosiński) (sc.), Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) 60 stron A4 extra, cz.-biały, okładka kolor, twarda oprawa, wyd. Kultura Gniewu & Zin Zin Press, Warszawa - Poznań 2004, cena: 29,90 zł.  11.03.2004

  OBWIESZCZENIE. BEKANNTMACHUNG

  Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach AQQ ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. W Krakowie, gdzie został wydrukowany, właśnie trwa jego oprawa. Promocja komiksu odbędzie się na 4. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych 20 marca. Akcja osadzona jest w Polsce w czasie II wojny światowej. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach, wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka, ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny (przypomina ten zastosowany w publikowanej we fragmentach „Burzy”), choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami. Ten album to w pewnym sensie esencja gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.

  Na uwagę zasługuje też edytorska strona przedsięwzięcia. Okładka z pięknym rysunkiem stylizowana jest na strony tytułowe magazynów z lat 40-tych. Wewnętrzne strony są lekko zabarwione na żółto, a kreski rysunków celowo nie osiągają pełnej czerni.

  Achtung Zelig! Druga wojna - Krystian Rosenberg (Rosiński) (sc.), Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) 60 stron A4 extra, cz.-biały, okładka kolor, twarda oprawa, wyd. Kultura Gniewu & Zin Zin Press, Warszawa - Poznań 2004, cena: 29,90 zł.  5.03.2004

  OBWIESZCZENIE. BEKANNTMACHUNG

  W czwartek 4 marca 2004 w krakowskiej drukarni Multipress, mieszczącej się w dawnych budynkach kompleksu fabryk należących podczas II wojny światowej do Oskara Schindlera, w godzinach porannych rozpoczął się druk albumu komiksowego „Achtung Zelig! Druga wojna” autorstwa Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosenberga (Rosińskiego).

  Tym samym zakończyła się długa historia tworzenia tego dzieła, którego pierwsze cztery plansze ukazały się w 1993 r. w drugim numerze Magazynu Komiksów AQQ.

  Przy narodzinach albumu obecni byli: autor rysunków Krzysztof Gawronkiewicz, nadzorujący proces poligraficzny Andrzej Rabenda z wydawnictwa POST oraz współwydawca Witold Tkaczyk z Zin Zin Press (wydawca AQQ). Dokonano niezbędznych konsultacji i drobnych korekt kolorystycznych, po czym podpisano materiał do druku.

  Premiera opowieści graficznej „Achtung Zelig! Druga wojna” będzie miała miejsce na 4-tych Warszawskich Spotkaniach Komiksowych, 20 marca br. w salach „Grunwaldu” na al. Niepodległości.

  Autorzy i Wydawcy
  dystrykty: Kraków-Poznań-Warszawa  29.02.2004

  ZMIANY NA STRONIE

  Dodaliśmy dwa nowe konkursy: organizowany przy konwencie "reANIMation 3" oraz przy 9. Zemun International Salon of Caricature.  12.02.2004

   

  Jak poinformował Robert Zaręba Magazyn Fantastyczny pojawi się w sprzedaży w ten piątek, 13 lutego. Jego największym dystrybutorem będzie RUCH. Natomiast autorem obrazu na okładce Magazynu Fantastycznego jest Robert Bondarowicz, a nie Jacek Brodnicki, jak to zostało podane w poprzedniej informacji.  10.02.2004

   

  We wtorek, 10 lutego, swoją premierę będzie miał nowy periodyk literacki „Magazyn Fantastyczny”. To 108-stronicowe pismo prezentuje opowiadania fantastyczne (m. in. Jacek Sobota, Wojciech Szyda), felietony (Andrzej Pilipiuk, Witold Tkaczyk), recenzje literatury SF, teksty o komiksach, a także aż 48 stron różnych komiksów. więcej...  10.02.2004

  OKŁADKA „AQQ” NR 31

  Kliknij tutaj aby zobaczyć całą okładkę AQQ 31 z rysunkiem Igora Baranko. Numer pojawi się w sprzedaży około 25 lutego.  29.01.2004

   

  29 stycznia wydawnictwo Egmont Polska wprowadza na rynek nowy magazyn komiksowy „Cześć!”. Jest on polską edycją francuskiego magazynu „Tcho!”, kierowanego do chłopców w wieku 9-12 lat, jednak zdobył sobie również sympatie dorosłych czytelników w krajach frankofońskich. Bohaterami komiksów „Cześć!” są psotne dzieciaki : TITEUF, KID PADDDLE, IZYDOR GARAŻ, SAMSON i NEON, WOMOKS, FRANKY SNOW, SPRYTEK czy bohaterowie „plażowej” serii KAKTUS KLUB. Oprócz samych komiksów czytelnicy znajdą w magazynie mnóstwo kawałów, zagadek i gagów, a także oryginalny gadżet inspirujący do wymyślania figlarnych kawałów. więcej...  29.01.2004

  TINTIN I INNI

  Do działu publicystycznego dodaliśmy tekst Wojciecha Birka na temat fenomenu komiksu dziecięcego w krajach frankofońskich.  18.12.2003

  ZAPOWIEDŹ „AQQ” NR 31

  Kliknij tutaj aby zobaczyć rysunek Igora Baranko, który znajdzie się na okładce numeru 31 AQQ, a także dowiedzieć się co będzie w jego wnętrzu.  5.12.2003

  RELACJA Z MFK 2003

  Pat Mills z Wielkiej Brytanii, twórca postaci Sędziego Dredda i Slaine'a oraz Zbigniew Kasprzak, rysownik serii o Yansie, byli gwiazdami XIV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi - największej i najstarszej imprezie komiksowej w tej części Europy. więcej...  8.11.2003

  IMK RELAX - NOWA STRONA

  Prawie równo z tegorocznym MFK w Łodzi ruszył Internetowy Magazyn Komiksowy „Relax”. Stworzył go Leszek Kaczanowski - miłośnik komiksów o ze Szczecina, zamieszkałyo obecnie w Krakowie. Strona zajmuje się polskim komiksem okresu PRL-u, ale poprzez biografie i bibliografie autorów wkracza też na teren współczesnego komiksu. Na razie dostępne są obszerne materiały dotyczące kilkunastu autorów (m.in. Baranowskiego, Butenki, Chmielewskiego, Christy, Kasprzaka, Rosińskiego, Wróblewskiego) oraz „Świata Młodych”, „Relaksu” i „Przygody”, tudzież krótkie notki o współczesnych magazynach komiksowych. Są też bardzo skromne, jak na razie, informacje o nowościach wydawniczych. Strona ciągle się rozbudowuje i jak zapowiada jej twórca ma mieć docelowo ok. 216 podstron tematycznych. IMK „Relax” zawiera materiały pochodzace z wielu źródeł. Pojawiające się najczęsciej to: „Bibliografia Polskiego Komiksu” Marka Misiory, „Komiks w Polsce” Igora Soszyńskiego, „Archiwum komiksowe” Janusza Pawlaka i „Komiks w Świecie Młodych” Janusza Karmańskiego. Adres: www.relax.klub.chip.pl  22.09.2003

   

  W piątek 19.09.2003 o godz. 16.30 w EMPiK-u na pl. Wolności w Poznaniu rozpoczęli składanie dedykacji poznańscy współautorzy albumu „Wrzesień - wojna narysowana. Antologia komiksu polskiego” - Wiesław „Ziuto” Skupniewicz, Jacek Kowalski, Paweł Miedziński i Marcin Mielicki. więcej...  17.09.2003

   

  A jednak stało się. Po próbach reanimacji najsłynniejszego polskiego milicjanta na łamach fanzinowych wydawnictw przyszedł czas na powrót prawdziwego kapitana Żbika. Objawił się on w „Bezpłatnym tygodniku poznańskim” 1 września. więcej...

  ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

  2009 2008 2007 2005-2006 2003-2004