powrót do aktualności

27.12.2007

 

89. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO I PREMIERA KOMIKSU

27 grudnia 2007 roku minęło 89 lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie za rok, na 90-tą rocznicę tego doniosłego wydarzenia ukaże się nakładem Zin Zin Press opowieść graficzna opowiadająca o tamtych czasach. Rysuje ją Wojciech Nawrot, absolwent poznańskiej ASP.
Tymczasem już za niecałe 3 tygodnie - 16 stycznia 2008 r. - będzie miał swą premierę unikalny komiks opowiadający o losach ochotników-powstańców z podpoznańskiego Swarzędza. Stworzyli go na zamówienie władz miasta i gminy Swarzędz Florian Fiedler, Jacek Michalski, Wojciech Nawrot i Witold Tkaczyk. Komiks uzupełniony jest opracowaniami historycznymi i archiwalnymi zdjęciami. Publikacja nie będzie dostępna w sprzedaży. Kilkutysięczny nakład otrzymają uczniowie swarzędzkich szkół. Premiera odbędzie się dokładnie w 89 lat po wymarszu kilkudziesięcioosobowej grupy ochotników ze Swarzędza, którzy zasilili szeregi wojsk powstańczych.

Tutaj po raz pierwszy prezentujemy fragmenty komiksu:


Powstanie w Wielkopolsce wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w tym mieście Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy szybko opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. Było to jedno z dwóch, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.18.12.2007
Patronat medialny:

 

ALOIS NEBEL 2: DWORZEC GŁÓWNY - PIERWSZE PLANSZE I PREMIERA

Prezentujemy kilka plansz z drugiego tomu trylogii "Alois Nebel - Dworzec Główny" autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki). Tym razem główny bohater, nieco zagubiony życiowo dyżurny ruch ze stacji Biały Potok, dobrowolny uczestnik terapii grupowej w tamtejszym szpitalu psychiatrycznym, udaje się w pierwszą wielką podróż, by spełnić marzenie swego życia i zobaczyć Dworzec Główny w Pradze. Pobyt tam okazuje się brzemienny w skutkach. Kolejne radości, ale i rozczarowania, są udziałem Aloisa, który nadal nie może wyzbyć się mglistych stron swej egzystencji.
W najbliższy czwartek, 20 grudnia, o godz. 20.00 w klubie "Lokator" w Krakowie (ul. Krakowska 27 - na Kazimierzu) z czytelnikami spotkają się autorzy komiksu oraz tłumacz - Jaroslav Rudiś, Jaromira 99 i Michał Słomka. Będzie można nabyć komiksy, uzyskać autografy twórców, obejrzeć wystawę "Alois Nebel - Moje życie" i wysłuchać koncertu zespołu "The Bombers" z Pragi.
Ostatni tom trylogii zatytułowany "Złote Góry" ukaże się 15 marca 2008 r. i będzie miał swą premierę w czasie WSK w Warszawie.
Cena każdego tomu w księgarniach to 29,90 zł (podczas premier komiks można nabyć po promocyjnej cenie 25 zł za jeden tom). Patronami medialnymi trylogii są: Aleja Komiksu, Gildia.pl, Przekrój, TOK FM, TVP Kultura i Zeszyty Komiksowe.
Jednocześnie informujemy, że nadal można zamówić całą trylogię w promocyjnej ofercie. Szczegóły tutaj.
(wit)
12.12.2007

 
KOMIKS I HISTORIA: O STANIE WOJENNYM KRESKĄ I SŁOWEM

Mija właśnie 26. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i krwawej pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach w grudniu 1981 r. Nadal wiedza o tych tragicznych wydarzeniach jest niewielka, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków. Nieskuteczna okazuje się szkolne nauczanie, a ilość publikacji opisującej tamte czasy jest znikoma. Zin Zin Press jest jednym z tych nielicznych wydawnictw, które opublikowało w ubiegłym roku, na 25-tą rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek", artystyczno-edukacyjny album komiksowy opowiadający o tamtych doniosłych i tragicznych wydarzeniach, które miały tak wielki wpływ na historię Polski, i do których odwoływano się podczas wszystkich kolejnych lat stanu wojennego w Polsce. Wstęp do tego albumu napisał Lech Wałęsa.

Warto zastanowić się, z czego wynika fakt, iż twórcy i wydawcy tak rzadko sięgają po tematy z najnowszej historii Polski. Mimo, iż są pasjonujące, niewielu autorów chce i umie o nich opowiedzieć, a wydawcy, z nielicznymi wyjątkami, nie uważają tematów historycznych z okresu PRL-u za atrakcyjne komercyjnie.

Dopiero niedawno udało się przekonać do współfinansowania historycznych albumów komiksowych instytucje państwowe, związki pracownicze i niektóre firmy prywatne, dzięki czemu mogły ukazać się takie komiksy jak "1956: Poznański Czerwiec" i "1981: Kopalnia Wujek".

Czas opowiedzieć i inne historie o polskich bohaterach (i łotrach). Ważnym ku temu przyczynkiem stała się antologia "11/11=Niepodległość", pokazująca wycinkowo, w jaki sposób można podejść do przedstawiania w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, najpoważniejszych nawet tematów historycznych. Podawane w tej formie są w stanie bardzo wiele zdziałac w dziedzinie edukacji historycznej Polaków.

Więcej o albumie "1981: Kopalnia Wujek"
tutaj (wit)25.11.2007


 

ALOIS NEBEL 2: DWORZEC GŁÓWNY - PREMIERA 20 GRUDNIA

Drugi tom trylogii "Alois Nebel - Dworzec Główny" autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki) będzie miał swą premierę w czwartek, 20 grudnia, w klubie "Lokator" w Krakowie. Z czytelnikami spotkają się autorzy komiksu oraz tłumacz - Michał Słomka.
Będzie można tam nabyć komiks i uzyskać autografy twórców. Ostatni tom trylogii zatytułowany "Złote Góry" ukaże się 15 marca 2008 r. i będzie miał swą premierę w czasie WSK w Warszawie.
Cena każdego tomu w księgarniach to 29,90 zł (podczas premier komiks można będzie nabyć po promocyjnej cenie 25 zł za jeden tom). Patronami medialnymi trylogii są: Aleja Komiksu, Gildia.pl, Przekrój, TOK FM, TVP Kultura i Zeszyty Komiksowe.
Przedstawiamy polską okładkę "Alois Nebel - Dworzec Główny". Jednocześnie informujemy, że nadal można zamówić całą trylogię w promocyjnej ofercie.
Szczegóły tutaj.
(wit)
18.11.2007


 

ZAMÓW HISTORIĘ - DOSTANIESZ ANTOLOGIĘ

Od dzisiaj do 31 grudnia można jako nagrodę do zamówienia otrzymać najnowszą znakomitą antologię "11/11 = Niepodległość". Należy w tym celu zamówić komplet historycznych komiksów Zin Zin Press, tzn. "Komiksowy Pakiet Historyczny" (komiksy: "Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" i "1956: Poznański Czerwiec" - w oprawie miękkiej) oraz "1981: Kopalnia Wujek" o łącznej wartości 64,80 zł. Wartość antologii "11/11=Niepodległość" wynosi 40 zł i znajduje się ona na rynku w bardzo ograniczonej dystrybucji. Do ceny zamówienia (64,80 zł) należy doliczyć 11 zł za przesyłkę pocztową (paczka). W sumie, aby otrzymać 4 komiksy historyczne i antologię, należy wpłacić 75,80 zł. Szczegółowy opis zamówienia i tytułów tutaj. (wit)
14.11.2007 

PREMIERA ANTOLOGII "11/11=NIEPODLEGŁOŚĆ"

Na uroczystą premierę prasową antologii komiksowej "11/11=Niepodległość" 8 listopada 2007 roku o godz. 12 .00 w holu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego licznie przybyli przedstawiciele mediów. W wydzielonej sali na parterze pojawiło się także kilku autorów antologii, scenarzyści Jacek Grudzień, Bartosz Kurc, Witold Tkaczyk (jednocześnie redaktor wydania antologii) i Robert Zaręba oraz rysownicy Łukasz Cieciuch, Tomasz Tomaszewski i Janusz Wyrzykowski.
Spotkanie prowadziła rzecznik Narodowego Centrum Kultury Katarzyna Flera. Na początku serdecznie przywitała gości i przedstawiła autorów poszczególnych nowel graficznych zamieszczonych w antologii. Szczególnie serdecznie powitany został gość honorowy i patron honorowy całego przedsięwzięcia Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, powstaniec warszawski i autor serii komiksowych przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Opowiedział o swoich wspomnieniach obchodów Święta Niepodległości z lat dziecięcych, pochwalił tez pomysł powstania niepodległościowej antologii.
Więcej tutaj. (wit)
06.11.2007 

KOMIKSY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada o godz. 12.00 w holu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się uroczysta premiera antologii komiksowej "11/11=Niepodległość". Wcześniej zbiór rysowanych opowiadań zaprezentowany zostanie w porannym programie telewizyjnym "Kawa czy herbata".
Pomysł stworzenia 11 nowel graficznych opisujących zmagania Polaków w walce o niepodległość ojczyzny na przestrzeni ostatnich 200 lat zrodził się w Narodowym Centrum Kultury, które z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi i nadzoruje projekty artystyczno-edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy o historii Polski i kształtowanie nowoczesnych postaw patriotycznych.
Antologia jest wspólnym przedsięwzięciem NCK, Stowarzyszenia Twórców Komiksu "Contur", Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi i Zin Zin Press, który to wydawca otrzymał zadanie wybrania zespołów twórców i prowadzenia całego projektu od strony organizacyjnej i technicznej.
Więcej tutaj. (wit)
28.10.2007 

KOMIKS O ZABÓJSTWIE KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI W "MAŁYM GOŚCIU NIEDZIELNYM"

Komiks "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" ukazał się jako dodatek do numeru 11/2007 "Małego Gościa Niedzielnego", który właśnie trafił do sprzedaży. Licencję na opublikowanie tego komiksu opowiadającego o ostatnim roku życia i zabójstwie przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa kapelana "Solidarności" w październiku 1984 r., zakupiło od Zin Zin Press Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej "Gość Niedzielny" w Katowicach. Czarno-biały komiks, autorstwa Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (rysunki) ukazał się dwa lata temu nakładem Zin Zin Press. Wersja komiksu dołączona do "Małego Gościa Niedzielnego" jest kolorowa, ale pozbawiona dodatków, jakimi były wybór kazań księdza Popiełuszko wygłoszonych w latach 1983 - 1984 oraz zdjęcia archiwalne. Więcej o tym dodatku tutaj. (wit)


 

AUTORZY TRYLOGII ALOIS NEBEL NA PREMIERZE W POLSCE

6 października na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi z czytelnikami spotkali się autorzy komiksowej trylogii "Alois Nebel" Jaroslav Rudiś (scenarzysta) i Jaromir 99 (rysownik) oraz tłumacz serii - Michał Słomka. Właśnie na festiwalu miał premierę pierwszy tom trylogii "Alois Nebel - Biały Potok". Wcześniej autorzy podpisywali komiksy czytelnikom.
Warszawska premiera trylogii miała miejsce dzień później - w Klubokawiarni Chłodna 25. Tu również można było porozmawiać z twórcami i uzyskać ich autografy.
Pozostałe dwa tomy trylogii: "Dworzec Główny" i "Złote Góry" ukażą się odpowiednio w grudniu tego roku oraz w marcu 2008 r. Cena każdego tomu w księgarniach to 29,90 zł. Cena promocyjna wszystkich 3 tomów wynosi 59,90 zł.
Patronami medialnymi trylogii są: Aleja Komiksu, Gildia.pl, Przekrój, TOK FM, TVP Kultura i Zeszyty Komiksowe.
(wit)

Na zdjęciu od lewej: Jaroslav Rudiś i Jaromir 99 (foto: Labyrint)
27.09.2007Patronat medialny:

 

ALOIS NEBEL - PREMIERA W ŁODZI I WARSZAWIE

Komiks "Alois Nebel - Biały Potok" autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki) będzie miał swą premierę 6 października podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. O godz. 18.00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury z czytelnikami spotkają się autorzy komiksu oraz tłumacz - Michał Słomka. Godzinę wcześniej autorzy będą podpisywać komiks (g. 17.00, sala 304).
Komiks można będzie nabyć na stoisku Zin Zin Press (budynek Textilimpexu, ul. Traugutta 25 - na przeciwko ŁDK) w cenie 25,00 zł. Można będzie też zamówić tam wszystkie 3 tomy trylogii "Alois Nebel" za promocyjna cenę 59,90 zł.

Warszawska premiera albumu "Alois Nebel - Biały Potok" odbędzie się w Klubokawiarni Chłodna 25 w niedzielę, 7 października, o godz. 17.00. Tu również będzie można kupić pierwszy tom trylogii, zamówić całą trylogię i uzyskać autografy autorów. Pozostałe dwa tomy trylogii: "Dworzec Główny" i "Złote Góry" ukażą się odpowiednio w grudniu tego roku oraz w marcu 2008 r. Cena każdego tomu w księgarniach to 29,90 zł.


Przedstawiamy polską okładkę i kilka przetłumaczonych plansz.
(wit)
10.09.2007


 

ALOIS NEBEL W PRZEDSPRZEDAŻY

TRZY tomy W CENIE DWÓCH - za jedyne 59,90 zł! (cena kompletu w księgarniach - 89,70 zł)
Na początku października Zin Zin Press wyda pierwszy tom komiksu z serii "Alois Nebel" autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki) zatytułowany "Biały Potok".
Kolejne dwa tomy trylogii: "Dworzec główny" i "Złote gór" ukażą się odpowiednio: zimą (grudzień) 2007 oraz wiosną (marzec) 2008 r.,
Cena detaliczna każdego tomu wyniesie 29,90 zł.
TYLKO TERAZ, można zamówić całą trylogię w promocyjnej cenie za jedyne 59,90 zł. Warunkiem skorzystania z promocji jest wpłata tej kwoty na konto Zin Zin Press do 25 września 2007 r. W cenę wliczona jest wysyłka pocztowa. Tomy komiksu będą przesyłane w miarę ukazywania się.
Szczegóły składania zamówienia tutaj.
(wit)
17.07.2007


 

ALOIS NEBEL -PIERWSZE PLANSZE

Przedstawiamy pierwsze plansze komiksu "Alois Nebel" autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki). Pochodzą z pierwszego tomu trylogii zatytułowanego "Biały Potok", który Zin Zin Press wyda tej jesieni. Kolejne dwa tomy: "Dworzec główny" i "Złote Góry" ukażą się odpowiednio zimą tego roku oraz wiosną 2008 r. Każdy tom posiada objętość ponad 100 stron. Dalsze szczegóły, dotyczące ceny i promocyjnej przedsprzedaży, wkrótce. (wit)

 
28.06.2007


 
CZERWCOWA PROMOCJA ALBUMU O POZNAŃSKIM CZERWCU

Od dzisiaj do 5 lipca włącznie można zakupić album komiksowy ,,1956: Poznański Czerwiec" po szczególnie promocyjnej cenie 12 zł (komiks w oprawie miękkiej ze skrzydełkami, przesyłka gratis). Promocja związana jest z przypadającą właśnie 51. rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956.

Akcja komiksu toczy się w ciągu jednego dnia, tj. właśnie w tragiczny ,,Czarny Czwartek” 28 czerwca 1956 r. Opisuje autentyczne wydarzenia i osoby, w które wplecione są postacie i sytuacje fikcyjne. Komiks poprzez swą niezwykłą formułę graficzną ma dać wrażenie reportażu z miejsca wydarzeń, historii o szybko zmieniającej się dynamice i narastającym napięciu.

Poznański Czerwiec 1956 pochłonął kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i setki rannych. W mieście trwały regularne walki z ubowcami i wojskiem. Setki osób zostało aresztowanych, głównie na podstawie zdjęć wykonanych przez wmieszanych w tłum funkcjonariuszy UB. W śledztwie brutalnie bito ich i poniżano. Był to pierwszy w PRL-u na tak wielką skalę protest obywateli przeciwko władzy komunistycznej. Zaowocował tzw. ,,odwilżą", czyli ,,Polskim Październikiem", który faktycznie zakończył w Polsce okres stalinizmu.

Powstanie komiksu zostało sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego ,,Patriotyzm jutra” . Mecenasem wydania komiksu ,,1956: Poznański Czerwiec” jest także Bank Zachodni WBK. Szczegóły promocji tutaj.
(wit)
27.06.2007


 
ALOIS NEBEL NADJEDZIE JESIENIĄ

Zin Zin Press wyda tej jesieni komiks ,"Alois Nebel" autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki). Ta powieść graficzna stworzona przez dwóch znakomitych artystów czeskich odniosła w ich ojczyźnie niebywały sukces. Opowiada o losach kolejarza (tytułowy Alois Nebel), żyjącego w miejscowości Biały Potok na pograniczu czesko-niemiecko-polskim w drugiej połowie XX wieku. Stąd w opowieści mnóstwo odniesień do historii najnowszej. Jak napisał Michał Słomka - tłumacz komiksu - w marcowych "Zeszytach Komiksowych" "…Autorzy podpowiadają, że nazwisko bohatera oznacza po niemiecku "mgłę", natomiast czytane wspak oznacza "życie". Wykorzystując tę podpowiedź, można powiedzieć, że to w środkowoeuropejskiej mgle czasu, wydarzeń i ludzi toczy się historia Aloisa Nebla. Historia, która przez spotkania z tym, co napotyka bohater, jest wciąż kierowana przez zdarzenia niczym zwrotnice na kolejne tory swego biegu…". Spory materiał Michała Słomki o tej graficznej opowieści ukazał się też w najnowszym "Czasie Kultury" w całości poświęconym sztuce Czech.

Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej, słynnych "Pociągów pod specjalnym nadzorem", oscarowego (1967) filmu Jirzego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Z drugiej strony graficzny styl dzieła utrzymuje się w stylistyce bliskiej "Sin City" Franka Millera.

"Alois Nebel" był kilkakrotnie prezentowany w Polsce (m. in. Poznań, Warszawa, Wrocław) na wystawach z cyklu CENTRALA – Central Europe Comics Art., a jego autorzy w ramach tego samego cyklu również kilkakrotnie odwiedzali nasz kraj i spotykali się z publicznością.
(o-wit)08.06.2007


 
OBCHODY 50-LECIA TYTUSA ROZPOCZĘTE W OPOLU

3 czerwca zakończył się w Opolu 3. Festiwal Filmów dla Dzieci ,,Zero nudy”, w którego ramach odbyły się obchody 50-lecia narodzin Tytusa, jednego z najbardziej popularnych polskich bohaterów komiksowych. Mimo, iż dokładna rocznica przypada 22 października tego roku, już teraz w dniu Międzynarodowego Dnia Dziecka, organizatorzy opolskiego festiwalu postanowili zaprosić twórcę postaci Tytusa, Romka i A’Tomka, Henryka Jerzego Chmielewskiego, na festyn filmowo-westernowy ,,Jubileuszowy Tytus na Dzikim Zachodzie” w ramach którego uczestnicy mogli spotkać się z artystą. Fotograficzną relację z tej imprezy można obejrzeć tutaj i tutaj. (o-wit)01.06.2007


 
ZOMOWCY SKAZANI ZA MORDERSTWO GÓRNIKÓW W KOPALNI WUJEK

Ćwierć wieku temu była zbrodnia - dziś jest kara. Po z górą 25 latach od strzałów w kopalni "Wujek", po 3 procesach trwających w sumie 14 lat rodziny i bliscy zabitych górników doczekali się sprawiedliwości. 31 maja 2007 roku Sąd Okręgowy w Katowicach skazał byłych zomowców, członków plutonu specjalnego strzelającego w kopalniach "Wujek" i "Manifest Lipcowy" na kary więzienia.

Na ławie oskarżonych zasiadło 17 byłych funkcjonariuszy ZOMO. Najwyższą karę sąd orzekł wobec byłego szefa plutonu specjalnego ZOMO Romualda Cieślaka. Został skazany na 11 lat więzienia. Jego podwładni zostali skazani na kary od 2,5 roku do 3 lat.

Tragicznie zakończony strajk w kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r., po ogłoszeniu stanu wojennego, ukazuje opowieść graficzna "1981: Kopalnia Wujek" wydana w 25-tą rocznicę tamtych wydarzeń przez Zin Zin Press. Album zawiera także wiele materiałów archiwalnych, takich jak zdjęcia, relacje uczestników strajku, wypowiedzi rodzin zamordowanych górników, świadków z obu stron barykady. W planach wydawnictwa znajduje się kolejny tom opowiadający o tzw. "Raporcie taterników".
(o-wit)GLORIA ARTIS, CZYLI KOMIKSOWO W TELEEKSPRESIE I PANORAMIE

31 maja br stał w telewizyjnych wiadomościach pod znakiem komiksu, a to za sprawą odznaczenia w Warszawie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego medalami Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis" (w uznaniu zasług w dziedzinie twórczości dla dzieci) trzech mistrzów polskiego komiksu: Tadeusza Baranowskiego, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Janusza Christy (nie był obecny na uroczystości, w jego imieniu odznaczenie odebrał wtdawca - Tomasz Kołodziejczak). Informacje na ten temat pojawiły się wyłącznie w państwowej telewizji, krótka o 17.00 w Teleekspresie (TVP 1) i rozszerzona w Panoramie o godz. 18.00 (TVP 2). W panoramie wypowiadali się sami odznaczeni: Chmielewski i Baranowski oraz osoby zwiazane z tworzeniem i wydawaniem komiksów: Tomasz Kołaodziejczak (Egmont Polska), Witold Tkaczyk (Zin Zin Press) i Maciej Jasiński. Papcio Chmiel stwierdził, iż rysował zawsze dla przyjemności i traktował tą pracę jako formę zabawy. Natomiast Tadeusz Baranowski, autor Nerwosolka i Orient-Mana strawestował znane przysłowie i orzekł, że ,,...Polacy nie gęsi i swój komiks mają...". (wit)
Relacje z uroczystości, film oraz zdjęcia tutaj, tutaj i tutaj30.05.2007


 
DZIEŃ DZIECKA i BOHDAN BUTENKO W POZNAŃSKIEJ KSIEGARNI BOOKAREST

Księgarnia ,,Bookarest" (Poznań, Stary Browar, Dziedziniec Sztuki) zaprasza wszystkich miłosników literatury dziecięcej w najbliższy piątek, 1 czerwca. Z okazji Dnia Dziecka wszystkie książki dla dzieci objęte będą tego dnia 15% rabatem.

Natomiast w sobotę, 2 czerwca, o godz. 14.00 zagości w ksiegarni Bohdan Butenko, mistrz współczesnej ilustracji, autor komiksów o Gapiszonie oraz Guciu i Cezarze. Będzie można otrzymać autograf artysty.
(o-wit)
28.05.2007


 
GLORIA ARTIS DLA TWÓRCÓW KOMIKSU

W dniu 31 maja br. o godz. 11.00 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odznaczy medalem Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis" (w uznaniu zasług w dziedzinie twórczości dla dzieci) trzech mistrzów komiksu polskiego: Tadeusza Baranowskiego, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Janusza Christę.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się AQQ, początkowo odzanaczenie miał dostać tylko twórca Tytusa, jednak po dyskusji postanowiono rozszerzyć listę odznaczonych jeszcze o dwóch wybitnych twórców.
(ks, wit)27.05.2007
 
SZTUKA W SŁUŻBIE PATRIOTYZMU

Pod takim tytułem na stronie internetowej tygodnika ,,Polityka" pojawił się tekst autorstwa Agaty Pyzik analizujący występowanie tematów historycznych w różnych dziedzinach sztuki, m. in. w komiksie. Pyzik stwierdza, że znacznie zwiększyło się zainteresowanie twórców polskimi tematami historycznymi, także za sprawą działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wspiera takie inicjatywy artystyczne programami operacyjnymi, m. in. programem ,,Patriotyzm Jutra". Autorka przywołuje w tym kontekście dwa albumy Zin Zin Press: ,,1956: Poznański Czerwiec" oraz ,,1981: Kopalnia Wujek". Śladów ,,lokaknego, intymnego i subtelnego" patriotyzmu autorka doszukuje sie tez w komiksach ,,Esencja" i ,,Romantyzm". Pełen tekst tutaj (wit)
 
GLORIA ARTIS DLA TWÓRCÓW KOMIKSU

Jak nieoficjalnie dowiedziało się AQQ, 31 maja br minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczy w Warszawie medale "Gloria Artis" artystom komiksowym: Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, Tadeuszowi Baranowskiemu i Januszowi Chriście. Początkowo odzanaczenie miał dostać tylko twórca Tytusa, jednak po dyskusji postanowiono rozszerzyć listę odznaczonych jeszcze o dwóch wybitnych twórców. (wit)26.05.2007

INTERKOMIX I KORAKI

W sobotę 19 maja w klubie ,,Regeneracja” w Warszawie, ul. Puławska 61, zagościli na kolejnej imprezie z cyklu ,,Interkomix” przedstawiciele polskiego światka komiksu. W gorącej, majówkowej atmosferze dyskutowano o najnowszych wydarzeniach w dziedzinie komiksu. Gościem specjalnym ,,Interkomiksu” był Henryk Jerzy Chmielewski, znany powszechnie jako Papcio Chmiel, który w doskonałej formie i humorze zjawił się o godz. 15.00.

Więcej tutaj08.05.2007


 
KOMIKSOWY LEKSYKON

Właśnie ukazała się najnowsza książka Adama Ruska "Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych". Jest ona propozycją wyjątkową i niezwykle cenną na polskim rynku wydawniczym. To jedyny, jak dotąd, przewodnik po całej polskiej twórczości komiksowej od jej zarania po współczesność (1859-2005). Rejestruje 143 hasła dające panoramiczny obraz tej twórczości. Mamy tu omówienie utworów, które powstały w Polsce, ale także tych, które były przeznaczone dla Polonii i drukowane za granicą. Publikacja jest najbardziej kompletnym źródłem informacji zarówno dla badaczy kultury popularnej w Polsce, jak i dla zbieraczy komiksów. Zawiera interesujące informacje o autorach, bohaterach, okolicznościach powstania komiksu, recepcji krytycznej itp., uwzględniając całą dotychczasową historię gatunku w Polsce. Zdecydowanym walorem książki jest wzbogacenie jej o duży wybór ciekawych
(często unikatowych) ilustracji.

Adam Rusek jest pracownikiem Biblioteki Narodowej w Warszawie, badaczem polskiego komiksu, autorem wielu tekstów z tej dziedziny oraz wydanej w 2001 roku książki ,,Tarzan, Matołek i inni: Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939".

Adam Rusek
Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych
- ISBN: 978-83-7009-423-2
- Wydanie: 2007
- cena: 35 zł
- 264 strony
- okładka miękka


Więcej informacji (wit)27.04.2007


 
WYDAWNICTWA NIEZALEŻNE NA POZNAŃSKIM ROZBRACIE

Od 1 do 3 maja br. w Poznaniu, skłot "Rozbrat", ul. Pułaskiego 21a, od godz. 16.00 trwać będzie kiermasz wydawnictw niezależnych, który towarzyszy szeroko zakrojonym imprezom planowanym w Poznaniu w tych dniach. Po atrakcyjnych cenach będzie mozna nabyć m. in. komiksy Zin Zin Press (seria o Likwidatorze i inne). Szczegółowy program imprez tutaj. (wit)22.04.2007


 
POLSKA ,,ARKA" W CANNES

Krótkometrażowy animowany film fantastyczny ,,Arka" Grzegorza Jonkajtysa (reżyser, producent) oraz Marcina Kobyleckiego (producent) znalazł się wśród filmów zakwalifikowanych do oficjalnej selekcji 60 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Akcja filmu toczy się w świecie zdziesiątkowanym przez zarazę. Resztki zbiorowości ludzkiej w ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od zarazy. Więcej tutaj. (o-wit)18.03.2007

WIELKA PROMOCJA KOMIKSÓW ZIN ZIN PRESS W SKLEPIE GILDII

Od 17 do 31 marca w księgarni internetowej Gildii można zakupić po niebywale atrakcyjnych cenach 8 tytułów komiksowych Zin Zin Press w systemie - kup 2 albumy zapłać za 1. W promocji dostępne są następujące komiksy:
,,Achtung Zelig! Druga wojna”, ,,1956: Poznański Czerwiec” (wersja w miękkiej i twardej oprawie), ,,Solidarność-25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności”, ,,Doktor Bryan”, ,,3 Przygody Sherlocka Bombla”, ,,Likwidator: Autozdrada” i ,,Tygrysek”. Są to w większości końcówki nakładów tych tytułów. Szczegóły tutaj. (wit)KONKURS NA KOMIKS ZWIĄZANY Z POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM

Do 30 kwietnia 2007 r. można przesyłać komiksy na konkurs ogłoszony przez komitet obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ich tematem mają być dzieje i bohaterowie Wielkopolski z przełomu XIX i XX wieku budujący podwaliny pod niepodległość Polski. Szczegóły i regulamin konkursu tutaj. (wit)02.03.2007

WIELKA PROMOCJA KOMIKSÓW ZIN ZIN PRESS W MERLINIE

Od 2 do 9 marca w księgarni internetowej Merlin.pl można zakupić po niebywale atrakcyjnych cenach 9 tytułów albumów komiksowych Zin Zin Press. Ceny na wybrane komiksy są obniżone od 30 do 60 %. Za tak niskie, jak nigdy dotąd, kwoty można zakupić następujące tytuły:
"Achtung Zelig! Druga wojna" (20 zł), "1956: Poznański Czerwiec" (wersja w miękkiej oprawie za 8 zł, w twardej – za 13,50 zł), "Solidarność-25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi" (11,50 zł), "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności" (6,50 zł), "Doktor Bryan" (5 zł), "3 Przygody Sherlocka Bombla" (5 zł), "Likwidator: Autozdrada" (13,50 zł) i "Tygrysek" (6,50 zł). W większości są to końcówki nakładów tych tytułów.
(wit)

Szczegóły tutaj oraz tutaj.23.02.2007

FUNNY HI-TECH IN ART - KONKURS PRESTIGIO

Firma Prestigio, jedno z najdynamiczniej rozwijających się międzynarodowych przedsiębiorstw działających w obszarze technik mobilnych i odwzorowywania obrazu, w 2007 roku zorganizuje szereg artystycznych konkursów.
Wszystkie z zaplanowanych konkursów dotyczące takich dziedzin twórczości jak fotografia, graficzne projekty tapet komputerowych oraz karykatura nawiązywać będą do przewodniego hasła firmy - "The Art of Hi-Tech".
Pierwszy z serii tegorocznych konkursów, zatytułowany: "Funny Hi-Tech in Art", dotyczy grafiki komiksowej i trwać będzie od 19 lutego do 26 marca 2007 roku.


Więcej tutaj22.02.2007


 

O KOMIKSACH W BYDGOSZCZY - FOTORELACJA

Kilkudziesięciu fanów komiksu wzięło udział w spotkaniu z twórcami komiksowymi w Bydgoszczy, które odbyło się w środę, 21 lutego w klubie "Węgliszek". Przez prawie dwie godziny zaproszeni goście opowiadali o historii bydgoskiego komiksu, zdradzili wiele szczegółów na temat warsztatu pracy, a także opowiadali mnóstwo anegdot i ciekawostek z życia twórców.

Więcej tutaj
19.02.2007


 

O KOMIKSACH W BYDGOSZCZY

W środę 21 lutego o godzinie 18.00 w bydgoskim klubie "Węgliszek" (przy Starym Rynku) rozpocznie się spotkanie z bydgoskimi twórcami komiksowymi. Pretekstem do jego zorganizowania stało się wydanie komiksu "1981: Kopalnia Wujek", jednak podczas spotkania będzie też mowa o wcześniejszych dokonaniach bydgoskiego środowiska.
Podczas spotkania zostanie także zapowiedziana wystawa prac bydgoskich twórców komiksowych, która odbędzie się w czerwcu tego roku pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.

W spotkaniu udział wezmą między innymi: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Jacek Przybylski, Maciej Jasiński, Andrzej Nowakowski. Spotkanie poprowadzi Łukasz Chmielewski.

Więcej o autorach tutaj
09.02.2007


 

"SUKCES" O SUKCESIE KOMIKSÓW HISTORYCZNYCH

W najnowszym numerze (luty 2007) miesięcznika "Sukces" opublikowany został tekst "Rzeczpospolita komiksowa" pióra Marcina Kotowskiego opisujący fenomen pojawienia się i sukcesu komiksów historycznych na rynku polskim. "Jest ich garstka - pisze dziennikarz - a dokonali rzeczy niemożliwej. Zainteresowali młode pokolenie Polaków historią ich własnego kraju". Autor artykułu omawia najważniejsze i najbardziej poczytne tytuły powstałe w ostatnich kilku latach - cztery komiksy wydane przez Zin Zin Press ("Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności", "1956: Poznański Czerwiec" i "1981: Kopalnia Wujek") oraz "Westerplatte: Załoga śmierci" (Milton Media). więcej
04.02.2007

O KOMIKSACH W "REGALE" TVP1

Najbliższy odcinek programu "Regał" (poniedziałek, 5 lutego, godz. 22.45, TVP1) będzie poświęcony komiksom. Gośćmi prowadzącej wydanie Marty Sawickiej będą: Jerzy Szyłak i Kamil Śmiałkowski. Wśród omawianych tytułów znajdą się też albumy opublikowane przez Zin Zin Press. (wit)
01.02.2007

 

KOMIKS O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM W DZIENNIKU

"Historia skazana na sukces" to tytuł artykułu Tomasza Adamczyka w dzisiejszym (1 lutego 2007 r.) wydaniu "Dziennika". Autor opisuje losy powstającego właśnie kolejnego projektu komiksu historycznego wydawnictwa Zin Zin Press, który jest przygotowywany na 90-tą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przypadającą w grudniu 2008 r. Twórcami projektu są Witold Tkaczyk - wydawca i autor scenariusza oraz Wojciech Nawrot - absolwent poznańskiej ASP, odpowiedzialny za stronę graficzną. "Dziennik" publikuje kilka ich wypowiedzi, które dotyczą zaawansowania prac i doboru konwencji graficznej. Album ma liczyć co najmniej 100 stron i będzie najobszerniejszym z dotąd wydanych komiksów Zin Zin Press. Rysownik łączy techniki szkicu ołówkowego i akwareli z archiwalnymi fotografiami. Plansze będą miały kolor sepii. Do tej pory powstało kilka pierwszych stron komiksu opisujących walki o podpoznańskie lotnisko Ławica w styczniu 1919 r. (o-wit)
31.01.2007

ANKARA CARTOON COMPETITION 2007 (ang.)

do 15 lutego można nadsyłać prace na konkurs na cartoon w Ankarze (Turcja). Pełen regulamin konkursu w języku angielskim tutaj.
23.01.2007
 

PROMOCJA ALBUMÓW O KOPALNI WUJEK I POZNAŃSKIM CZERWCU 1956

Najnowsze albumy historyczne Zin Zin Press: "1981: Kopalnia Wujek" i "1956: Poznański Czerwiec" można teraz nabyć poprzez zamówienie internetowe po bardzo atrakcyjnych cenach i z wysyłką gratis.


Szczegóły tutaj 

KOMIKSOWY PAKIET HISTORYCZNY NA NOWY ROK

Zaraz po Nowym Roku do sprzedaży trafi "Komiksowy Pakiet Historyczny". Jest to pakiet 3 albumów komiksowych Zin Zin Press opatrzony osobną okładką formatu A3 w kolorze czerwonym. Zestaw składa się z komiksów: "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności" i "1956: Poznański Czerwiec" (w miękkiej oprawie). Razem blisko 200 stron rysunków, fotografii i tekstów opisujących najnowszą historię Polski w cenie 39,90 zł, czyli o 14,80 zł mniej niż gdyby kupować te tytuły osobno. Pakiet można też zamówić jeszcze taniej drogą internetową.


Szczegóły tutaj
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

2009 2008 2007 2005-2006 2003-2004