powrót do aktualności

29.12.2008

 

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE Z KOMIKSEM I BEZ

27 grudnia odbyły się w Poznaniu ogólnopolskie obchody 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym dniu Telewizja Polska zaprezentowała blok materiałów poświeconych temu wydarzeniu, a wśród nich także wypowiedzi autorów komiksu ,,Powstanie Wielkopolskie - Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919". Sam film dokumentalny opisujący kolejne etapy realizacji komiksu wyemitowała ponownie tego dnia TVP3.

Więcej tutaj
28.12.2008

 

GAETANO LIBERATORE: "BYŁEM BUNTOWNIKIEM"

Gaetano Liberatore, znany także jako Tanino Liberatore, włoski rysownik, współtwórca (wraz ze Stefano Tamburinim) kultowej postaci RanXeroxa był jednym z gości ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Zamieszczamy krótki zapis spotkania z tym artystą, który przygotował dla nas Tomasz Nowak.

Więcej tutaj
21.12.2008 

WYBRANO NAJLEPSZE PRACE W KONKURSIE NA KOMIKS EKONOMICZNY

W czwartek 18 grudnia br. odbyła się uroczysta gala na zakończenie konkursu na komiks, zorganizowanego przez fundację FOR. Grand Prix konkursu i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych otrzymali bracia Marcin i Przemysław Surma. W jury zasiedli m. in. prof. Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady Fundacji FOR, Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Michał Ogórek, Marek Raczkowski. Celem konkursu było wyłonienie prac, które pomogą fundacji FOR w obalaniu mitów ekonomicznych. Nagrodzone i wybrane komiksy, w formie wystawy, będą mogli zobaczyć uczniowie i studenci w całej Polsce.

Więcej tutaj
02.12.2008

 

SZÓSTA "DEKADA W KADRACH" - KOMIKS PO ROKU 2000

4 grudnia (czwartek) o godz. 16.00 w poznańskim EMPIK-u Megastore (ul. Ratajczaka 44, Plac Wolności), w ramach cyklu spotkań "Dekady w kadrach" gościem specjalnym będzie Krzysztof Skrzypczyk - socjolog kultury, historyk sztuki, komiksolog; pomysłodawca i organizator Sympozjów Komiksologicznych, które od 2001 r. odbywają się corocznie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi; pracownik Ministerstwa Kultury w Warszawie. Tematem wykładu będzie sytuacja komiksu w Polsce po roku 2000.

Spotkanie poprowadzi Michał Słomka, koordynator projektu Centrala Central Europe Comics Art., prezentującego potencjał komiksowy tej części świata. Więcej informacji o cyklu "Dekady w kadrach" na stronie Centrali: http://centrala.org.pl/. (ms-wit)
18.11.2008

 

ŻYWA LEGENDA KOMIKSU W POLSCE - Z MOEBIUSEM ROZMAWIA TOMASZ NOWAK

O tym, że Moebius, klasyk sztuki komiksu, odwiedzi XIX Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, wiadomo było dawno. Wszyscy zastanawiali się czy jego gwiazda przyćmi inne – Milo Manarę i Grzegorza Rosińskiego? Jaki będzie człowiek, o trzech równorzędnych artystycznych obliczach, któremu pokolenia czytelników i artystów wyznają od dekad swe uwielbienie, a dorobek twórczy budzi uznanie wśród wszystkich, którzy mają odwagę sztukę popularną traktować po prostu – jak sztukę? Rzeczywistość okazała się zaskoczeniem. Niezwykle miłym – na salę wszedł skromny, starszy pan, który spotkanie rozpoczął od podziękowania:
- Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie. Moja żona powiedziała mi, że jest tu wielu wspaniałych twórców i ja nie jestem pępkiem świata. Ale dzięki państwu znów czuję się jak gwiazda.

Więcej
17.11.2008

 

TWÓRCY KOMIKSU O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM W RADIO MERKURY

W porannym programie poznańskiego Radia Merkury nadanym 17 listopada wystąpili autorzy komiksu o Powstaniu Wielkopolskim. Rysownik Wojciech Nawrot i scenarzysta oraz autor pomysłu Witold Tkaczyk opowiedzieli o kulisach powstawania albumu komiksowego "Powstanie Wielkopolskie - mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919", który ukazał się na początku tego roku, a został zrealizowany na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz. Rozmowę prowadziła Kalina Olejniczak . (wit)
12.11.2008
 

TWÓRCY KOMIKSU O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM W WIADOMOŚCIACH TVP 1

Główne wydanie telewizyjnch "Wiadomości" (TVP1) z 11 listopada poświęcone było w całości 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W materiale nadanym z Poznania pokazano komiks o Powstaniu Wielkopolskim oraz przedstawiono wypowiedzi jego twórców: rysownika Wojciecha Nawrota i scenarzystów Floriana Fiedlera i Witolda Tkaczyka. Album komiksowy "Powstanie Wielkopolskie - mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919" ukazał się na początku tego roku, a został zrealizowany na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz. Współtwórcą rysunków do tej publikacji jest Jacek Michalski. "Wiadomości" pokazały nigdzie dotąd nie publikowane rysunki, szkice i oryginalne plansze robocze powstałe do tego komiksu. Materiał zrealizował Paweł Gadomski przy wsparciu ekipy poznańskiego ośrodka TVP. (wit)
05.11.2008 

POLSKI KOMIKS HISTORYCZNY ZAGOŚCI WE WROCŁAWIU

6 i 7 listopada br. w Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu będzie można aktywnie zapoznać się z krajowymi komiksami traktującymi o historii Polski. Okazją ku temu stała się 90-ta rocznica odzyskania przez Polske niepodległości. W programie imprezy znajduje się m.in. otwarcie wystawy, prezentacja multimedialna i wykład, połączone z dyskusją oraz warsztaty komiksowe.
Pretekstem do zaprezentowania tego tematu jest powstała w ubiegłym roku na zlecenie Narodowego Centrum Komiksu i zrealizowana przez Zin Zin Press przy współpracy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu antologia "11/11=Niepodległość", któremu to przedsięwzięciu towarzyszyły liczne działania promowania polskiej kultury i historii (m.in powstała strona internetowa, odbyła się uroczysta premiera antologii, wydano też publikacje towarzyszące głównemu albumowi). (wit)

Więcej szczegółów tutaj
03.11.2008 

ALOIS NEBEL WYSTAWIONY W BIAŁYMSTOKU

29 października 2008 w klubie FAMA w Białymstoku odbyła się po raz drugi impreza "Srdečné pozdravy z Česka!" promująca czeską kulturę - komiks, film muzykę. W ramach tego kulturalnego przedsięwzięcia pokazano wystawę poświęconą komiksowej trylogii "Alois Nebel" zatytułowaną "Moje życie". To już kolejna odsłona tej wystawy, która od prawie dwóch lat krąży po Polsce, a której promotorem jest Michał Słomka z Centrali, jednocześnie autor przekładu tej znakomitej powieści graficznej wydanej po polsku przez Zin Zin Press w latach 2007-2008.
Białostocką imprezę zorganizował DKF "GAG" działający przy Białostockim Ośrodku Kultury. (o- wit)

Zobacz plakat imprezy
30.10.2008

POWSTAJE PIERWSZA W POLSCE KOLEKCJA KOMIKSÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu tworzy pierwszą w Polsce systematycznie gromadzoną kolekcję komiksów. Tytuły, przede wszystkim polskie, ale i ważniejsze zagraniczne, są gromadzone według zasad przygotowanych przez zespół bibliotekarzy. Komiksy oraz literatura naukowa dotycząca tej coraz intensywniej rozwijającej się dziedziny kultury są opracowywane i udostępniane czytelnikom biblioteki. Kolekcja dostępna będzie wyłącznie na miejscu (Czytelnia Zbiorów Specjalnych).

Więcej
23.10.2008
 

PAROWSKI O KOMIKSIE LAT 80-TYCH
Kolejne spotkanie z cyklu "Dekady w kadrach" odbędzie się w czwartek, 23 października o godz. 16:00 w EMPiK MEGASTORE na Placu Wolności w Poznaniu. Gościem jest Maciej Parowski, wieloletni redaktor magazynów "Fantastyka" i "Nowa Fantastyka", pełniący w latach 1992-2003 funkcje redaktora naczelnego, aktualnie prowadzący kwartalnik "Czas fantastyki". Scenarzysta (m. in, Funky Koval, Wiedźmin, Naród wybrany, Planeta Robotów) i promotor komiksu, autor książki krytycznej "Czas fantastyki".
Tematem spotkania są lata osiemdziesiąte w polskiej komiksografii. Spotkanie odbywa się w ramach Festival MadeInPoznań 2.0.
Poprzednie spotkanie dotyczyło polskiego komiksu powojennego, o którym opowiadał Adam Rusek z Biblioteki Narodowej. Następne dotyczyć będzie lat dziewięćdziesiątych, a opowie o nich Witold Tkaczyk, redaktor i wydawca AQQ.
(Centrala, wit)
15.10.2008
 

POWSTAJE FILM O REALIZACJI KOMIKSU O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM
11 października zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o realizacji komiksu "Powstanie Wielkopolskie - Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919". Film powstaje na zlecenie poznańskiego ośrodka TVP i będzie dokładnie opisywał poszczególne etapy powstawania komiksu oraz odniesienia fabuły i rysunków tam zawartych do realnych miejsc i zdarzeń.

Więcej...
02.10.2008
 

ZIN ZIN PRESS NA MFK W ŁODZI

Wydawnictwo Zin Zin Press zaprasza na kilka spotkań w trakcie XIX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi związanych z opublikowanymi albumami. Szczegóły po kliknięciu tutaj. (wit)

więcej
22.09.2008
Patronat medialny:

 

"ANNA CHCE SKOCZYĆ" - PIERWSZE PLANSZE I PREMIERA

Prezentujemy kilka pierwszych plansz z komiksu "Anna chce skoczyć" czeskiej autorki Lucie Lomovej, który na przełomie września i października ukaże się nakładem Zin Zin Press i CENTRALI. Historia zawarta w tym albumie odwołuje się do wydarzeń sprzed 40 lat związanych z Praską Wiosną 1968 roku.

Oficjalna premiera komiksu będzie miała miejsce o godz. 11.15 w niedzielę, 5 października w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18), podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu.

Przekładu komiksu dokonał Michał Słomka. Patronami medialnymi publikacji są:
Aleja Komiksu, Gildia.pl, Radio TOK FM, TVP Kultura oraz Zeszyty Komiksowe.(wit)

Pełne dane komiksu tutaj
08.09.2008


 

PRASKA WIOSNA 1968 W KOMIKSIE

Na przełomie września i października nakładem Zin Zin Press i CENTRALI ukaże się komiks czeskiej autorki Lucie Lomovej "Anna chce skoczyć". To historia wpleciona w wydarzenia sprzed 40 lat związane z Praską Wiosną 1968 roku, emigracją polityczną oraz współczesnymi realiami Czech. Główne wątki fabularne opowieści skupiają się na losach rozdzielonych wskutek tragicznych zakrętów historii sióstr. Nie brak w komiksie widoków dawnej i współczesnej Pragi, są też interesujące wątki sensacyjne i obyczajowe. Na kartach opowieści pojawia się sam Vaclav Havel.

" Anna chce skoczyć" to kolejny, po trylogii "Alois Nebel", komiks w cyklu "Biblioteka Centrali". Seria prezentuje najciekawsze komiksy współczesnych autorów z krajów Europy środkowej. Lucie Lomová gościła już w Polsce w ramach projektu komiksowego CENTRALA- Central Europe Comics Art, a nie jest wykluczone, że pojawi się ponownie jesienią, by promować swoje dzieło. Jak dotąd komiks "Anna chce skoczyć" ukazał się we Francji i w Czechach.

Praska Wiosna to barwny i tragicznie przerwany proces liberalizacji komunistycznej Czechosłowacji w 1968 roku. Równo 40 lat temu partia komunistyczna pod przewodnictwem Alexandra Dubčeka (1921 - 1992) dokonała bardzo krytycznej oceny swoich powojennych rządów, zgodziła się na zniesienie cenzury i zapowiedziała reformy gospodarcze i polityczne (m. in. wolne wybory, wprowadzenie systemu wielopartyjnego). Przeciwne tym wydarzeniom władze ZSRR zdecydowały o zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego. Agresji dokonano z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, a uczestniczyły w niej obok Armii Czerwonej także siły zbrojne NDR, Bułgarii, Węgier i Polski (ministrem obrony narodowej był wtedy gen. Wojciech Jaruzelski). Zginęło około 200 osób. Efektem inwazji było odwrócenie wszelkich reform, czystki w partii i wojsku, prześladowania, emigracja wielu obywateli Czechosłowacji.
(wit)
10.07.2008


 

ZWIERCIADŁO O KOBIETACH, KTÓRE TWORZĄ KOMIKSY

Lipcowy numer "Zwierciadła" zawiera tekst Dominiki Makówki przedstawiający kobiety tworzące komiksy. Przekrojowy materiał podaje najważniejsze fakty z artystycznych biografii twórczyń komiksu na przestrzeni ostatnich 40 lat oraz skupia się na przedstawieniu kilku współczesnych polskich autorek komiksowych - m. in. Agaty Endo Nowickiej, Aleksandry Spanowicz, Jolanty Saneckiej i Sylwii Resteckiej. (wit)
 

Organizator:

Sponsor:Patronat medialny:

 

BALCEROWICZ MUSI... DOSTAĆ KOMIKS!Fundacja FOR założona przez Leszka Balcerowicza ogłasza konkurs na komiks o tematyce ekonomicznej. Konkursi jest otwarty dla wszystkich. Prace konkursowe powinny być związane z jednym z siedmiu podanych tematów: inflacja, oszczędzanie i inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia oraz płatne/bezpłatne studia wyższe. Powinny mieć nie więcej niż 8 stron A4, przy czym liczba obrazków na każdej stronie może być dowolna.
Odpowiednio podpisane prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 10 października 2008 na adres: Fundacja FOR, ul. Stępińska 13, 00-739 Warszawa (liczy się data stempla pocztowego). Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną pracę konkursową.
W jury konkursu zasiadają: Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady Fundacji FOR oraz znani satyrycy i rysownicy: Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki – twórcy Jeża Jerzego, Michał Ogórek, Marek Raczkowski i Antoni Rodowicz. W konkursie przyznane będą trzy główne nagrody w wysokości 5, 3 i 2 tys. złotych oraz siedem wyróżnień po 1 tysiąc złotych w każdej kategorii tematycznej. Organizatorzy przewidują również możliwość zamieszczenia najlepszych prac w osobnej publikacji książkowej.

Zobacz pełną informację i regulamin konkursu.

Więcej informacji o konkursie oraz pełny regulamin konkursu dostępne są na stronach www.for.org.pl oraz wyborcza.pl/komiksekonomiczny.
Sponsorem nagród jest bank BZWBK.
Patroni medialni konkursu: Gazeta Wyborcza, tygodnik Przekrój, TVN24, radio TOK FM i portal Gildia.pl
03.06.2008

GŁOŚNO O POWIEŚCI GRAFICZNEJ

29 maja w "Głośnej Samotności" w Poznaniu odbyło się spotkanie poświęcone powieści graficznej. Zorganizowało je pismo PRO ARTE, a udział w dyskusji wzięli: Sebastian Frąckiewicz, dziennikarz publikujący m.in. na łamach "Przekroju", który opisał pojęcie "powieść graficzna" i przytoczył przykłady dzieł odpowiadających temu - fakt, że dość nieostremu - pojęciu, Filip Bąk prowadzący audycję o komiksie "Prosto z kadru" w studenckim radiu "Afera" w Poznaniu oraz Witold Tkaczyk z wydawnictwa Zin Zin Press.

Więcej
15.05.2008


 

ALOIS NEBEL OŻYŁ NA DUŻYM EKRANIE

Podczas 10. Przeglądu Filmowego ,,Kino na granicy", który zakończył się 4 maja w Cieszynie/Czeskim Cieszynie, po raz pierwszy zaprezentowano fragment filmu realizowanego na podstawie trylogii komiksowej ,,Alois Nebel". W Galerii Szara przy licznym udziale publiczności (przybyło ok. 150 osób), twórców i wydawców komiksu, reżysera filmu, tłumacza i wydawcy wersji polskiej (Zin Zin Press), można było obejrzeć krótki, już zrealizowany fragment filmu, a także porównać jego graficzne opracowanie z analogicznymi fragmentami nakręconymi w realnych plenerach z udziałem aktorów. Technika opracowania filmu, tzw. rotoskopia (którą Richard Lenklater zrealizował ekranizację powieści Philipa K. Dicka "Przez ciemne zwierciadło"), polega bowiem na opracowaniu rysunkowym filmowych klatek zrealizowanych w realnych plenerach i wnętrzach. Sposób tego graficznego opracowania jest zbieżny, lecz nie identyczny, z zaprezentowanym na kartach komiksu.

Więcej
30.04.2008
 

FILMOWY ALOIS NEBEL NA FESTIWALU W CIESZYNIE

W piątek, 2 maja o godz. 21.00 w Galerii Szara (Cieszyn, ul. Srebrna 1) na 10. Przeglądzie Filmowym ,,Kino na granicy" w Cieszynie/Czeskim Cieszynie, odbędzie się spotkanie z autorami komiksu i scenariusza do filmu "Alois Nebel" - Jaroslavem Rudiśem i Jaromirem 99 oraz wernisaż wystawy poświęconej tytułowemu bohaterowi tej graficznej powieści. Zostaną też pokazane pierwsze fragmenty realizowanej własnie w Czechach adaptacji filmowej trylogii o Neblu.

Produkcji filmu podjął się Pavel Strand, współtwórca głośnego "Szczęścia" Bohdana Slamy oraz "Roku diabła" Petra Zelenki.
Budżet produkcji określono na 40 milionów koron. Prawie połowa tej kwoty, 15 mln koron, pochodzić będzie ze środków Czeskiego Funduszu Filmowego.

Reżyserem "Aloisa Nebela" będzie debiutujący za kamerą Tomas Lunak. Scenariusz stworzyli autorzy komiksu, czyli pisarz Jaroslav Rudis i rysownik Jaromir 99. W roli tytułowej wystąpi Miroslav Krobot.

Więcej
29.04.2008

 

ZIN ZIN PRESS WE WROCŁAWSKIEJ MEDIATECE

Po raz kolejny we wrocławskiej Mediatece odbył się Festiwal Narracji Obrazkowej ALIAS 2008. 25 kwietnia zaprezentowało się na nim m. in. wydawnictwo Zin Zin Press. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim komiksów czeskich, zwłaszacza ukończonej w marcu br. trylogii "Alois Nebel", a także planów wydawniczych Zin Zin Press w serii Biblioteka Centrali ("Anna chce skoczyć" i ,,Pozdrowienia z Serbii"). Dyskusja z publicznością dotyczyła nie tylko tematów komiksowych, ale również próby określenia wspólnych i różnych cech społeczności polskiej i czeskiej, obserwowanych także na kartach komiksów.
Publiczność miała też okazję spotkać się z Szymonem Holcmanem z Kultury Gniewu i Przemysławem Truścińskim - grafikiem, także twórcą komiksów (spiotkanie było bardzo krótkie, ze względu na znaczne opóźnienie pociągu z Warszawy), z Pawłem Timofiejukiem z wydawnictwa Timof i Cisi Wspólnicy, z Tomaszem Leśniakiem - współtwórcą Jeża Jerzego. Największym powodzeniem cieszyło się spotkanie z twórcami filmów animowanych z serii "Włatcy Móch". W American Corner swoje komiksy zaprezentował Daniel Grzeszkiewicz.

Podczas festiwalu ogłoszono konkurs na komiks "Medi@Adventure". Prace można nadsyłać do 16 czerwca 2008 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a dla laureata pierwszego miejsca publikacja w wydawnictwie komiksowym. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są do pobrania na stronie fotorelacja z imprezy tutaj
 

KOMIKSOWO I HISTORYCZNIE W GNIEŹNIE

23 kwietnia w przestronnych wnętrzach Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta została wystawa "Polski Komiks Historyczny". Zorganizował ją Michał Słomka z Centrali (Central Europe Comics Art) przy współpracy Witolda Tkaczyka z Zin Zin Press. Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt plansz z takich komiksów jak: "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi", "1956: Poznański Czerwiec", "1982: Kopalnia Wujek", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności" (wyd. Zin Zin Press), "Westerplatte. Załoga śmierci" (wyd. Milton Media) i "Stan" (wyd. Edipresse/Przekrój).
Od rana trwały warsztaty komiksowe "W komiksowych chmurach", w których uczestniczyły dzieci - zarówno w wieku przedszkolnym, jak i z klas szkoły podstawowej. W efekcie powstało kilkadziesiąt niezwykłych plansz komiksowych. Warsztaty prowadzili Anna Suska i Michał Słomka.
Po południu o sposobach tworzenia i wydawania komiksów historycznych opowiadali: Michał Słomka z Centrali, Wojciech Birek, tłumacz, twórca i znawca komiksów oraz Witold Tkaczyk z Zin Zin Press.
Więcej o imprezie.
(wit)
17.04.2008
 

 

 

 

 

 

WYSTAWA KOMIKSÓW HISTORYCZNYCH W MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO W GNIEŹNIE

Wystawa plansz wybranych z polskich współczesnych komiksów historycznych zostanie uroczyście otwarta 23 kwietnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawę "Polski Komiks Historyczny" zorganizował Michał Słomka z Centrali (Central Europe Comics Art) przy współpracy Witolda Tkaczyka z Zin Zin Press. Wraz z Wojtkiem Birkiem, tłumaczem, twórcą i znawcą komiksów, wystąpią oni z wykaładami towarzyszącymi wrenisażowi wystawy. Całe przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na użyteczność literatury graficznej o tematyce historycznej jako nowego źródła historycznego i pobudzić środowisko naukowe do refleksji nad różnymi formami świadectw o przeszłości.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będą warsztaty komiksowe dla dzieci "W komiksowych chmurach".
W godzinach trwania imprezy (8.00 - 16.00) można będzie zakupić komiksy wydane przez Zin Zin Press.
Jako wydarzenie towarzyszące wystawie 18 kwietnia o godz. 16.00 odbędzie się w EMPiK-u Megastore w Poznaniu (ul. Ratajczaka 44) spotkanie z Jackiem Frąsiem, twórcą komiksów.
Więcej szczegółów tutaj.
(wit)
10.04.2008
 

 

 

 

 

 

HISTORYCZNA MAKIETA PACYFIKACJI KOPALNI WUJEK

Jak podają serwisy prasowe NSZZ "Solidarność" ukończono właśnie prace nad makietą pacyfikacji kopalni "Wujek". Prace nad nią trwały pół roku. Warszawscy modelarze pod kierunkiem Jana Nałęcza odwzorowali niezwykle szczegółowo wszystkie detale wydarzeń z 16 grudnia 1981 r. w skali 1:100. Na makiecie odtworzono nie tylko kopalniane budynki, wojskowe i milicyjne pojazdy, górników, ich rodziny czy zomowców. Widać też ślady opon i gąsienic na śniegu, strumień z armatki wodnej, strajkowe flagi i przedmioty, z których zbudowano górnicze barykady, a nawet opary gazu łzawiącego. Diorama wiernie oddaje układ poszczególnych budynków, można rozpoznać nie tylko kopalnianą bramę czy budynek dyrekcji, ale i kiosk z gazetami czy punkt opatrunkowy. Nad wszystkim "krąży" śmigłowiec.
Makieta tymczasowo przechowywana jest przez warszawskich modelarzy. Docelowo stanie się jednym z głównych eksponatów mini-muzeum pacyfikacji, które w drugiej połowie roku powinno zostać oddane do użytku w Katowicach. Więcej informacji
Zdjęcia makiety można oglądać na internetowej stronie Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności".
(wit)
09.04.2008
 

 

 

 

 

 

ZIN ZIN PRESS NA PYRKONIE ZAPOWIADA ANNĘ I ZOGRAFA

Podczas Poznańskiego Konwentu Fantastyki PYRKON 2008 odbyło się spotkanie z wydawcami komiksów: Hanami, Sutoris i Zin Zin Press. Miało ono miejsce 29 marca br., a prowadził je Filip Bąk, dziennikarz Radia Afera, prowadzący cotygodniową audycję "Prosto z kadru". Wydawcy opowiadali o swych ostatnich premierach, ujawnili plany na przyszłość i odpowiadali na pytania słuchaczy. Witold Tkaczyk z Zin Zin Press zapowiedział wydanie dwóch tytułów w ramach "Biblioteki Centrali". Będą to "Anna chce skoczyć" autorstwa czeskiej artystki Lucie Lomovej oraz "Pozdrowienia z Serbii" Aleksandra Zografa. (wit)
08.04.2008
 

 

 

 

 

 

JAROMIR 99 - AUTOR TRYLOGII ALOIS NEBEL - GOŚCIEM WSK

Gościem Warszawskich Spotkań Komiksowych, które odbyły się 15 marca w Centrum Łowicka, był Jaromir 99, współtwórca i rysownik serii "Alois Nebel". Artysta promował ukazanie się ostatniego tomu trylogii zatytułowanego "Złote Góry", opisującej losy niezwykłego kolejarza. Na spotkaniu z czytelnikami, na którym obecni byli też Michał Słomka - tłumacz, pomysłodawca CENTRALI oraz Witold Tkaczyk - wydawca z Zin Zin Press, poruszano tematy dotyczące nie tylko tej serii, ale i nowego dzieła Jaromira 99 - albumu "Bomber". Opowiada on historię kontuzjowanej gwiazdy futbolu, która wraca w rodzinne strony. Jaromir 99 ujawnił też pewne szczegóły dotyczące postępów w pracy nad filmem na podstawie trylogii o Aloisie Nebelu. Produkcja otrzymała dofinansowanie z czeskiego instytutu filmowego. Pierwsze fragmenty filmu zostaną zaprezentowane na początku maja, na festiwalu filmowym w Cieszynie. Zagoszczą tam zarówno autorzy komiksu jak i filmu. Zapis video spotkania z Jaromirem 99 na WSK można obejrzeć na stronie internetowej portalu Gildia.pl (wit)

Zdjęcia: Michał Słomka
14.03.2008
Patronat medialny:

 

ALOIS NEBEL 3: ZŁOTE GÓRY - PREMIERA 15 MARCA NA WSK

Trzeci tom trylogii "Alois Nebel - Złote Góry" autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki) będzie miał swą premierę w sobotę, 15 marca podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych. 0 13.40 w Centrum Łowicka na ul. Łowickiej 21 w Warszawie z czytelnikami spotkają się autor Jaromir 99 oraz oraz tłumacz - Michał Słomka.
Na stoisku Centrum Komiksu będzie można nabyć wszystkie tomy trylogii i uzyskać autograf twórcy.
Cena każdego tomu w księgarniach to 29,90 zł, ale podczas WSK komiksy można będzie nabyć po promocyjnej cenie 25 zł za jeden tom. Patronami medialnymi trylogii są: Aleja Komiksu, Gildia.pl, Przekrój, TOK FM, TVP Kultura i Zeszyty Komiksowe.
Przedstawiamy polską okładkę "Alois Nebel - Złote Góry" i kilka przykładowych plansz.
Pełna informacja o komiksie po kliknięciu tutaj
(wit)
03.03.2008
 

ZIN ZIN PRESS FUNDUJE NAGRODY NA BYDGOSKICH DNIACH KOMIKSU

W dniach 7 - 9 marca odbędą się Bydgoskie Dni Komiksu zorganizowane przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy (ul. Wojska Polskiego 46A). Zin Zin Press ufundował nagrody w postaci albumów komiksowych: "1956: Poznański Czerwiec", "1981: Kopalnia Wujek", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena Wolności", "Eryk - ostatni Szrama 2" oraz "Alois Nebel - Biały Potok", które zostaną wręczone uczestnikom warsztatów komiksowych. Więcej szczegółów dotyczących imprezy można znaleźć na stronie lub dzwoniąc pod nr tel. 052 375 71 22. (wit)
29.02.2008 

AFERA I ZIN ZIN PRESS

26 lutego w poświęconym komiksowi programie Filipa Bąka "Prosto z kadru", emitowanym co wtorek o godz. 17.30 na antenie studenckiego Radia Afera w Poznaniu, gościł Witold Tkaczyk z Zin Zin Press. Tematem półgodzinnej audycji były komiksy historyczne. Wydawca ufundował nagrody w postaci albumów komiksowych: "1956: Poznański Czerwiec", "1981: Kopalnia Wujek", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena Wolności" oraz "Eryk - ostatni Szrama 2".
Za tydzień, 4 marca, Witold Tkaczyk ponownie zagości w audycji, by dokończyć temat i opowiedzieć o swoich planach wydawniczych. Znów będzie można otrzymać komiksy - tym razem obok polskich albumów także tomy z czeskiej trylogii "Alois Nebel", o dość zakręconym kolejarzu. Seria ta powstaje we współpracy z CENTRALĄ (Central Europe Comics Art) w ramach projektu Biblioteka Centrali, w której publikowane są najlepsze współczesne komiksy, głównie autorów z krajów sąsiadujących z Polską. (wit)
04.02.2008


 

PREMIERA KOMIKSU O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM W SWARZĘDZU

23 stycznia w Zespole Szkół nr 1 na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu miała miejsce uroczysta premiera opowieści graficznej (komiksu) "Powstanie Wielkopolskie - Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919".
W obecności władz miasta i gminy Swarzędz, przedstawicieli gmin ościennych, władz województwa, dziennikarzy, młodzieży i mieszkańców Swarzędza zaprezentowano publikację oraz jej autorów, a także pokazano fragmenty komiksu w formie 12 wielkoformatowych (1 x 1,5 m) plansz. Imprezę uświetnił występ muzyczny Piotra Kałużnego, w którego wykonaniu usłyszeć można było jazzowe interpretacje pieśni z okresu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpieniom władz gminy i autorów, które opisywały ideę i sposób powstania publikacji, towarzyszyła prezentacja zdjęć archiwalnych z walk powstańczych w Wielkopolsce w 1918 i 1919 roku.
Publikację przygotowali na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz autorzy: Florian Fiedler, (scenariusz, rys historyczny), Jacek Michalski (rysunki), Wojciech Nawrot (scenariusz i rysunki) i Witold Tkaczyk (scenariusz, redaktor wydania, pomysłodawca).
Kilkutysięczny nakład komiksu trafi za darmo do uczniów swarzędzkich szkół. (wit)

Więcej tutaj
17.01.2008


 

KOMIKS O DRĄGALU PROMUJE OPRACOWANIE IPN-U

17 stycznia o godz. 14.00 w Klubie Hybrydy w Warszawie (ul. Złota 7/9) odbędzie się premiera "Atlasu Polskiego Podziemia Niepodległościowego 1944-1956" wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Towarzyszy jej - jako część materiałów promocyjnych - komiks ,,Drągal" autorstwa Roberta Zaręby (scenariusz) i Artura Chochowskiego (rysunki), opowiadający o jednym z przywódców partyzantki antykomunistycznej po II wojnie światowej działającym na terenie Rzeszowszczyzny. Komiks został pierwotnie opublikowany jako jedna z 11 nowel graficznych w antologii "11/11=Niepodległość", wydanej w ubiegłym roku nakładem Narodowego Centrum Kultury z okazji Święta Niepodległości Polski. Partnerami tego projektu byli MFK w Łodzi i Zin Zin Press. (wit)
16.01.2008 

PREMIERA KOMIKSU O MIESZKAŃCACH SWARZĘDZA W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

23 stycznia, a nie jak wcześniej zapowiadaliśmy 16 stycznia, o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu odbędzie się premiera komiksu ,,Powstanie Wielkopolskie - Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919". Podczas premiery zaprezentowana zostanie wystawa kilkunastu wybranych plansz z komiksu w wielkoformatowych wymiarach 1 x 1,5 metra.
Komiks opowiada o losach ochotników-powstańców z podpoznańskiego Swarzędza. Stworzyli go na zamówienie władz miasta i gminy Swarzędz Florian Fiedler, Jacek Michalski, Wojciech Nawrot i Witold Tkaczyk. Produkcją całości zajął się Zin Zin Press. Komiks uzupełniony jest opracowaniami historycznymi i archiwalnymi zdjęciami. Prezentujemy okładkę i kolejne plansze. (wit)
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

2009 2008 2007 2005-2006 2003-2004