powrót do aktualności

09.12.2011

info   ANIMOWANY TEASER KOMIKSU O STRAJKU W KOPALNI PIAST

Po raz pierwszy w historii Zin Zin Press wydanemu komiksowi towarzyszy kilkuminutowy animowany teaser. Prezentuje on sam komiks i w skrócie opisuje historyczne wydarzenia, jakie rozegrały się 30 lat temu 650 metrów pod ziemią w kopalni ,,Piast" podczas 14-dniowego, najdłuższego w historii, podziemnego strajku. (wit)

Zobacz pierwszy fragment animacji

Więcej informacji tutaj
03.12.2011

info   STRAJK W KOPALNI PIAST NA KOMIKSOWO

Zin Zin Press opublikuje komiks o najdłuższym strajku stanu wojennego. Miał on miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego ,,Piast” w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał 14 dni, od 14 do 28 grudnia 1981 r. Brało w nim udział 2 tys. osób, górników i pracowników innych służb kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców ,,Solidarności”.

Autorami pomysłu scenariusza albumu ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią” są: Maciej Jasiński, Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk. Maciej Jasiński napisał scenariusz, a plansze komiksowe stworzył Jacek Michalski. Okładkę zaprojektował i wykonał Krzysztof Wyrzykowski. Komiks uzupełniony jest częścią dokumentalną zawierającą dokładny opis wydarzeń, kalendarium, biogramy przywódców strajku, zdjęcia.

Album powstał na zamówienie i we współpracy z Kompanią Węglową SA Oddział KWK Piast z okazji 30. rocznicy strajku. Oficjalna premiera komiksu będzie miała miejsce 14 grudnia br. podczas uroczystych obchodów rocznicowych w Bieruniu. Publikacja nie będzie dostępna w wolnej sprzedaży.

Komiksowi towarzyszy krótki film animowany stworzony przez Tomasza Biskupa i Wojciecha Nawrota. (wit)

Zobacz przykładowe plansze tutaj i tutaj
.
29.11.2011

infoinfo   JAROSLAV RUDIŠ Z WIZYTĄ W POLSCE

Autor powieści ,,Grandhotel” (wyd. polskie Good Books)
i scenarzysta ostatnio zekranizowanej w formie animowanej trylogii komiksowej ,,Alois Nebel” (rys. Jaromir 99, wyd. Zin Zin Press) odwiedza w tych dniach Polskę i spotka się z czytelnikami w kilku miastach: Piła (29. XI.), Warszawa (1.XII.), Kraków (2.XII), Wrocław (3.XII.), Łódź (4.XII.). (wit)


Więcej informacji i dokładny terminarz spotkań

14.11.2011

info

  CZECHY POD SPECJALNYM NADZOREM!

Do 20 listopada trwa jeszcze w Poznaniu festiwal "Czechy pod specjalnym nadzorem!". W jego ramach znajdzie się również wystawa „Rzeczywistość społeczna w czeskim komiksie”. Organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy we wtorek (15 listopada) o godz. 19:00 – Klub Kisielice, ul. Taczaka 20. (wit)

Pełen program festiwalu tutaj

TIMOF W POZNANIU NA PDAK

W środę 16 listopada, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Tym razem wystąpi Paweł Timofiejuk z prelekcją: Wydarzenia polityczne jako tło i kanwa komiksów. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Mgr Paweł Timofiejuk - politolog zajmujący się przede wszystkim zagadnieniem nacjonalizmu. Obecnie przygotowuje dysertację o współczesnym nacjonalizmie rosyjskim. Komiksami zajmuje się zawodowo: jako ich wydawca, scenarzysta i tłumacz. Komiks interesuje go przede wszystkim jako narzędzie służące komunikacji społeczno-politycznej. Z programem PDAK na cały semestr można zapoznać się tutaj.

Organizatorami PDAK są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Tranzyt w ramach projektu Centrala - Sztuka Komiksu Europy Środkowej. (wit-rw)

24.10.2011

info

  ARTEON O KOMIKSIE

Motywem przewodnim listopadowego numeru magazynu o sztuce ARTeon będzie komiks. Tematyka tekstów obejmuje związki (a raczej ich brak) twórców komiksu z ogólnym obiegiem sztuki w Polsce, używanie komiksu do celów propagandowych, ale też do wyrażania krytyki społecznej i politycznej. Przedstawiona zostanie komiksowa mapa Polski uwzględniająca większość z istotnych aktywności w dziedzinie komiksu.

Numer ukaże się w sprzedaży 7 listopada. (wit)

Więcej tutaj
Zobacz też: http://www.arteon.pl

11.10.2011

info

  ALOIS NEBEL - FILMOWA PREMIERA W POLSCE

Na trwającym właśnie Warszawskim Festiwalu Filmowym (7-16 paździenika 2011) można obejrzeć film animowany powstały w oparciu o trylogię komiksową "Alois Nebel" w reżyserii Tomáša Lunáka. Obraz startuje też wraz z 20 innymi produkcjami w festiwalowym konkursie międzynarodowym o Warsaw Grand Prix ufundowaną przez prezydenta Warszawy.

Filmowy "Alois Nebel" jest długo oczekiwaną adaptacją bestsellerowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromira 99, który ukazał się również w Polsce nakładem Zin Zin Press (zobacz tutaj).

Film można obejrzeć w Warszawie w Multikinie Złote Tarasy w środę (12.10.) o 16.30 i w sobotę (15.10.) o 19.00. (wit)

Więcej tutaj

Trailery do obejrzenia tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=w3pXE7BnYOc
http://vimeo.com/25155505
http://www.youtube.com/watch?v=0eG_DzuLlt0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kK34JBFzRIU&feature=related

Zobacz w jakiej technice powstawał film

Film o realizacji filmu tutaj

Zobacz też tutaj

Informacja o komiksie tutaj
07.10.2011

info

  MFKiG ŁÓDŹ 2011 - LAUREACI

Na zakończonym 2 października Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi wręczono kilka dorocznych nagród. Głównym akcentem sobotniej gali festiwalowej było ogłoszenie wyników i nagrodzenie laureatów konkursu na krótką formę komiksową. Grand Prix zdobył komiks O psie, który czuł się człowiekiem autorstwa Bereniki Kołomyckiej (rysunek) i Michała Narożniaka (scenariusz). (wit)

Więcej informacji o nagrodach tutaj

30.09.2011

info

  ZIN ZIN PRESS NA XXII MFKIG ŁÓDŹ 2011

Wydawnictwo Zin Zin Press i jego autorzy będą aktywnie uczestniczyli w programie XXII Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w dniach 1-2 października 2011 roku.
Oprócz odwiedzin na stoisku Zin Zin Press w hali Textilimpexu polecamy szczególnie dwa wydarzenia – sobotnie spotkanie z Jerzym Ozgą i Dariuszem Rzondkowskim autorami komiksu ,,Yorgi” oraz niedzielny panel dyskusyjny dotyczący komiksu historycznego. (wit)

Szczegóły spotkań tutaj

Program festiwalu tutaj
24.09.2011

info

  PROMOCYJNE CENY KOMIKSÓW ZIN ZIN PRESS TYLKO TERAZ!

Z okazji XXII. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz premiery komiksu ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” na łamach ,,Dziennika Bałtyckiego” można teraz zakupić poprzez zamówienie internetowe (wysłane na aders: zinzin@aqq.com.pl) nowe i starsze albumy komiksowe po bardzo atrakcyjnych cenach, m.in.:

- ,,1940. Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi” za 24,90 zł (cena normalna 29,90 zł)
- ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" za 14,90 zł (cena normalna 19,90 zł)
- ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” za 9,90 zł (cena normalna 14,90 zł)
- ,,1956 Poznański Czerwiec” (oprawa miękka) za 14,90 zł (cena normalna 19,90 zł)

oraz

Trylogię ,,Alois Nebel” za 59,90 zł (cena normalna 3 x 29,90 zł = 89,70 zł), a osobne tomy po 24,90 zł.

Pełna oferta tutaj
23.09.2011

infoinfo

  KOMIKS O OBRONIE POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU W DZIENNIKU BAŁTYCKIM

Już od jutra (sobota, 24 września) razem z wydaniem ,,Dziennika Bałtyckiego" ukaże się komiks ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku". Czytelnicy ,,Dziennika Bałtyckiego" przez 6 dni - w kolejnych wydaniach gazety - bedą mogli obejrzeć i przeczytać komiksowe plansze przedstawiające precyzyjnie zrekonstruowaną kilkunastogodzinną bohaterską obronę prowadzoną przez polskich pocztowców zaatakowanych o świcie 1 września 1939 r. przez Niemców.

Więcej tutaj
DRUGI FESTIWAL KOMIKSÓW HISTORYCZNYCH W CZERWCU W WARSZAWIE

Druga edycja Festiwalu Komiksów Historycznych będzie miała miejsce w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) w dniu 2 czerwca (sobota) 2012 roku - poinformowała nas Anna Klimowicz z CE IPN, organizatorka pierwszego festiwalu, który odbył się w czerwcu br. (o-wit)
TRZECIA LIGATURA W KWIETNIU W POZNANIU

Organizatorzy III międzynarodowego festiwalu kultury komiksowej Ligatura poinformowali, iż kolejna edycja imprezy odbędzie się w Poznaniu w dniach 19-22 kwietnia 2012. (o-wit)
KONKURS O BRUKSELI W BRUKSELI

Literacka organizacja Het beschrijf ogłasza konkurs na 10 pasków komiksowych opowiadających o współczesnej Brukseli. Oferuje publikację, wsparcie finansowe i zakwaterowanie w stolicy Europy. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 października 2011. (o-wit)

Szczegóły tutaj
12.08.2011

info

  KONKURS: STAN WOJENNY. TRZYDZIEŚCI LAT PO.

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza do udziału w konkursie na krótką formę komiksową STAN WOJENNY. TRZYDZIEŚCI LAT PO. Prace mogą opisywać autentyczną historię bądź jedynie inspirowaną wydarzeniami z początku lat 80. Objętość prac - maksymalnie do 10 plansz. Termin nadsyłania prac - 23 września. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a ich prace zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Wojska oraz wydane w specjalnej antologii.

Szczegóły w regulaminie oraz na stronie internetowej

Na ewentualne dodatkowe pytania dot. konkursu odpowie jego sekretarz: mkozinski@mwb.com.pl (ad-wit)
10.08.2011

infolupa

  POLSKA ANIMACJA PATHS OF HATE NAGRODZONA NA COMIC-CON 2011 W SAN DIEGO

Krótka polska animacja "Paths of Hate" Damiana Nenowa z Platige Image zdobyła dwie nagrody na festiwalu filmowym organizowanym w ramach Comic-Con International w San Diego w USA - największego wydarzenia w amerykańskiej branży komiksowej. (pi-wit)

Więcej tutaj
08.08.2011

infolupa

  HERBATA DILMAH PROMUJE SIĘ KOMIKSEM

„Obrazkowa historia herbaty" - pod taką nazwą realizowany jest najnowszy projekt edukacyjno-promocyjny marki Dilmah. Do specjalnie oznakowanych opakowań czarnych herbat aromatyzowanych dołączane są herbaciane komiksy. Tematyką cyklu są burzliwe dzieje herbaty opowiadane w zabawny i pouczający sposób przez… porcelanową filiżankę.

Autorem scenariuszy „Obrazkowej historii herbaty" jest Krzysztof Witomski. Do projektu zaangażowana została grupa rysowników: Otto Schmidt (autor postaci filiżanki) oraz MAIS i Elisabetta Melaranci (znana z dwutygodnika Czarodziejki W.I.T.C.H). Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje Piotr Rosiński. (o-wit)

Pełna informacja tutaj oraz na stronie
Przykładowy komiks i opakowanie tutaj
info

  JESTEŚMY JAK DZIECI - ROZMOWA Z GRAŻYNĄ I ZBIGNIEWEM
KASPRZAKAMI

Na początku lipca br. gościł w Polsce Zbigniew Kasprzak, znany rysownik, współautor popularnych serii komiksowych (m.in. Yans, Podróżnicy, Halloween Blues) mieszkający w Brukseli. Żona artysty – Grażyna, również zajmuje się komiksem. Stworzyła kolory m. in. do albumów z serii o Thorgalu oraz do francuskiej wersji ,,Achtung Zelig! Druga wojna”. Zamieszczamy wywiad z obojgiem państwa Kasprzaków. (tn, wit)

Tekst wywiadu tutaj
17.06.2011

infolupa

  SIMON BISLEY I JAN HEWELIUSZ NA BAŁTYCKIM FESTIWALU KOMIKSU W GDAŃSKU

Jak zapowiadają organizatorzy gwiazdą specjalną tegorocznej edycji Bałtyckiego Festiwalu Komiksu - GDAK będzie Simon Bisley - legendarny już brytyjski twórca komiksów (m.in. Slaine, Lobo, Batman/Judge Dredd: Judgement on Gotham). Impreza odbędzie się w dniach 25-26 czerwca 2011 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6). Podczas festiwalu swą premierę mieć będzie komiks "Uczeń Heweliusza" autorstwa Krzysztofa Trystuły (rysunki) oraz Macieja Jasińskiego (scenariusz). Praca ta zwycięzyła w ubiegłorocznym konkursie zorganizowanym przez WiMBP w Gdańsku z okazji Roku Jana Heweliusza. Uczestnicy imprezy będą się mogli spotkać także z autorami komiksów historycznych, m.in. ze współpracującymi z Zin Zin Press Maciejem Jasińskim i Mariuszem Wójtowicz-Podhorskim (niedziela, godz. 14.00). Wydawnictwo Zin Zin Press ufundowało nagrody w postaci opublikowanych przez nie komiksów. (wit)

Program BFK tutaj i tutaj
lupa

  PREMIERY 1. FESTIWALU KOMIKSU HISTORYCZNEGO

Na 1. Festiwalu Komiksu Historycznego pojawią się premierowe albumy z wydawnictw Roberta Zaręby, Instytutu Pamięci Narodowej i K&L Press.
Ponadto na imprezie będzie można zdobyć autografy m. in.: Jacka Przybylskiego, Michała Pyterafa, Zygmunta Similaka, Krzysztofa Wyrzykowskiego, Sławomira Zajączkowskiego. (o-wit)


Opisy nowości tutaj
13.06.2011

PRASOWE ECHA INOWROCŁAWSKIEJ WYSTAWY JERZEGO WRÓBLEWSKIEGO

Materiały i relacja z inowrocławskiej wystawy poświęconej Jerzemu Wróblewskiemu, jednemu z kilku sztandarowych polskich twórców komiksu, zagościły na łamach ,,Gazety Pomorskiej". W tym roku (10 sierpnia) przypada 20-ta rocznica śmierci artysty, na pewno więc warto przypomnieć jego dokonania szerokiej publiczności. Być może inowrocławska ekspozycja mogłaby zostać pokazana np. na MFKiG w Łodzi. (o-wit)

Zobacz relację i zdjęcia tutaj:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110610/ROZRYWKA01/599094555

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110611/INOWROCLAW01/60477987810.06.2011

Rysunkowy autoportret Jerzego Wróblewskiego pochodzi z Portfolio artysty wydanego przez BB Team w 2010 roku.

 

 

  JERZY WRÓBLEWSKI MA ULICĘ I WYSTAWĘ W INOWROCŁAWIU

W sobotę, 11 czerwca, o godz. 11.00 w Zakładzie Przyrodoleczniczym w Parku Solankowym w Inowrocławiu otwarta zostanie wystawa poświęcona Jerzemu Wróblewskiemu, niezapomninemu twórcy komiksu. Na wernisażu obecna będzie córka artysty Magdalena Banach. Słowo o artyście wygłosi Maciej Jasiński, a wystawę otworzy prezydent miasta. Przy tej okazji zostanie także zaprezentowana orginalna tablica z nazwą nowej ulicy w Inowrocławiu (ul. Jerzego Wróblewskiego), która głosami radnych stała się niedawno faktem. Jerzy Wróblewski urodził się w 1941 r. w Inowrocławiu i jest pochowany na cmentarzu tamtejszej parafii Zwiastowania NMP (zmarł w 1991 roku w Bydgoszczy). Impreza odbywa się w ramach Dni Inowrocławia (7-12 czerwca). (o-wit)

Zobacz także:
http://www.ino-online.pl/n.php?wiadomosc=13578&nr=1
http://binio-bill-i-inni.blogspot.com/2011/05/ulica-jerzego-wroblewskiego-w.html


fot. dzięki uprzejmości Włodzimierza Podczaskiego/Forza Cuiavia - Promocja Regionalna28.05.2011


lupa

Rysunkowy autoportret Jerzego Wróblewskiego pochodzi z Portfolio artysty wydanego przez BB Team w 2010 roku.

 

I FESTIWAL KOMIKSU HISTORYCZNEGO – PROGRAM

Przedstawiamy najbardziej aktualny program I Festiwalu Komiksu Historycznego, a także plakat imprezy. Festiwal odbędzie się w sobotę 18 czerwca 2011 r. (9.00-17.00) w siedzibie Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie . Materiały zostały nam przesłane przez Organizatorów imprezy którymi są: Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia, Coyot PRESENTS, Muzeum Powstania Warszawskiego i Narodowe Centrum Kultury. (o-wit)

Szczegóły tutaj
26.05.2011

 

STALOWA WOLA - MIASTEM KOMIKSÓW - PO RAZ TRZECI

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli pragnie zaprosić młodzież w wieku 17-25 lat do wzięcia udziału w konkursie na krótką formę komiksową w ramach III edycji projektu "Stalowa Wola - Miasto Komiksów". Termin nadsyłania prac mija 12 czerwca 2011 r. Do wygrania nagrody pieniężne (3.000, 2.000 i 1.000 zł.) oraz udział w profesjonalnych warsztatach, które tym razem poprowadzą Marzena Sowa i Sylvian Savoia. (wit)

Więcej szczegółów o imprezie i konkursie tutaj
25.05.2011

 

MAJOWY LTERADAR O KOMIKSIE

"Literadar - magazyn o książkach", publikowany w wersji internetowej, dużą część swojego numeru majowego poświęcił tematyce komiksu. Na pytanie, będące tematem numeru: Dokąd zmierza polski komiks? odpowiadają m.in. Tomasz Kołodziejczak, Maciej Reputakowski, Piotr Stankiewicz (red. nacz.). Poza tym kilka większych tekstów o komiksach na świecie. (wit)

Pełna wersja magazynu do przeczytania i obejrzenia tutaj
20.05.2011

 

RUSZA DRUGA EDYCJA LIGATURY W POZNANIU

W dniach 1-4 czerwca 2011 r. odbęzie się w Poznaniu 2. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej. Celem Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest podróż przez labirynty między komiksowymi kadrami i odkrywanie tożsamości współczesnej sztuki tego gatunku, ale i jego genealogii - informują organizatorzy. W polskim kontekście, istotnym zadaniem LIGATURY jest promocja edukacji wizualnej oraz różnych form wizualnych narracji we współczesnej kulturze i o współczesnym świecie.

Wśród zaproszonych gości znajdą się artyści, krytycy, znawcy komiksu, wśród nich m. in.: Paul Gravett (Wielka Brytania), Lucie Lomová (Czechy), Sylwia Chutnik (Polska), Aleksandar Zograf (Serbia). (cent-o-wit)


Więcej szczegółów tutaj
14.05.2011

KOPRODUCENT FILMU O FUNKY KOVALU POSZUKUJE RYSOWNIKÓW DO PROJEKTU SZOD


Mateusz Droba, koproducent ekranizacji filmowej komiksu „Funky Koval”, pomysłodawca projektu „Szod” poszukuje rysowników komiksowych chętnych do podjęcia współpracy przy projekcie komiksu.
Kompletny album (o objętości ok. 120 – 150 plansz) ma zostać wydany w 2012 roku. Po dwóch latach od publikacji komiks zostanie sfilmowany jako pełnometrażowy film aktorski. (wit-szod)
Wszystkich zainteresowanych rysowników, a także inne osoby zainteresowane ideą projektu „Szod” uprasza się o kierowanie korespondencji na adres: autor@szod.pl

Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu

Kliknij tutaj, by poznać zarys fabuły i wstępny terminarz projektu
 

BĘDZIE KOLEJNE SYMPOZJUM KOMIKSOLOGICZNE W ŁODZI


Podczas XXII. MFKiG w Łodzi (30.IX.-02.X.2011) odbędzie się 11. Sympozjum Komiksologiczne - również w tym roku współorganizowane przez Uniwersytet Łódzki. Organizatorzy zapraszają wszystkich ponadprzeciętnie interesujących się komiksem oraz jego teorią (komiksologią) do udziału w spotkaniu i dyskusji.
Również w tym roku planowane jest wydanie "Antologii" nadesłanych referatów (artykułów, esejów).
Autorów zainteresowanych udziałem w tym przedsięwzięciu prosimy o kontakt z organizatorami: e-mailowy: skrzypczyk@poczta.onet.pl, lub telefoniczny: 0-512-530-667.
(wit-ks)

Więcej informacji tutaj
13.05.2011


lupa

Ilustracja: materiały wydawcy

 

TAJEMNICE POZNANIA - PREKOMIKS HENRYKA DERWICHA Z LAT CZTERDZIESTYCH

W ramach Biblioteki Centrali ukazał się zbiór pasków prekomiksowych ,,Tajemnice Poznania" autorstwa znanego w Poznaniu i Wielkopolsce rysownika satyrycznego Henryka Derwicha (1921-1983). Paski, nazywane ówcześnie filmem rysunkowym, opisujące historię wojny i okupacji, ukazywały się regularnie na łamach ,,Expressu Poznańskiego" - popularnej popołudniówki – w latach 1948-1949. Publikacja została uzupełniona tekstami analitycznymi autorstwa Adama Ruska i dr Justyny Czaji, specjalistów zajmujących się historią polskiego komiksu.

Publikacja została dofinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. (wit-centrala)

pełna informacja tutaj

fragmenty publikacji tutaj
12.05.2011


lupa

Wizualizacja projektu CCAM - widok z lotu ptaka. Na podst. materiałów MVRDV

 

POWSTANIE MUZEUM KOMIKSU I ANIMACJI W CHIŃSKIM HANGZHOU

Projekt holenderskiego biura architektonicznego MVRDV zwyciężył w międzynarodowym konkursie na stworzenie Chińskiego Muzeum Komiksu i Animacji (CCAM - China Comic and Animation Museum) w mieście Hangzhou. Pomysł głównej bryły budynku opiera się na ośmiu połączonych ze sobą przestrzennych balonikach-dymkach. Powierzchnia muzeum wynosi 10 tys. m kw. Jego otoczenie, stanowiące zintegrowaną z muzeum przestrzeń składa się z ciągu wysp (o łącznej pow. 20 tys. m kw.) i parków, placu (pow. 20 tys. m kw.) oraz centrum wystawienniczego (pow. 15 tys. m kw.). Całość rozplanowana jest na powierzchni 13,7 ha. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na rok 2012, a budżet inwestycji wynosi 92 miliony euro.
Hangzhou to metropolia licząca 6,4 mln mieszkańców, położona 180 km na południowy zachód od Szanghaju. Muzeum powstanie w mniej zaludnionej południowej części miasta nad rzeką Qiantang. Ma ugruntować czołową pozycję Hangzhou jako stolicy chińskiego filmu animowanego. (o-wit)

Pełna informacja (ang.) i ilustracje tutaj
20.04.2011

logo

 

EKONOMIA W KOMIKSIE I ANIMACJI - 9 MAJA MIJA TERMIN ZGŁOSZEŃ DO KONKURSU FOR i BZ WBK

Fundacja FOR oraz Bank Zachodni WBK przypominają, że tylko do 9 maja można przesyłać prace na konkurs na komiks i animację o tematyce ekonomicznej. Zagadnienia tegorocznej – III edycji związane są z systemem emerytalnym, absurdalnymi wydatkami państwa, wpływem prawa na rozwój gospodarki oraz z Unią Europejską. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze prace zostaną opublikowane. (wit-for)

Więcej informacj tutaj oraz na stronie

logo

 

KOMIKS BĘKARTEM KULTURY - LIST OTWARTY

"Komiks Bękartem Kultury" jest inicjatywą mająca na celu zaproszenie europejskich twórców komiksowych na Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Według inicjatorów tej akcji (Sebastiana Frąckiewicza, Jakuba Oleksaka, Michała Słomki i Jakuba Woynarowskiego - znanych w środowisku animatorów komiksu), organizatorzy tej imprezy pominęli twórców komiksu, nie zapraszając żadnego z nich na kongres. W związku z tym autorzy inicjatywy "Komiks Bękartem Kultury" postanowili wystosować list otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Treść listu została upubliczniona i obecnie trwa akcja zbierania po nim podpisów – potrwa do 31 maja 2011. Następnie wszystkie podpisy trafią do Fundacji Tranzyt w Poznaniu, a stamtąd do Narodowego Instytutu Audiowizualnego

W związku z tym, że treść listu zawiera nieuprawnione niczym sformuowanie dotyczące opublikowanych w ostatnich latach komiksów historycznych Zin Zin Press wyda dotyczące tej kwestii oświadczenie. (wit-x)

Szczegółowy opis inicjatywy oraz treść listu tutaj

List w formie pdf do pobrania tutaj
07.04.2011

I FESTIWAL KOMIKSU HISTORYCZNEGO - WARSZAWA, 18 CZERWCA

Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia organizuje 18 czerwca 2011 r. (sobota) w swojej siedzibie (ul. Marszalkowska 21/25, Warszawa) I Festiwal Komiksów Historycznych. Ta pionierska inicjatywa jest dowodem na dynamiczny rozwój i coraz większa popularność tej dziedziny komiksu w Polsce w ostatnich kilku latach. (wit)

Więcej tutaj
KOMIKS NA II WARSZAWSKICH TARGACH KSIĄŻKI

Od 12 do 15 maja 2011 w Pałac Kultury i Nauki odbędą się II Warszawskie Targi Książki. PSK oraz ST ,,Contur" zorganizują na nich tzw. strefę komiksu. Zaprezentują się w jej ramach krajowi wydawcy i twórcy komiksowi. Podczas WTK stoiska wydawców komiksów zostaną usytuowane w górnych kuluarach Sali Kongresowej (parter, PKiN).

Imprezę organizuje Murator EXPO - organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki.
(wit)

Kontakt:
Teresa Wieczorek
tel. (22) 829 66 86, 696 452 741
e-mail: twieczorek@muratorexpo.pl

oraz
Dariusz Cybulski
tel. 518 605 681, 517 621 380
e-mail: dario1dario@o2.pl
06.04.2011

logologo

 

KONKURS ,,BYĆ POLAKIEM" PRZYBLIŻY POLSKĘ I JEJ HISTORIĘ MŁODYM RODAKOM ZA GRANICĄ

Ideą konkursu jest podtrzymanie tożsamości, postaw patriotycznych i społecznych młodych Polaków mieszkających poza granicami kraju. Jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku 8-19 lat mieszkającej i uczącej się w krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Azji, Australii. Formą prac konkursowych będą prace pisemne i multimedialne. Można je nadsyłać do 15 maja 2011 r.
Pierwsza edycja konkursu poświęcona była 30-tej rocznicy powstania i rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród młodzieży polonijnej. Tegoroczna edycja Konkursu ma przybliżyć Polskę i jej historię młodym ludziom.
Konkurs zorganizowany został przez Fundację „Świat na Tak”, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Europejską Unia Wspólnot Polonijnych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Jednym z patronów medialnych konkursu został portal www.aqq.com.pl. (wit, snt)

Tutaj można znaleźć:
- pełną informację o konkursie
- regulamin konkursu
- skład jury konkursowego
- kalendarz i tematy szczegółowe konkursu
28.03.2011

 

EKRANIZACJA FUNKY KOVALA W 2012?

Jak podaje "Puls Biznesu" z 13 marca br. przygotowania do ekranizacji kultowego komiksu o Funkym Kovalu weszły w fazę konstruowania budżetu. Producentami filmu są Roland von Ciel i Josi Konski, którzy dwa lata temu kupili prawa autorskie do ekranizacji pierwszej części komiksu. W tej chwili szukają oni źródeł sfinansowania produkcji, której ogólny budżet ma wynosić 37 mln dolarów, co - jak na warunki amerykańskie - sytuuje ją wśród średniaków, natomiast w Polsce byłaby to jedna z najdoższych realizacji. Ofertę skierowali także do polskich inwestorów. W głównej roli - według producentów - najlepiej sprawdziłby się Matthew McConaughey, ale prowadzili oni także wstępne rozmowy z polskim aktorem Borysem Szycem. Premiera filmu, realizowanego w technice 3D, przy którym być może będą pracować także krajowe firmy zajmujące się animacją, planowana jest najwcześniej w 2012 roku. (wit, pb)

Szczegóły tutaj

Ilustracja: Okładka pierwszego wydania pierwszej części "Funky Koval - Bez oddechu" z 1987 rok
17.03.2011

 

GAZETA JAKO KOMIKS

Wydanie „Gazety Wyborczej Katowice” z 18 marca br. ukazało się w całości jako komiks. W ten sposób „Gazeta”, wspólnie z biurem Europejskiej Stolicy Kultury, przypomina o komiksowych tradycjach i osiągnięciach Górnego Śląska, które sięgają okresu międzywojennego. Do współpracy na takim nietypowym wydaniem gazety zaproszeni zostali m.in.: Michał „Śledziu” Śledziński, Mateusz Skutnik, Karol Konwerski, Maciej Pałka, Marek Turek.
(wit, agora)

Szczegóły tutaj
16.03.2011

 

PROGRAM BYDGOSKIEJ SOBOTY Z KOMIKSEM

Już w tą sobotę, 19 marca, od godz. 11.00 we wnętrzach Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej na WSG, ul. Królowej Jadwigi 14, odbędzie się "Bydgoska sobota z komiksem". To już kolejna edycja tej imprezy, tym razem mocno wsparta przez Urząd Miasta Bydgoszczy. W jej ramach będzie można obejrzeć m. in. wystawę komiksów historycznych opublikowanych przez Zin Zin Press. Autorem plakatu i ulotki reklamującej BSK jest Łukasz Ciaciuch. Jednym ze sponsorów imprezy jest Zin Zin Press.
(wit)

Szczegółowy program BSK tutaj
 

BERLIN 1945 UKAŻE SIĘ JESIENIĄ

Ruszył projekt kolejnej serii komiksów historycznych do scenariuszy Mariusza Wójtowicz-Podhorskiego, firmowany przez Igora Witkowskiego (znanego m.in. z audycji "Nautilius Radia Zet") pod roboczym tytułem "Berlin 1945".

Więcej tutaj
24.02.2011

 

BYDGOSKA SOBOTA Z KOMIKSEM JUŻ 19 MARCA

To już kolejna edycja tej komiksowej imprezy, tym razem mocno wsparta przez Urząd Miasta Bydgoszczy. 19 marca od g. 11.00 we wnętrzach Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej na WSG, ul. Królowej Jadwigi 14 pojawią się komiksowi twórcy, m.in. Jacek Michalski, Jacek Przybylski, Dariusz ,,Pała" Palinowski, Janusz Wyrzykowski, Maciej Jasiński, Andrzej Nowakowski, Jakub Kijuc, będzie można obejrzeć wystawę komiksu historycznego i posłuchać wykładu na jego temat prof. Piotra Zwierzchowskiego, a także obejrzeć film ,,Zakazany owoc nr 6". Szczegółowy program spotkań - na załączonej ulotce.

Autorem plakatu i ulotki reklamującej imprezę jest Łukasz Ciaciuch. Jednym ze sponsorów Bydgoskiej Soboty z Komiksem jest Zin Zin Press. (wit)
 

20 LAT TEMU W KIELCACH ODBYŁ SIĘ PIERWSZY KONWENT TWÓRCÓW KOMIKSU

2 lutego 1991 r. w czasie ostrej i zarazem pięknej zimy doszło do pierwszego w Polsce zjazdu twórców i miłośników komiksu. Zaczęło się od krótkiego ogłoszenia na łamach ,,Komiksu-Fantastyki”, potem nadeszły zaproszenia dla tych, którzy na ten anons odpowiedzieli. Spotkanie w kieleckim pałacyku Zielińskich zorganizowali Robert Łysak i Jerzy Ozga. Pomagał im Tomasz Łukaszczyk, który namalował wielką planszę z postacią mafiosa.

Więcej tutaj
 

KOMIKS O KATYNIU WŚRÓD ZWYCIĘZCÓW PLEBISCYTU PORTALU GILDIA.PL

Czytelnicy portalu Gildia.pl w pierwszym plebiscycie KULTURA 2010 wybrali tytuły najgorętszych płyt, książek, filmów, gier i komiksów wydanych w 2010 roku. W kategorii Komiks Polski zwyciężyły następujące tytuły:
1. Bler: Lepsza wersja życia (wyd. Blik Studio)
2. Dogmat: Si Deus pro nobis... (wyd. Studio Domino)
3. 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi (wyd. Zin Zin Press)
(wit)

Szczegóły tutaj
25.01.2011

 

ZIN ZIN PRESS PODSUMOWUJE I PLANUJE

Kilkanaście tytułów, w pakietach, bądź osobno, w tym także najnowsze pozycje historyczne Zin Zin Press można zakupić w Sklepie Gildii do końca stycznia. Ceny tytułów ,,zjechały" w dół od 30 do prawie 50%! W promocji dostępne są m.in. ostatnie już, cudem odnalezione, egzemplarze legendarnego zbioru ,,Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi." (ze wstępem Lecha Wałęsy), końcówka nakładu chyba obecnie już obowiązkowej lektury każdego młodszego i starszego czytelnika ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi", czy niesamowita komiksowa trylogia ,,Alois Nebel", na której animowaną adaptację wciąż czekają fani tej serii w Czechach i Polsce. Wypada się pospieszyć, bo ilość egzemplarzy jest naprawdę ograniczona, a tak niskie ceny komiksów Zin Zin Press nie powtórzą się w najbliższym czasie. (wit)

Warto więc sprawdzić szczegóły tutaj
MAJSTRUJĄ PRZY EMERYTURACH! - KOLEJNY KONKURS FOR

Narysuj los Twojej składki i wygraj nagrodę! Fundacja FOR ogłasza błyskawiczny konkurs na rysunek przedstawiający, wyjaśniający i komentujący zaproponowane 30 grudnia 2010 roku przez rząd zmiany w podziale składki emerytalnej na część wpływającą do ZUS i do OFE. (for-wit)

Więcej szczegółów i regulamin tutaj
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

2010 2009 2008 2007 2005-2006 2003-2004